Pomoc przy wyborze monitora (z podanych)

(Smokismoki) #1

Noszę się już od jakiegoś czasu z zamiarem kupna używanego monitora.

Jak to bywa, po pewnym czasie doświadcza się zawrotu głowy, od mnogości

przejrzanych ofert i nasze zdolności podjęcia decyzji spadają niemal do zera.

Chciałbym więc was poprosić o przyjrzenie się podanym przeze mnie modelom,

doradzenie mi co wybrać oraz wypunktowanie ich mocnych i słabych stron.

Nie przeciągając zbytnio, oto lista modeli:

NEC EA190m

HP L1965

DELL 1907FPc

NEC 1970nx

HP LP1965

Do czego potrzebuję monitora?

Głównie jako rozszerzenie powierzchni pracy, do pisania kodu i do szeroko pojętej

konsumpcji mediów, a więc przeglądanie internetu, oglądania filmów, a nawet gier.

*Bardzo by mi zależało na uniknięciu efektu smużenia (czy to przy filmach/grach,

czy też przy scrollowaniu stron internetowych/dokumentów/kodu, bo i to się ponoć zdarza)

i na jak najlepszym wyglądzie czcionek(a właściwie fontów).

Bardzo, bardzo proszę - pomóżcie mi :slight_smile:

(Chojinka) #2

EC EA190m ten jest najlepszy

następnie: HP LP1965

później DELL 1907FPc

a na reszte nie ma co patrzeć.

(Smokismoki) #3

Mógłbyś jakoś umotywować to, dlaczego akurat te, a nie inne?

Np. ten NEC 1970nx ma matryce S-IPS, więc chyba jedną z lepszych. Dlaczego miał by się nie nadawać?

(rgabrysiak) #4

zyfy uzupełnij powyższy post o polskie znaki diakrytyczne (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż).

W przeciwnym razie, temat trafi do kosza.

(Smokismoki) #5

Poprawiłem.

Czekam na kolejne głosy w temacie.

-- Dodane 15.08.2013 (Cz) 17:13 --

Dodatkowo ten HP L1965 ma matrycę S-PVA, reszta jest mi nieznana, ale wygląda na to,

że mają zwykłe matryce TN.

Dlaczego więc monitory ze kiepskimi matrycami mają być lepsze od tych z S-IPS i S-PVA :?: :!:

(Chojinka) #6

Wszystkie wybrane modele to stare monitory, wiec w zasadzie trzeba patrzeć na parametry i ich wypalenie bo nic więcej nie pozostaje. Każdego z osobna nie można sprawdzić i każdy może być miną. Kupisz a on zacznie buczeć po rozgrzaniu, sprzedawca zwali winę na kuriera a przecież już wypalony układ daje znać o sobie. Dopytaj sie który jest najmłodszy z pierwszych 3 modeli o których pisałem. Matryca z 25ms na pewno może cię nieźle rozczarować więc sobie odpuść. Ile masz kasy i w jakim kraju chcesz kupić? Wolał bym kupić słabszy model ale "Nowy" niż ładować się w mocniejszy ale używany.

(Smokismoki) #7

Kupić zamierzam w Polsce, a z moim budżetem tylko takie monitory wchodzą w grę.

Na początku chciałem zamknąć się w 150zł, jednak po zapoznaniu się z ofertami podniosłem ograniczenie do 200zł z wysyłką. Niestety to wszystko co na chwilę obecną jestem w stanie przeznaczyć na ten zakup, ale mimo wszystko staram się znaleźć jak najlepszy model miast wziąć pierwszy lepszy.

Dzięki za radę. Popytam o to jakie to są roczniki i jaki szacunkowo mają przebiegi, ale nie sądzę, bym wiele się dowiedział. Sprzedawcy raczej unikają podawania jakichkolwiek szczegółów i zdjęć pracujących monitorów, a gdybym wykluczył tych podejrzanych, to by mi nikt nie został :confused:

*Nadal nie napisałeś, czemu tamte monitory odpadają :slight_smile:

A ich matryce z szerszymi kątami widzenia b. mnie kuszą :smiley:

(Chojinka) #8

http://www.frazpc.pl/b/98691 - przeczytaj

a dlaczeo nie ten:

http://allegro.pl/monitor-aoc-e2343fi-w ... 48551.html

albo jakiś inny sie trafi:

http://allegro.pl/monitory-monitory-led ... _enabled=1

pomęcz się przez tydzień lub dwa, może się uda.

