Pomoc przy overclockingu procesora

Witam,

Zamierzam zoverclockować procesor w moim komputerze stacjonarnym. Najlepiej by było jakby osiągnął z 2.50 GHz , aktualnie jest 1.80 GHz :frowning: .

Czytałem wiele poradników dot. podkręcania procesorów, ale jakoś to nie do końca rozumiem; jakieś fachowe pojęcia… :frowning:

Nie chcę samemu podkręcać, bo coś zapewne schrzanię. Raz próbowałem to komputer okazał się bardzo niestabilny. Stąd właśnie prośba o pomoc przy przetaktowywaniu procesora.

Procesor: Intel® Core2 CPU 4300 @ 1.80 GHz

Pamięć: 3 GB DRR2

Płyta główna: GIGABYTE 945P-DS3

Zasilacz: CFT-600-14CS

BIOS: 1984 - 2008 Adward Software

Coś jeszcze?

http://forum.benchmark.pl/topic/31477-e4300-jak-podkrecic/

E4300 możesz bez kłopotu kręcić na 2,4GHz. Wystarczy tylko zwiększyć FSB z 200 na 266MHz i mnożnik pamięci, aby nie przekraczały swoich fabrycznych wartości. Napięcie można zostawić bez zmian.

A mnożnik pamięci to jak się w BIOS-ie nazywa?

http://obrazki.elektroda.net/17_1230479899.jpg System Memory Multipier.

A jeszcze jedno - żeby dowiedzieć się, jakie są fabryczne wartości pamięci to wystarczy, że przywrócę domyślne ustawienia BIOS-u?

Bo jak wcześniej wspominałem - próbowałem sam podkręcić i nacudowałem tak, że już nie wiem, jakie mają te fabryczne wartości.

Możesz sprawdzić z poziomu Windowsa, np. programem Cpu-Z Portable czy jakimkolwiek do identyfikacji podzespołów, Speccy, Aida64.

Mam CPU-Z Portable, jednak mam teraźniejszą wartość, a nie mogę znaleźć fabrycznej.

Ustaw System Memory Multipier na auto i wtedy fabryczna częstotliwość będzie równa aktualnej w CPU-z. Fabryczna częstotliwość może być różna, pamięci mogą pracować z różnymi taktowaniami, a to z jakimi pracują w danym momencie, dyktuje im płyta główna.

Czyli finalizując: tak ma zostać?

index.php?mid=1&f=1

Nie ustawiłeś memory frequency. Zmień na 800MHz, bo zapewne takie masz pamięci. Potem tylko testuj temp. i stabilność.

PCI Express Frequency (Mhz)?

Sory, że ja tak już z najmniejszym pytaniem piszę na forum, ale… Poprzednim razem robiłem według mojej intuicji, przeczucia i o mało sprzętu sobie nie uszkodziłem.

Dodane 24.05.2013 (Pt) 15:04

Aha, PCI to nie Memory…

Ale jeżeli chodzi o Multiplier to nie mam takiej opcji, zaraz dam screena.

Spróbuj zmienić klawiszem albo +/- albo page up/page down albo enter i wybrać wartość.

Co do szybkości PCI-E możesz uustawić na wartość 100-104MHz. PCI na 33,3MHz.

index.php?mid=1&f=1

Brak takich wielkich wartości ( 800 MHz ), są takie małe. No chyba, że znowu zawaliłem sprawę i nie ta opcja :?

OK. Sprawdzę…

Jeśli masz w takiej formie, to ustawiaj tak aby zejść do 800MHz lub mniej.

Tymi klawiszami można przełączać tylko te wartości, które są na ostatnim screenie.

Dodane 24.05.2013 (Pt) 15:24

OK, sprawdzę.

Więc ustaw tak żeby było mniej więcej 800MHz, zapisz ustawienia i testuj.

Przy ustawieniu 3.00 (801, ona była najbliższa 800) komputer nie dał rady się uruchomić i przywrócił fabryczne taktowanie procesorowi.

Mniejsze wartości trochę są dalsze od 800. Mimo to, próbować?

Sprawdź jeszcze wartości bliskie 667MHz i wtedy testuj.

2.50 (668) - również nie uruchamia się.