Połączenie AP - Router

Witam, od pewnego czasu borykam się z problemem dotyczącym sieci.

Internet dzielę z sąsiadem. Mam zewnętrzną antenę panelową podłączoną do AP w trybie repeater. Przez to prędkość transferu spadła mi o połowę a siła sygnału też jest kiepska, bo komputer obecnie stoi w drugim końcu domu. Mam router TP-LINK WR741ND i chcę go podpiąć pod AP żeby AP odbierał sygnał a router rozsyłał go na cały dom. Tylko jak to zrobić? Moje próby kończą się niepowodzeniem.

Bardzo proszę o pomoc :slight_smile:

Cześć,

Z tego co wyczytałem to TP-LINK WR741ND nie ma opcji AP repetera. Jeżeli Twój AP w trybie repetera posiada porty lan, to możesz go połączyć kablem z TP-LINKiem i w ten sposób powiększyć zasięg sieci WLAN. A co to za router, co go masz w trybie repetera?

Jeżeli potrzebujesz pomocy z konfiguracją routera z milą chęcią pomogę.

Pozdrawiam,

Tryfan

AP to TP-LINK WA500G działa w trybie repeater i w ten sposób bezpośrednio łącze się z internetem bezprzewodowo.

Ten Router (WR741ND) narazie leży sobie na półce bo nie wiem jak go użyć.

Gdy AP chciałem podłączyć w trybie client prosto pod kompa, internetu w ogóle nie było.

Dla ułatwienia sobie zniosłem zabezpieczenia, bo o bezpieczeństwo sieci nie muszę się martwić.

Chciałbym jedynie zmienić tryb pracy, bo repeater z 6 Mb/s zrobił maksymalnie 3 Mb/s. Czyli AP odbiera sygnał a router podłączony do AP przez LAN rozsyła go na cały dom.

Ustawienia AP

Static IP: 192.168.1.254

Maska: 255.255.255.0

A routera nie mogłem ustawić, bo za każdym razem pojawia mi się error 5008.

Cześć,

No wiec tak. Jak masz kabel internetowy z końcówkami RJ-45, podłącz jeden koniec do wejścia LAN w AP a drugi koniec do Routera (WR741ND) w port oznaczony WAN. Podłącz się do routera (WR741ND) i w ustawieniach WAN connection type wybierz opcje Dynamic IP. Router (WR741ND) po kliknięciu na renew powinien uzyskać IP z AP. W zakładce LAN ustawiamy adres na 10.0.0.1, maska 255.0.0.0. Podczas ustawiania WLAN nie zapomnij aby odpowiednio dobrać kanał. Kanały w częstotliwościach 2,4 (b,g) które nie nachodzą na siebie to 1,6,11. Ostatnia sprawa to konfiguracja DHCP. To taka konfiguracja w telegraficznym skrócie, ale wszystko powinno działać bez problemu. Laptop/komputer powinien być w stanie połączyć się z internetem przez WLAN z routera (WR741ND).

Pozdrawiam,

Tryfan

ok. dzięki wielkie. Jeśli nie wyjdzie będę pisał. Przy próbie połączenia tych urządzeń (Auto detect) za każdym razem w routerze pokazywał mi się Static IP i gdy go wpisywałem pojawiał się ten błąd 5008.

AP pozostaje w trybie repeater czy może client albo bridge?

Dodane 15.03.2012 (Cz) 21:20

Na routerze włączyłem WDS i automatycznie mam zasięg w całym domu. Czyli połowa sukcesu. Pozostałych ustawień nie zmieniałem. Transfer też podniósł się. Wszędzie, jak pisałem maksymalnie 3, ale bez przerwy przerywał, teraz stabilnie pracuje osiągając nawet 4,5 Mb.

Czy da się zrobić coś jeszcze, by go podnieść? Jeśli nie, trudno ale mnie i tyle odpowiada. :slight_smile: Dzięki jeszcze raz, bez Twojej pomocy, Tryfan, pewnie niewiele bym zdziałał :slight_smile:

Cześć,

Brawo Sherlocku, rozwiązałeś sprawę!

Niestety nie pomogłem Ci za dużo. WDS to właśnie funkcja repeatera, umknęło mnie to.

Z zasięgiem może być trudniej. Możesz się pobawić w znalezieniem odpowiedniego miejsca dla routera, pamiętając o tym ze zasięg z AP ma być co najmniej 10%. Sprzęty takie jak kuchenka mikrofalowa, telefon stacjonarny bezprzewodowy tez działają w zakresie fal 2,4 wiec mogą powodować zagłuszanie WLAN. Zdecyduj się na jeden standard a, b, g lub n. Wybór kanału tez jest ważny, o tym już pisałem w poprzednim poście. Wymiana anten na mocniejsze na pewno poprawiłoby zasięg, ale czy warto w to inwestować.

Pozdrawiam,

Tryfan

Czyli kablowe połączenie AP - router nie dałoby zbyt wiele? Pewnie anteny coś by dały, bo teraz mój dom od sąsiada dzieli około 100m. Bezpośrednio za oknem jest Router ADSL z anteną dookólną 5dBi. U mnie jest zewnętrzna panelowa 13,5 dBi, a wewnątrz dookólna 8 dBi jak najbliżej tej zewnętrznej, ale mimo to cały czas stoi za nią i zmiana tego jest fizycznie niemożliwa.

Dodane 15.03.2012 (Cz) 23:12

A jednak nakierowałeś mnie na właściwą ścieżkę :stuck_out_tongue: Wreszcie zrobiłem tak, jak od początku chciałem.

ADSL IP: 192.168.1.1 MASKA 255.255.255.0

AP TRYB BRIDGE IP 192.168.1.254 MASKA 255.255.255.0 (kanał 1)

Router kablem do AP IP 10.0.0.2 MASKA 255.0.0.0 (KANAŁ 6)

Działa bez zastrzeżeń i znowu strata transferu jest mniejsza. Obecnie 5,3 Mb/s z 6. Czyli cel osiągnięty. Dziękuje za pomoc :slight_smile: