Pojawiające się artefakty radeon hd4890

Od paru dni zaczęły wyskakiwać mi paski na monitorze oraz tv (mam podłączone dwa urządzenia) w tym samym momencie. Niektórzy mówią na to artefakty. Komp świeżo po formacie a potrafi się zresetować wywalając bluescreen. Albo gaśnie ekran i potem przywraca się do normalności z komunikatem w tray’u, że sterownik graficzny amd nieoczekiwanie zakończył działanie ale że już został przywrócony spowrotem. Może ktoś pomóc?

http://zapodaj.net/06ae352d8fbcc.jpg.html <- zrzut z dwóch ekranów

Jak wywalają artefakty to grafika do wymiany co tutaj kombinować? Sprawdzasz temperatury, czyściłeś grafikę z wymianą pasty na rdzeniu?

ok po prostu chciałem to usłyszeć od specjalisty. EOT

bombelaz , zapoznaj się, proszę, z tym tematem i stroną, a następnie - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po prawej stronie) i opcji Użyj pełnego edytora - popraw tytuł wątku tak, by mówił konkretnie o problemie. Poprawnie zatytułowany wątek zwiększa szansę na uzyskanie szybkiej pomocy. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Niestety ale problem z artefaktami może oznaczać koniec żywota dla karty,

Zależy ile jest dla Ciebie warta i co chcesz z nią zrobić. Ja od pół roku w szufladzie miałem Radka 4890, też wywalał artefakty, aż ostatecznie przestał wyswietlać obraz. Nikt nie chciał kupić po okazyjnej cenie więc nie mając nic do stracenia wykorzystałem piekarnik :slight_smile: Jako, że używam głównie do pracy w windowsie i nie gram (Diablo 3 bez dodatku jest niestety bezuzyteczny) to działa już tak 2 miesiąc.

 

Możliwe jest że nie masz zainstalowanego Service Pack 1 , nie masz zainstalowanych sterowników Chipset lub posiadasz nieprawidłowe

sterowniki do karty graficznej.

Często najnowsze nie są najlepsze i trzeba sprawdzać starsze wersje…

SP1 jest, stery mam takie same jak przed formatem i wtedy działało dobrze tylko po jakimś czasie się wysypała. Format zrobiłem, ponieważ myślałem, że to windows się wysypał ale najwidoczniej w świecie karta przeszła na emeryturę. Dobrym zamiennikiem będzie hd6870 ?

Ja bym jeszcze spróbował wymianić paste i termalpady .zawsze to mniejszy koszt i po udanej operacji można wyciągnać jakiś pieniądze przy sprzedaży

Oddałem koledze kartę aby sprawdził u siebie ale przed tym wyczyściłem ją z kurzu. U niego wszystko ok więc rozkręciłem ją, dałem pasty no i wszystko wróciło do normy. Trochę ją skatuję i zobaczę czy aby na pewno. Narazie dziękuję :slight_smile: