Połączenie kilku urządzeń i wybór access pointa

Witam

Na wstępie muszę Wam pokazać prezentacje sieci.

espmo6x36iyg1j90qp2e.png

Tak więc. PC1 jest połączony do routera (jednocześnie to punkt dostępu) za pomocą kabla Ethernet, ten z kolei wysyła sygnał za pomocą anteny dookólnej do access pointa, który wysyła sygnał do komputera nr 2. Odległość pomiędzy AP a PC2 to około 100m. Druga sprawa to, że Access point będzie miał podłączoną antenę kierunkową 14dbi i nie wiem czy da radę ściągnąć sygnał z routera, bo przecież sygnał jest od tyłu anteny. Zastanawiam się czy nie kupić access pointa z dwoma antenami wykręcanymi i jedną wymienić na tą kierunkową. Może trochę namotałem :smiley:

Pozdrawiam i proszę o porady.

Twój opis trochę różni się od rysunku.

PC1 łączy się z routerem z wbudowanym access pointem (AP1). AP1 bezprzewodowo (za pomocą oryginalnej anteny) komunikuje się z AP2 (także z oryginalną anteną). AP2 łączy się z PC2 za pomocą anten kierunkowych. Tak jest?

W takiej sytuacji pomiędzy AP1, a AP2 potrzebujesz jeszcze jednego access pointa, który będzie pełnić funkcję AP-client. Chyba, że zrezygnujesz z któregoś z AP-ków i albo połączysz AP1 bezpośrednio z anteną, albo AP2 połączysz kablem ethernet z wyjściem LAN routera (wydajniejsze rozwiązanie z powodu mniejszej długości przewodu antenowego i jedyne możliwe jeśli router ma wbudowaną antenę).

Pytanie z ciekawości - jakim programem rysowałeś tą sieć?

Nie, AP1 wysyła za pomocą standardowej anteny, a AP2 ma tylko jedną antenę kierunkową która wysyła w innym kierunku i nie odbiera sygnału z tyłu, tzn, nie wiem czy nie odbiera ale pewnie nie będzie odbierała. Dlatego szukam AP z dwoma antenami, nie wiem czy warto, więc proszę o porady.

To moja antena, która będzie na AP2

http://www.wirelesslan.com.pl/urzadz.ph … 24&idx=487

Jeszcze powiem tak, zrobiłem za pierwszym razem tak, że router wysyłał do PC2 sygnał z balokonu, a PC1 odbierał z tyłu anteny sygnał, ale często przerywało. Dlatego chcę teraz pomiędzy wstawić AP2.

Czy tą antenę już masz? Bo ja bym takiej mocnej na tą odległość nie kupował, może to spowodować pogorszenie jakości sygnału. 8 dB spokojnie wystarczy.

To jest antena kierunkowa. Tyłem nie będzie ci odbierać sygnału. W takiej sytuacji potrzebujesz jeszcze jednego access pointa.

Dlaczego nie możesz połączyć routera z AP2 kablem ethernetowym?

Bo to około 6m ale przez dwa pokoje :), więc teraz nie wiem jak połączyć tego access pointa z routerem, chyba 2 anteny na AP co?

Universal Repreater w tym wypadku czy jakikolwiek inaczej nazywany tryb, a robiący za odbieranie sygnału i jego ponowne rozsyłanie to … porażka.

Nic Ci nie dadzą dwie anteny jak będzie to samo radio, 2 anteny mają za zadanie dokładniej pokrywać obszar i odbierać/wysyłać dane z tej anteny, która ma lepszy sygnał do odbiorcy.

Ja bym ciągnął kabel, UTP 5 nie jest gruby, więc łatwo by było go gdzieś wcisnąć, bo 100 zł dawać na APC to średnio by mi się to widziało ^^ Taka ilość sprzętu, żeby takie coś zrobić.

