Pomoc w instalacji Windows 7

(Chabakan) #1

Hey. Jestem nowa tutaj i potrzebuje pomocy. Może wyda się to dziwne, ale nigdy nie formatowałam dysku i nie instalowałam jakiegokolwiek systemu :frowning: . Mam laptopa lenovo r500, a na nim nieszczęsna viste, system ten mam juz od dwóch lat i chciłabym go zmienic na windowsa 7(x86)[powód-komp włącza mi sie ok.5 minut :)]. Mam trzy partycje(c,lenovo,serviceV003), skopiowłam już win vis na płytkach(z recovery).

Pytania:

1)Czy zrobic formata (wszystkich 3 dysków) i dopiero włożyc płytke z win7.

2)Co ze sterownikami-czy zrobic jakąs kopie czy win 7 sam ich wyszuka(?)?

3)Czy moze od razu uruchomic instalator i gdy sie spyta "jakiego typu instalację chcesz wybrac"-wybrac-"niestandardowa(zaawansowane)"-która zaistaluje nowa kopie win?

Trochę boje się zainstalowac wszystko od nowa i ciągle to odwlekam(nie wiem jak to długo potrwa ), a jak cos sie nie powiedzie(?).Kompa muszę miec sprawnego prawie 24/7. Jakby ktoś mógłby cos polecic, doradzic byłabym bardzo wdzięczna.

(Cedar) #2

Możesz sformatować tylko partycję na której obecnie jest Vista i na jej miejsce zainstalować Windows 7- wszystkie dane z pozostałych partycji się zachowają.

Co bo sterowników - jest duża szansa, że większość niezbędnych jest już zawarta w instalce Windowsa 7, cześć dociągnie z Windows Update a część poszukasz na stronie producenta laptopa.

Może warto trochę Vistę odświeżyć zamiast instalować nowy system - wyczyścić ze zbędnych programów, śmieci, sprawdzić czy nie siedzą w niej jakiś wirusy itp?

(klisza) #3

Pozostałe partycje masz z obrazem Visty, pewnie masz jakieś narzędzie, które Ci to zgra na DVD, wtedy możesz śmiało usuwać. Sterowniki Ci potrzebne nie będą, Windows 7 ma zdecydowaną większość, a na pewno do karty sieciowej będzie miał. A to wystarczy, żeby pobrać http://www-307.ibm.com/pc/support/site. ... pdate.html - a to narzędzie ściągnie wszystko, co miałby laptop kupiony z Windows 7 - dodatki od Lenovo, dodatkowe sterowniki itp.

pozdrawiam.

(sherman2409) #4

Najlepiej będzie całkowicie usunąć partycję, na której jest Vista, a następnie utworzyć nową, ponieważ 7 robi sobie dodatkową partycję o rozmiarze 100 MB na pliki rozruchu.

(Cedar) #5

Którą to partycję można w większości przypadków usunąć po zakończeniu instalacji Windows 7(nie jest ona do niczego potrzebna większości użytkowników)

(Ramirez1) #6

No ja u siebie na laptopie sformatowałem tą partycje w celu usunięcia tej partycji i nie mogłem później włączyć kompa zrobił się błąd NTLDR .