Pomiar ekspozycji na gotowych zdjęciach

Witam

 

Poszukuje programu najlepiej darmowego który pozwoli na pomiar ekspozycji na kilku identycznych zdjęciach. Chodzi o to że kadr będzie ten sam, przysłona i czas naświetlania też, a różnić się będą tylko ilością światła zastanego lub sztucznego. Oczywiście chodzi o pomiar do zdjęcia wzorcowego.

 

Proszę o pomoc

 

Ekspozycja to czas w jakim matryca (materiał światłoczuły) została _wyeksponowana_ na światło. Zatem wartość ekspozycji możesz odczytać z danych EXIF fotografii.

Jeśli zaś chodzi o jasność fotografii wykonanych przy tych samych parametrach w różnych warunkach oświetleniowych, to nie wiem w ogóle czy taki program istnieje.

Od biedy można się posłużyć histogramem. Nie wiem jak dokładny ten pomiar miał by być.

Do czego ma to ci posłużyć? Napisz. Może łatwiej będzie coś wymyślić.

Chodziło mi o to żeby zrobić wzorcowe zdjęcie i potem kolejne zdjęcia porównywać do wzorcowego o ile EV są ciemniejsze lub jaśniejsze bounce.gif

Spróbuj poeksperymentować z tym:

  1. Zainstaluj XnView NP http://www.xnview.com/en/xnviewmp/ (Nie wiem czy XnView będzie miał tą funkcję)

  2. Uruchom w nim podgląd zdjęcia

  3. Na zdjęciu wybierz Właściwości (Properities) spod prawego klawisza

  4. Zakładka ExifTool

  5. Powinny być następujące parametry:

  • Brightness value w podmenu EXIF (w szczególności chyba to się nada)

  • Light value w podmenu Composite

  1. Wartość Brightness value jest do odczytania również w zakładce EXIF jako “Jasność”. Co za tym idzie, można ją odczytać przez podejrzenie Właściwości pliku przez Windowsowego Explotarora - zakładka szczegóły, lub przez dowolny program odczytujący dane EXIF.

 

Nie bardzo się orientuję czym te parametry się od siebie w rzeczywistości różnią (poza wskazywanymi wartościami). Musiał byś poczytać nieco o specyfice danych EXIF. Niemniej jednak zmieniają się one wraz z ze zmianą ilości rejestrowanego światła przez matrycę i może dadzą się wykorzystać do twoich celów.

Poeksperymentuj. Zrób parę fotek, najlepiej z jednolitą kompozycją (np ściana), ustawienia manual, zmieniając jedynie oświetlenie. Obserwuj zmianę wskazanych parametrów.

Jak coś z tym zrobisz to daj znać. Sam jestem ciekaw jakie uzyskasz wyniki.