Połączenie dysku i napędu

hejka mam pytanko… bo mam płyte Gigabyte GA-8I915P Duo v2 i dysk Samsunga 200GB ATA nagrywarke DVD LG i napęd DVD LG i chciałbym się dowiedzieć czy mógłbym bez zadnych konsekwencji połączyć na jednej taśmie Dysk i nagrywarke DVD albo ten napęd DVD? bo chciałbym żeby choć jeden napęd był połączony z dyskiem… bo wkurza mnie ciągłe otwieranie obudowy i łączenie dysk z napędem żeby np zbootowac płyte… akualnie mam połączone dysk na podstawowym IDE a napędy na dodatkowych kanałach IDE RAID

to zdecydowanie odradzam. Powinno się na jdnej taśmie łączyć tylko dyski twarde, albo tylko napędy optyczne. Podłączyć odtwarzacz płyt jeszcze można podłączyć z dyskiem na jednej taśmie (prawdopodobnie prędkość przesyłu danych dysku spadnie, bo dopasuje się to trybu odtwarzacza - ATA 33 albo 66 - zależy na jakim pracuje twój napęd), ale nigdy nie podłanczaj nagrywarki płyt i dysku na jednej taśmie - mogą być problemy z nagrywaniem płyt i inne błędy.

Jeśli masz podłączone napędy CD/DVD na drugiej taśmie (na drugim kanale IDE, czyli tak jak powinno być), to wystarczy że w BIOSie odpowiednio ustawisz kolejność szukania plików rozruchowych kompa (powino się to zwać Boot Sequence albo podobnie):

  1. FDD (stacja dyskietek)

  2. CD albo DVD

  3. HDD (dysk twardy)

Wtedy BIOS będzie szukał w takiej kolejności i jeżeli nie znajdzie, to wywietli odpowiedni komunikat.

sluchaj problem w tym że drugi kanał IDE to kanał dodatkowy i np podczas formatowania kompa nie sformuje go dopóki nie połącze dysku i jednego z napędów na jednej taśmie bo ten kanał 2 i 3 są dodatkowymi…

Proszę edytować własne posty.

Na forum używamy polskich znaków