Połączenie przez VPN ogranicza szybkość łącza

Witam,

problem jest następujący.

W firmie postawiony jest serwer VPN (tunel zestawiany jest przez PPTP) na oddzielnej maszynie pod Ubuntu. Router, również oddzielna maszyna, działa na bazie Vyatty.

Posiadamy oddziały na terenie miasta, które łączą się z centralą przez tunel VPN. Oddziały posiadają łącza od 6 do 20 mbit z kablówki.

Tunel w tych oddziałach jest zestawiany na routerach (D-Link DI-524).

Jeśli łączę się z oddziałów do centrali przez VPN szybkość łącza nie przekracza 2 mbit, średnio utrzymuje się na poziomie 1,5 mbit. Jeśli routery połączenie mają skonfigurowane jako dynamiczne czyli bez udziału VPN wtedy szybkość łącza jest taka, jaka powinna być w konkretnych oddziałach.

Dokładnie ten sam problem mam w domu tzn. przy normalnym połączeniu mam 20 mbit, po zestawieniu połączenia PPTP z centralą, szybkość łącza nie przekracza 2 mbit.

Wina leży bezsprzecznie po stronie Centrali, tylko gdzie ? Serwer PPTP czy Vyatta.

Pytanie jest takie ? Czy serwer VPN standardowo w konfiguracji ma zawarte informacje o obcinaniu łącze ? Jeśli tak to gdzie ?

Czy też wina leży po stronie routera (Vyatta) ? Gwoli wyjaśnienia: na Vyattcie nie ma założonego traffic shapingu

Co o tym sądzicie ?

Proszę o info jeśli macie jakieś pomysły.

Pozdrawiam

Witam Kolegę,

mam podobny problem ograniczenia prędkości łącza po uruchomieniu VPN’a.

Jak udało Ci się rozwiązać temat ?

Pozdrawiam.