Polecenie make nie działa

(Wilu117) #1

Rozpakowałem pakiet tar.bz2, zalogowałem się w bashu na roota.

Dałem polecenie ./configure, wszystko poszło ok, ale polecenie make nie działa.

Pokazuje się "bash: make: nie znaleziono polecenia", mam zainstalowany pakiet automake.

W czym tkwi problem ?

(K.S.) #2

W tym, że nie masz make.

(Wilu117) #3

I co mam na to poradzić ?

(RubasznyRumcajs) #4

jaka dystrybucja? jeśli to debian/ubuntu to zainstaluj pakiet build-essential

jeśli to fedora/centos- to jedna z grup oprogramowania nazywa się, zdaje się, Software Development (ale poszukaj sobie jak to dokładniej szło, bo nie pamiętam) i ją zainstaluj

a tak w ogóle to czemu chcesz coś zainstalować ze źródeł, w repach tego nie ma?

(Wilu117) #5

dystrybucja to Mandriva 2010

doinstalowałem jeszcze cos takiego jak 'cmake' oraz 'gccmake' i poszło ale dalej wywala błędy.

Chciałem zainstalować MPlayera i jakieś kodeki do niego.

(Sawyer47) #6

mplayer musi być w repo, jest zbyt popularny, żeby go tam nie było. Odpuść sobie kompilację ze źródeł.

(Wilu117) #7

faktycznie był, przegapiłem.

jakiego potrzebuje kodeka do mpeg4 aac,

jak chce zobaczyć zwiastun w internecie to takiego mi woła Codeina

(RubasznyRumcajs) #8

/me zawsze uzywa xine - jest to silnik, ktory dziala 'pod programami' (np totem, kiedys byl amarok etc)- do niego kodeki nazywaly sie libxine1-codecs, etc- ale to w debianie, w repozytorium debian-multimedia znajduja sie kodeki do niewolnych formatow- pewnie podobnie jest z mandriwa- skonfigurowales jej repozytoria (w tych standardowych moze nie byc odpowiednich kodekow etc)?

a co do mplayera- poszperaj w ichniejszym menadzerze pakietow i zainstaluj wszystko co zaczyna sie na mplayer - wtedy bedziesz mial pewnosc ze wszystko odpali :slight_smile:

(Wilu117) #9

w jakim sensie mam skonfigurować jej repozytoria ?

doinstalowałem pakiety gstreamer

zainstalowałem teraz mplayera i wszystko co ma w nazwie mplayer.

mimo to dalej woła tego kodeka aac.

i jeszcze jedno, gdzie ja mam w ogóle szukać mplayera po instalacji bo nie wiem teraz jak go uruchomić.

(roobal) #10

Na tej stronie wygenerujesz sobie listę repozytoriów http://easyurpmi.zarb.org/

Pozdrawiam!