Polecenie wyłączania systemu GNOME

Witam, mam prośbę. Znajomemu skasowała się pozycja Wyłącz komputer i proszę o podanie komendy, która wywołuje to polecenie. Ja niestety mam KDE i nie mogę mu pomóc.

Screen:

52b18f598352ad00c06ba8b8069eae.png

Pozdrawiam.

Z konsoli wystarczy wydać polecenie jako root:

halt

lub jak kto woli

shutdown -h now

A kolega niech pogrzebie w ustawieniach menu i doda ewentualnie jedno z poleceń.

Pozdrawiam!

z tego co wiem niech kliknie ppm na górny panel , dodaj do panelu i tam powinna być opcja wyłącz itp.

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=14907

Ja sie obawiam ze to nie jest to… Swego czasu jak w ubuntu jak cos pozmienialem to znikla mi opcja wylaczenia systemu. Nie wiedzialem ze tak majstrowalem w systemie ze w koncu cos zepsulem i kiedy juz zresetowalem go, poprostu się nie wlączył :wink:

gnome-session-save --shutdown-dialog

etam , jak się to wpiszę w terminalu to zwraca:

Nieznana opcja --shutdown-dialog

Uruchom "gnome-session-save --help" aby zobaczyć listę wszystkich dostępnych opcji.

. Z pod roota, to samo.

Poza tym jak dodać to do menu ?

To bardzo dziwne i niepożądane.

A wpisz “gnome-session-save --help” i pokaż co wyjdzie?

Spod roota nie należy próbować. Takie rzeczy na linii GNOME <-> DBus <-> GDM pod innym użytkownikiem niż aktualnie zalogowany nie działają.

Jeszcze nie wiem. :wink:

Można jeszcze spróbować tak:

prawy przycisk myszy na panelu (czyli pasku) -> “dodaj do panelu…” -> znaleźć na liście “Wyłącz komputer…” -> dodaj

Powinien na panelu pojawić się guziczek, który działa analogicznie jak to z menu.

Zglądałeś pod adres, który podał dragonn? Z tego co tam widziałem tam jest rozwiązanie twojego problemu.

Też miałem ochotę wytknąć ten błąd :slight_smile:

Pozdrawiam!

mi też znika ta pozycja jak uruchomię serwer X bez włączonego menadżera logowania. U ciebie pewnie tak nie jest. Możesz spróbować tak:

  1. Usuń stare menu (wrazie czego):

    rm -rf ~/.config/menus

  2. Skopiuj w to miejsce nowe:

    cp /etc/xdg/menus/* ~/.config/menus

Gotowe! Pozdrawiam! (albo Gotowe && Pozdrawiam!) EDIT1 09:09 Eee, a czy ty jesteś pewien, że napewno masz GDM? EDIT2 09:11 Właśnie przeglądałem se jakie paczki ma gnome:

apt-cache search gnome

i odkryłem takie coś:

gnome-power-manager - Narzędzie do zarządzania energią dla środowiska GNOME

może akurat tego pakietu nie masz?

EDIT3 09:26

Bez tego pakietu, tego “guziczka” nie będzie :stuck_out_tongue_winking_eye:

Proponuję zamiast od razu usuwać po prostu zmienić nazwę:

mv -v .config/menus .config/menus.backup

Ten guziczek to aplet wchodzący w skład Gnome-applets.

Pakiet Gnome-power-manager odpowiada tylko i wyłącznie za zarządzanie energią i zanim znowu zaczniesz się ze mną kłócić, to jestem na sto procent pewny, bo nie raz instalowałem Gnome-core i bez pakietu gnome-power-manager miałem opcję Wyłącz, Uruchom ponownie i inne. Obecnie używam tego pakietu do zarządzania zasilaniem pod Fluxboksem, więc ten pakiet nie ma tu żadnego znaczenia i on nie odpowiada za ten błąd, bo bym nie mógł wyłączyć też Fluksa. Poza tym zapewne ten kolega ma Ubuntu a to jest niemożliwe żeby nie było pakietu gnome-power-manager w systemie.

Pozdrawiam!

hmm… możliwe, tylko, że raczej w tych nowszych wersjach GNOME od 2.20, bo raz w Ubuntu 7.04 (GNOME 2.18 chyba) tego “guziczka” nie miałem i okazało się, że przez przypadek wywaliło mi podczas instalacji innego pakietu gnome-power-manager.

Także pozdrawiam! :stuck_out_tongue:

Ten guziczek należy do appletów ale w sumie, znając Ubuntu gnome-power-manager mogło być zależnością, bez której ten applet mógł nie działać :slight_smile:

Pozdrawiam!

W ubuntu gnome-power-manager zarządza tylko wyłączaniem komputera, a nie przyciskami.

ps. widzę roobal nowego avka się dorobiłeś :smiley:

A jak chcesz wyłączyć kompa z pomocą jakiegoś guzika bez menadżera wyłączania kompa :roll: , dodam że na debianie po wywaleniu tego pakietu właśnie te guzik znikają, a ten apllet też znika a jeżeli był już dodany to robi się szary i nie da się w niego kliknąć.

No dobra ale nadal jest to tylko aplet, który korzysta przecież z menedżera zasilania. Natomiast adi_rucio miał na myśli, że bez tego pakietu w ogóle nie miał tego guziczka. Przecież logiczne jest, że skoro nie ma menedżera zasilania to i guziczek nie zadziała a tu chodziło o całkowity brak tego apletu :slight_smile:

Pozdrawiam!

Problem rozwiązany, kolega przeszedł na XFCE. :slight_smile:

Dziękuje wszystkim.