Połączenie kilku urządzeń i wybór access pointa


(Help Lsrp) #1

Witam

Na wstępie muszę Wam pokazać prezentacje sieci.

espmo6x36iyg1j90qp2e.png

Tak więc. PC1 jest połączony do routera (jednocześnie to punkt dostępu) za pomocą kabla Ethernet, ten z kolei wysyła sygnał za pomocą anteny dookólnej do access pointa, który wysyła sygnał do komputera nr 2. Odległość pomiędzy AP a PC2 to około 100m. Druga sprawa to, że Access point będzie miał podłączoną antenę kierunkową 14dbi i nie wiem czy da radę ściągnąć sygnał z routera, bo przecież sygnał jest od tyłu anteny. Zastanawiam się czy nie kupić access pointa z dwoma antenami wykręcanymi i jedną wymienić na tą kierunkową. Może trochę namotałem :smiley:

Pozdrawiam i proszę o porady.


(Kpc21) #2

Twój opis trochę różni się od rysunku.

PC1 łączy się z routerem z wbudowanym access pointem (AP1). AP1 bezprzewodowo (za pomocą oryginalnej anteny) komunikuje się z AP2 (także z oryginalną anteną). AP2 łączy się z PC2 za pomocą anten kierunkowych. Tak jest?

W takiej sytuacji pomiędzy AP1, a AP2 potrzebujesz jeszcze jednego access pointa, który będzie pełnić funkcję AP-client. Chyba, że zrezygnujesz z któregoś z AP-ków i albo połączysz AP1 bezpośrednio z anteną, albo AP2 połączysz kablem ethernet z wyjściem LAN routera (wydajniejsze rozwiązanie z powodu mniejszej długości przewodu antenowego i jedyne możliwe jeśli router ma wbudowaną antenę).

Pytanie z ciekawości - jakim programem rysowałeś tą sieć?


(Help Lsrp) #3

Nie, AP1 wysyła za pomocą standardowej anteny, a AP2 ma tylko jedną antenę kierunkową która wysyła w innym kierunku i nie odbiera sygnału z tyłu, tzn, nie wiem czy nie odbiera ale pewnie nie będzie odbierała. Dlatego szukam AP z dwoma antenami, nie wiem czy warto, więc proszę o porady.

To moja antena, która będzie na AP2

http://www.wirelesslan.com.pl/urzadz.ph ... 24&idx=487

Jeszcze powiem tak, zrobiłem za pierwszym razem tak, że router wysyłał do PC2 sygnał z balokonu, a PC1 odbierał z tyłu anteny sygnał, ale często przerywało. Dlatego chcę teraz pomiędzy wstawić AP2.


(Kpc21) #4

Czy tą antenę już masz? Bo ja bym takiej mocnej na tą odległość nie kupował, może to spowodować pogorszenie jakości sygnału. 8 dB spokojnie wystarczy.

To jest antena kierunkowa. Tyłem nie będzie ci odbierać sygnału. W takiej sytuacji potrzebujesz jeszcze jednego access pointa.

Dlaczego nie możesz połączyć routera z AP2 kablem ethernetowym?


(Help Lsrp) #5

Bo to około 6m ale przez dwa pokoje :), więc teraz nie wiem jak połączyć tego access pointa z routerem, chyba 2 anteny na AP co?


(Bolo92) #6

Universal Repreater w tym wypadku czy jakikolwiek inaczej nazywany tryb, a robiący za odbieranie sygnału i jego ponowne rozsyłanie to ... porażka.

Nic Ci nie dadzą dwie anteny jak będzie to samo radio, 2 anteny mają za zadanie dokładniej pokrywać obszar i odbierać/wysyłać dane z tej anteny, która ma lepszy sygnał do odbiorcy.

Ja bym ciągnął kabel, UTP 5 nie jest gruby, więc łatwo by było go gdzieś wcisnąć, bo 100 zł dawać na APC to średnio by mi się to widziało ^^ Taka ilość sprzętu, żeby takie coś zrobić.