To jak mam to rozwiązać, żeby wysłać z pokoju do innego domu i żeby jeszcze u mnie był net :slight_smile:

//edit

a może wystarczy jak router wystawie na balkon, podepnę antenę dookólną taką małą, a u kuzyna tą 14dbi kierunkową?

To ja bym dał tak:

PC1 ---- Access Point 1 (może być router) …wi…fi… Access Point 2 (w trybie client) ---- Access Point 3 -±± Antena 1 …wi…fi… Antena 2 -±± PC2 (z kartą bezprzewodową)

Na antenę dałbym np. Interline’a 8 dBi.

Aha, czyli jednak router kablem z AP, hmm no nie wiem czy da radę. A resztę to normalnie tak jak chciałem. A co źle jest jak się łączy AP z AP przez wifi?

Przyjrzyj się mojemu schematowi. Router jest połączony bezprzewodowo z AP, ale ten AP musi pracować w trybie client - nie może już sygnału “przesyłać dalej” drogą bezprzewodową (chyba że ma funkcję repeater, ale z tego co czytam w Internecie na ten temat, są z nią same problemy). Musi być połączony kablem z następnym AP, który (już za pomocą anteny zewnętrznej) prześle sygnał do komputera oddalonego o 100 m.

LEGENDA do mojego schematu:

---- - skrętka czteroparowa

…wi…fi… - połączenie bezprzewodowe wi-fi

-±± - przewód antenowy koncentryczny

W tym problem że muszę z AP1 do AP2 zrobić połączenie bezprzewodowe.

A jak jest na schemacie?

Tak, ale pisałem że AP2 ma antenę kierunkową i może nie pobrać sygnału od AP1.

//edit, tak wygląda sytuacja:

x6xjcw8mz0c5d2id6yan.jpg

sfq51vj9mzi59k75z7pi.jpg

4skwic10epwxot3uvjj4.jpg

b5kfzuwjr481k56z1ln.jpg

grvkr3gmjcag0qdyoq85.jpg

Najtańszym rozwiązaniem to chyba wywalić ten router na balkon, a raczej antenę na zewnątrz bo router musi być suchy i wilgotność też chyba nie za duża.

Ale ogólnie to powodzenia z taką widocznością i żeby to w miarę chodziło.

Słuchaj, działa tak jak napisałeś bo już to w piątek robiłem, ale wtedy mi net przerywa, a kuzyn ma 80-90% zasięgu net mu śmiga wszytko fajnie, gorzej u mnie. Dlatego zastanawiam się czy jakiś może rozdzielacz żeby dołączyć jedną antenę dookolna.

Chyba tylko AP(Access Point) sygnał się nie liczy, liczy się sygnał/jakość/szumy, najlepiej popatrzeć na NetworkStumblera i -dBm skala, im mniej tym lepiej, wynik do -70dBm jest wynikiem “zadowalającym” powyżej 70 to już nie bardzo.

Nie wiem o czym piszesz. Chciałbym wiedzieć tylko jak mam rozwiązać problem. Zastanawiam się czy nie kupić routera i postawić go w miejsce AP2 i tylko tam będzie punkt dostepu, a ten router będzie miał 2 anteny- jedna kierunkowa, jedna dookólna.

Nie. Twój AP2 oznaczyłem na swoim schemacie jako Access Point 3.

To może tak:

PC1 ---- Router z wbudowanym AP1…wi…fi… AP NOWY I (w trybie client) ---- AP2 -±± Antena kierunkowa …wi…fi… Odbiorca (antena kierunkowa) -±± PC2 (z kartą bezprzewodową)

Problem może stwarzać to drzewo (a chyba nawet drzewa - na pierwszym zdjęciu jest czereśnia czy wiśnia, a na tym drugim inne drzewo, stąd przypuszczam że są 2). Mogą być problemy z połączeniem podczas i po deszczu, bo woda skutecznie tłumi fale o tych częstotliwościach.