Połączenie dwóch sieci z dwoma oddzielnymi DSL przez SWITCHa

Witam,

:slight_smile:

Info:

  1. Od ponad roku dziala siec osiedlowa, ktora prowadze (5 klatek/16 uzytkownikow).

  2. Po sasiedniej stronie osiedla dziala sasiad ze swoja siecia (5 klatek/20 uzytkownikow).

Ja dziele łącze DSL 2 Mbit (TPsa), on DSL 1 Mbit (TPsa) - ani ja ani on nie mozemy zrezygnowac z lacza do polowy 2006 r.

  1. Adresy wewn. IP przydzielane sa dynamicznie - sa stale dla MAC adresow.

  2. Chcielibysmy polaczyc sieci lokalne tak by mozna bylo korzystac ze wspolnych zasobow, grac, itp.

  3. Ze wzgledu na odleglosc i koszty nie mozemy bezposrednio polaczyc Rooterow. MOZLIWE jest tylko polaczenie sieci poprzez SWITCHE bedace na koncach obu sieci.

Moje pytanie jest czy konfiguracja, ktora opisze ponizej bedzie dzialac???

Rozni Goscie mowia mi ze taka konfiguracja powinna dzialac :

  1. Rooter 1 (bramka 1) 192.168.0.1 zakres IP wewn. dla uzytkownikow sieci 1: 192.168.0.3 - 192.168.0.99

  2. Rooter 2 (bramka 2) 192.168.0.2 zakres IP wewn. dla uzytkownikow sieci 2: 192.168.0.100 - 192.168.0.199

  3. W ustawieniach sieciowych na kompie uzytkownika powinny byc zainstalowane obydwie bramki: 192.168.0.1 i 192.168.0.2 po to by mozna bylo korzystac z obu sieci.

Dajcie znac co o tym myslicie i czy macie jakies sugestie.

Pozdrawiam,

Norbert

Wydaje się, że będziecie mieli problem ale poczytaj forum na http://www.trzepak.pl/

Jeśli byście mogli zakupić Router konfigurowalny z możliwością poddziału sieci na dwie podsieci pewnie by było OK, ale to są koszty.

Ten Router połączyłby sieci na końcu, zamiast Switcha i podzieliłby tą sieć na dwie podsieci, a one miały by wtedy wyjście do WAN jak obecnie :slight_smile:

Ale można za Router postawić kompa z dwoma kartami sieciowymi, który połączy obie sieci, zainstalować linuxa i go skonfigurować, jak Router. :smiley:

:okulary: