Podzielenie łacza radiowego szyfrowanego przez PPoE

Mam problem taki który był niejednokrotnie poruszany na forum ale sie mi kilka pytań nasuwa chciałbym żeby mi doradził ktoś kto ma sprzęt taki a nie teoretyk:) mam internet drogą radiową podpięty do jednego komputera, który rozdziela na drugi za pomocą udostępniania połączenia internetowego i skrętki tak to wygląda:

antena paraboliczna–przewód—Wtyk RP-SMA – karta realtek wpięta do komputera i od tego komputera ---- skrętka ------- do zintegrowanej karty sieciowej w drugim komputerze.

Normalną rzeczą jest, że aby działał internet na drugim komputerze ten pierwszy musi być załączony i co zrobić żeby uniknąć tego ??

  1. Kupić router z obsługą Access Point ale czy to wystarczy??

  2. Mój dostawca szyfruje połączenie przez PPoE czy każdy router to obsłuży?? Ewentualnie gdzie będę wpisywał nazwę użytkownika i hasło.

  3. Co z wewnętrzna siecią lan, czy będzie ona dalej istniała po połączeniu do routera ??

  4. Jakimi kablami połączyć komputery z routerem ?? czy skrętka czy zwykły kabel??

  5. A gdybym chciał w przyszłości dokupić do routera drugi router żeby rozdzielić na laptopa ( jeszcze go nie mam, ale kwestia czasu :))

  6. Jaki sprzęt wybrać wydaje mi sie ze będzie tutaj też trochę problemów??

AD5 Po co ci drugi router? Jednym dobrym routerem możesz rozdzielić neta na pare kompów. Tak więc nie ma sensu kupywać dwóch.

Drugi router jest potrzebny gdybym chciał internet radiowy podzielić drogą radiową w sumie bardziej acces point niż router :slight_smile:

kup sobie jakiś accesspoint (t-link, ovislink, cokolwiek), do niego podłączysz antenę.

jako router kup sobie np linksys wrt54gl, on w standardzie obsługuje chyba pptp. jeśli nie, to zainstalujesz na nim np dd-wrt i będziesz miał pptp na pewno.

linksys ma od razu funkcję sieci bezprzewodowej, więc nie będziesz musiał nic później kupować.

ad3 - tak, ale będzie inaczej zbudowana.

ad4 - co to wg Ciebie jest “zwykły kabel”. bo w sieciach komputerowych zwykły kabel to skrętka UTP kat. 5e.

ad5 - 802.11g to “rozszerzenie” 802.11b, jeśli sprzęt obsługuje “g”, to obsługuje też “b”.

btw, przy kupowaniu accesspointa sprawdź, żeby na pewno miał funkcję “bridge”, wtedy Twój router będzie widziany przez router ISP pod swoim własnym adresem MAC, to wam ułatwi współpracę.

Chodziło mi o kabel który wykorzystuje do połączenia dwóch komputerów to sie jakoś fachowo nazywa, musiałem go przerabiać, czy teraz od nowa będę musiał go przerobić to postaci “prostej”. Jeżeli chodzi o obsługę sieci radiowo to raczej to nie będzie możliwe bo router nie ma możliwości aby dwie anteny pracowały od siebie niezależnie tzn jedna był klientem sieci bezprzewodowej a druga rozsyłał bezprzewodowo internet.

żaden router obecnie dostępny nie potrafi jednocześnie robić wejścia i wyjścia radiowego. dlatego piszę Ci, żebyś sobie kupił byle accesspointa za 90pln i do tego normalny router wifi za 200pln, bo w ten sposób na pewno będziesz w stanie skonfigurować swoją sieć lokalną przez interfejs wan na routerze.

nie testowałem jeszcze routera wifi używanego jako klienta sieci bezprzewodowej, który jednocześnie miałby mieć uruchomiony NAT (i pptp) na interfejsie bezprzewodowym, a interfejs WAN byłby nieużywany. osobiście wątpię, żeby dostępne na rynku sprzęty za <500pln dawały taką możliwość bez przerabiania firmware’u.

co do tego specjalnego kabla, to jest to kabel tzw krosowany. określenie ‘skrętka’ oznacza zwinięte ze sobą pary przewodów, a nie ich przeplatane połączenie między wtyczkami. chyba we wszystkich obecnie produkowanych urządzeniach (poza kartami sieciowymi) montowane są porty samokrosujące, więc nie powinieneś mieć problemu z użyciem krosowanego kabla. jeśli na specyfikacji jest napisane, że port ma funkcję “Auto MDI-MDIX”, to rozpoznaje i używa obu rodzajów kabla.

Czyli pierwszym krokiem gdy póki co nie będe rozdzielał łącza radiowego drogą radiową jest kupno acces pointa np Blackbox?? a dopiero później gdy zajdzie potrzeba dokupienie routera wiifi aby internet odbierany przez acces pointa drogą radiową rozdzielić radiowo :slight_smile: chyba dobrze zrozumiałem.

nie rozumiem, chcesz rozdzielać łącze, czy nie chcesz?

W pierwszej kolejności chce rozdzielić łączę radiowe ale poprzez kabel a dopiero za kilka miesięcy to samo łącze poprzez kabel i drogą radiową

a czemu nie chcesz zrobić wszystkiego hurtem?

pieniądze panie :slight_smile: