Polaczenie sieci XP - W98 SE


(system) #1

No własnie... problemem jest dziwny zupelnie interfejs "Otoczenia sieciowego" w WXP. Czy ktos moglby mi powiedziec, jak nalezy go skonfigurowac,aby widzial komputer z zainstalowanym systemem Windows 98???


(Asterisk) #2

Na czym polega ta dziwność ?


(system) #3

Problem polega na tym, ze mimo poprawnie skonfigurowanej sieci - tj. nazwa ustawiona jest na taka sama. Nie moge niestety polaczyc jednego komputera z drugim. Pod Windows XP widzi drugi komputer, ale nie moze sie na niego dostac. Pod WIndows 98 zupelnie zas nie mozna znalezc drugiego komputera.


(Golden Finger) #4

Coś jakby ropaczliwe pisanie. Muszą mieć tak samo nazwaną grupę roboczą i przyjmij standard w nazwach komputerów np. komp-1, komp-2 itp. Przypuszczam, że chcesz mieć połączone dwa komputery w sieć lokalną z możliwością dostępu do Internetu z jednego i drugiego. Adresowanie będzie prawdopodobnie dynamiczne poprzez protokół DHCP, więc w jednym i drugim systemie musisz to ustawić, ale może to doskonale umiesz więc ...

Podstawą by komputery się widziały jest "GRUPA ROBOCZA" np. MSHOME, jak domyślnie podaje WIN XP. W sieciach LAN są jeszcze takie ustawienia, jak praca w tej samej domenie, wtedy komputery muszę mieć wpisaną taką samą domenę itd.

Jak będziesz miał problemy, pisz tylko postaraj się w miarę dokładnie pisać z czym masz problem, wg swojej wiedzy i rozumienia problemu.

Pozdrawiam

8)

Golden Finger


(system) #5

A wiec ogolny problem polega na tym, ze obydwa komputery wydaja sie byc dobrze skonfiguorowane. Komputer, na ktorym aktualnie znajduje sie Windows XP mial wczesniej zainstalowany system W98 i w sieci dzialal poprawnie przy pomocy protokolu NET BEUI. W WXP takiego protokolu nie ma. Grupa robocza jest tak samo nazwana standard - czyli MSHOME. I tu juz nie wiem co zrobic, czy cos zmieniac w komputerz z WXP czy W98. Czy cos musze dodac, jakies dodatkowe protokoly w W98, a moze cos nie zostalo zainstalowane w WXP?


(Golden Finger) #6

Protokół Net Beui nie ma tu znaczenia. Mam dokałdnie tak połaczone komputery, jak chcesz zrobić. Jeden pod XP drugi pod WIN98SE, widzą się w sieci lokalnej i mają niezależny dostęp do Internetu.

Grupa robocza pod systemem WIN98 ma mieć nazwę dokładnie taką samą jak grupa robocz pod XP, nie musi to być MSHOME, jak domyślnie pokazuje Ci XP ty wybierasz nazwę "Grupy Roboczej", przyjmij nazewnictwo komputerów taką samą np. komp-1, komp-2, to co innego niż opis komputera, który można sobie wpisywać. Dla sprawdzenia lokalnie (tj. bez sieci) zaadresuj statycznie jeden i drugi komputer dając adresy nierutowalne np. 192.168.0.2 na jednym, a na drugim 192.168.0.3 wpisz maskę 255.255.255.0, nie wpisuj nic więcej, żadnych domen. XP nie powinien chcieć się zerować, a WIN 98 będzie przy wprowadzeniu każdej zmiany. Po tym powinny się zobaczyć, żeby nie powiedzieć muszą. Jeszcze trochę posiedzę, więc wrazie czego możesz pisać również na e-mial pod postem.

Pozdrawiam

8)

Golden Finger


(pysiu) #7

pod tym adresem http://www.banita.pl/konf/smb.html masz opisane wszystkie systemy jak ma wygladać konfiguracja komputerów w sieci