Pojemność pendrive-a zmalała!


(Daniogrom) #1

Używając bardzo czesto pendrive-a (kopiowanie usuwanie plików) zauwazyłem że jego pojemność zmalała o 22MB. Jest to kingston DTI/512, z tej najtanszej serii. Czy ten system FAT32 taki jest a może wyrób taki juz z fabryki jest? czy może wziąść jakoś przeformatować go jakoś, ale trzeba uważać żeby nie wywalic z niego sterowników. !!


(Remek Dobrowolski) #2

Jakiego systemu operacyjnego używasz? W systemach win2k/xp/vista oraz w linux (począwszy bodajże od wersji kernela 2.4 i nowszych) sterowniki nie są wymagane. Oznacza to, że śmiało możesz formatować flasha. W innych systemach też możesz spokojnie jego formatować (sterowniki zaszyte są w systemie a nie na flaszce - musisz je dodatkowo zainstalować (win98)). System plików fat32 ma to do siebie, że nie wykorzystuje zawsze pełnej pojemności klastrów. Oznacza to, że np. 16 Mb danych może zajmować 20 Mb miejsca. Im pliki są mniejsze, tym więcej miejsca mogą one zajmować powyżej "nominalnej wartości". Także niczym się nie przejmuj. Swoje dane na dysku (flaszce) musisz oczywiście gdzieś przegrać, aby ich nie utracić po formatowaniu...


(hevet) #3

Sformatuj w FAT.


(Daniogrom) #4

Jesli wszystkie pliki na pendivie dodam do archiwum rar powinny zajmowac mniej miejsca. :smiley: W sumie to na 98 zainstalowałbym tą flaszke, :wink: ale skąd ziąśc stery?? Prosiłbym o link albo jakieś z Windowasa :smiley: Sam uzywam Xp-eka SP2.

Pozdrawiam


(Remek Dobrowolski) #5

Wejdź na stronę producenta i ściągnij sterowniki pod win98.

http://www.kingston.com/support/downloa ... efault.asp

Znajdż tam swoją flashkę i ściągaj stery. Powodzenia...