Opcja kup teraz:

http://allegro.pl/monitor-20-5cali-nowy ... 39659.html

monitor jest nowy 24mc gwarancji posiada niestety otarcie na matrycy cienkości włosa fotki robię z mazakiem kredowym i drugie bez żeby było widać o co chodzi wszystko sprawne po prostu tylko to otarcie robione fotki podczas dodawania na allegro świadczy to o tym że nie retuszowane oczywiście kreska po mazaku jest o wiele grubsza dlatego ją widać a to otarcie jest niemal że nie zauważalne - warto sie zainteresować i poprosić o fotki w dużym rozmiarze aby wszystko dobrze zobaczyć i się nie rozczarować.

(Smokismoki) #9

Nie sądzę, żebym znalazł coś dla siebie wśród nowych monitorów, tym bardziej, że te licytacje skończą się z dużo wyższymi cenami niż moja maksymalna.

Poza tym, nowe monitory nie są w stanie spełnić moich wymagań, ponieważ są to panoramy.

A moje wymagania to:

19" (17 to za malo)

format 4:3 lub 5:4 (dla wiekszej powierzchni roboczej)

funkcja PIVOT (gdyby mi jednak zabraklo tych punktów w pionie)

-- Dodane 16.08.2013 (Pt) 11:59 --

Monitory mają przepracowane 3 lata, co daje ok. 5900h (8h x 21d x 35m) przy pracy na jednej zmianie (8h).

Czy to dużo? W jakim stanie mogą być te matryce? Dużo stracą na jakości/jasności?

(Chojinka) #10

po 3 latach pracy kolory są blade a po 5 latach to już raczej jest bomba, więc monitor na zaledwie dwa lata może 3, przy odrobinie szczęścia pociągnie dłużej ale juz będzie wyblakły i podkręcanie już nic nie da. Jedyne wyjście to zobaczyć jak one wyświetlają w rzeczywistości inaczej to jest loteria. nie mogę powiedzieć że dany model jest w lepszym stanie bo to używany sprzęt a sprzedawca pisze co chce. wiem że wybór nie jest łatwy ale tutaj musisz samemu wybrać który chcesz. dopytuj się czy na monitorach sa jakieś plomby stwierdzające ich wiek lub jakieś dokumenty zakupu. jeśli dany sprzedawca okaże się uczciwy i poda wiek i ma dowód zakupu to wtedy możesz zaryzykować i brać, niż ryzykować że lepszy monitor jest w leszy po 5 latach niż słabszy jakościowo po 3 latach... Mój ACER 24" padł po 5 latach a kosztował kupę kasy i powinien byc wciąż na chodzi jak inne monitory starszej daty. Loteria w każdym przypadku. W modelach o których pisałeś na PW różnica jest niewielka ale zawsze więc staraj się dowiedzieć jak najwięcej i przemyśleć czy warto czy tez nowy monitor z rysą i gwarancją będzie lepszy. nie wiem po co ci kwadratowy lcd a nie panorama - do wszystkiego idzie się przyzwyczaić a i w różnych programach się bardzo przydaje obraz panoramiczny.

(Smokismoki) #11

Kwadrat jest mi potrzebny, ponieważ zalezy mi na rozdzielczości w pionie.

Żeby miec 1024px w pionie musiałbym kupic panoramę przynajmniej 22", nie mówiąc już o tym, że dzięki PIVOT mam 1280px, co przy panoramie jest nie do osiągniecia z normalne pieniądze, nie mówiać już o moim budżecie i miejscu na biurku, jakie taka panorama zajmuje.

(Chojinka) #12

czyli wszystko jasne. oby wybór padł na nie zajechany model, powodzenia.

(Smokismoki) #13

Dziękuję. Temat można zamknąć.