(Help Lsrp) #7

To jak mam to rozwiązać, żeby wysłać z pokoju do innego domu i żeby jeszcze u mnie był net :slight_smile:

//edit

a może wystarczy jak router wystawie na balkon, podepnę antenę dookólną taką małą, a u kuzyna tą 14dbi kierunkową?


(Kpc21) #8

To ja bym dał tak:

PC1 ---- Access Point 1 (może być router) ...wi..fi... Access Point 2 (w trybie client) ---- Access Point 3 -+-+- Antena 1 ...wi..fi... Antena 2 -+-+- PC2 (z kartą bezprzewodową)

Na antenę dałbym np. Interline'a 8 dBi.


(Help Lsrp) #9

Aha, czyli jednak router kablem z AP, hmm no nie wiem czy da radę. A resztę to normalnie tak jak chciałem. A co źle jest jak się łączy AP z AP przez wifi?


(Kpc21) #10

Przyjrzyj się mojemu schematowi. Router jest połączony bezprzewodowo z AP, ale ten AP musi pracować w trybie client - nie może już sygnału "przesyłać dalej" drogą bezprzewodową (chyba że ma funkcję repeater, ale z tego co czytam w Internecie na ten temat, są z nią same problemy). Musi być połączony kablem z następnym AP, który (już za pomocą anteny zewnętrznej) prześle sygnał do komputera oddalonego o 100 m.

LEGENDA do mojego schematu:

---- - skrętka czteroparowa

...wi..fi... - połączenie bezprzewodowe wi-fi

-+-+- - przewód antenowy koncentryczny


(Help Lsrp) #11

W tym problem że muszę z AP1 do AP2 zrobić połączenie bezprzewodowe.


(Kpc21) #12

A jak jest na schemacie?


(Help Lsrp) #13

Tak, ale pisałem że AP2 ma antenę kierunkową i może nie pobrać sygnału od AP1.

//edit, tak wygląda sytuacja:

x6xjcw8mz0c5d2id6yan.jpg

sfq51vj9mzi59k75z7pi.jpg

4skwic10epwxot3uvjj4.jpg

b5kfzuwjr481k56z1ln.jpg

grvkr3gmjcag0qdyoq85.jpg


(Bolo92) #14

Najtańszym rozwiązaniem to chyba wywalić ten router na balkon, a raczej antenę na zewnątrz bo router musi być suchy i wilgotność też chyba nie za duża.

Ale ogólnie to powodzenia z taką widocznością i żeby to w miarę chodziło.


(Help Lsrp) #15

Słuchaj, działa tak jak napisałeś bo już to w piątek robiłem, ale wtedy mi net przerywa, a kuzyn ma 80-90% zasięgu net mu śmiga wszytko fajnie, gorzej u mnie. Dlatego zastanawiam się czy jakiś może rozdzielacz żeby dołączyć jedną antenę dookolna.


(Bolo92) #16

Chyba tylko AP(Access Point) sygnał się nie liczy, liczy się sygnał/jakość/szumy, najlepiej popatrzeć na NetworkStumblera i -dBm skala, im mniej tym lepiej, wynik do -70dBm jest wynikiem "zadowalającym" powyżej 70 to już nie bardzo.


(Help Lsrp) #17

Nie wiem o czym piszesz. Chciałbym wiedzieć tylko jak mam rozwiązać problem. Zastanawiam się czy nie kupić routera i postawić go w miejsce AP2 i tylko tam będzie punkt dostepu, a ten router będzie miał 2 anteny- jedna kierunkowa, jedna dookólna.


(Kpc21) #18

Nie. Twój AP2 oznaczyłem na swoim schemacie jako Access Point 3.

To może tak:

PC1 ---- Router z wbudowanym AP1...wi..fi... AP NOWY I (w trybie client) ---- AP2 -+-+- Antena kierunkowa ...wi..fi... Odbiorca (antena kierunkowa) -+-+- PC2 (z kartą bezprzewodową)

Problem może stwarzać to drzewo (a chyba nawet drzewa - na pierwszym zdjęciu jest czereśnia czy wiśnia, a na tym drugim inne drzewo, stąd przypuszczam że są 2). Mogą być problemy z połączeniem podczas i po deszczu, bo woda skutecznie tłumi fale o tych częstotliwościach.