Podzielenie łącza 1<2

(Rafal Galus90) #1

Dzień dobry,

w domu mam porozprowadzane kable sieciowe do każdego pokoju od głównego routera znajdującego się w jednym z nich (nie w moim). W swoim pokoju do mojego kabla chciałbym podłączyć dwa urządzenia (TV + komputer). Obecnie mam podłączony tylko komputer ale bardzo zależało by mi żeby po rozdzieleniu kabla nadal komputer miał przepustowość łącza 1gb/s z routerem (szybkość znajduję się w Stan: Połączenie lokalne).

Stąd moje pytanie: czy wystarczy kupić jakiegoś taniego switch'a? czy żeby pozostać przy tej przepustowości musi być jakiś specjalny?

Proszę o poradę i dziękuję.

(Drobok) #2

Prędkość w tej zakładce ma się nijak od faktycznej przepustowości łącza (określa ono maksymalną prędkość urządzenia sieciowego). Nawet jeśli router jest gigabitowy, prędkość cały czas masz w obrębie lan (o ile wszystkie urządzenia pośredniczące / korzystające z przesyłu danych są gigabitowe). A by takową prędkość utrzymać musisz mieć jak wcześniej wspomniałem switch gigabitowy / router z switchem gigabitowym (a tanie mają prędkość tylko 100Mbps)

(Adamkom88) #3

Switch powinien wystarczyć jeśli nie masz żadnych zabezpieczeń na sieci.

Zwykle tańsze switche maja przepustowość 100mb/s jeśli chciał byś zachować przepustowość 1gb/s musisz zakupić switch który takową przepustowość obsługuje. Średni koszt takiego switcha to ok 100 zł i więcej,tylko teraz pytanie czy aż takiej przepustowości potrzebujesz..?

(Rafal Galus90) #4

Dziękuję za odpowiedzi.

Wspomniałem o tej przepustowości ponieważ mam internet 60mb/s i zależy mi na tym abym z niego korzystał w 100%..

(roobal) #5

Przełącznik z portami Fast Ethernet (100Mb/s) Ci wystarczy, jeśli przesyłasz w LANie dużo plików, to możesz kupić przełącznik 1000Mb/s, ale musisz mieć pewność, że nie będziesz miał gdzieś wąskiego gardła.