Pomoc w konfiguracji routera - rozdzielenie prędkości na komputery

Siemka,

Hej,

Porty to nie gniazda LAN w routerze: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Port_protokołu

Zakres oczywiście dotyczy komputerów w sieci lokalnej, na podstawie adresów nadanych im przez serwer DHCP, działający na routerze.

Adres IP przydzielany na sztywno też dobrze ustawiasz.

Jeśli chodzi o ograniczenie prędkości, to musiałbyś szukać opcji QoS, ale takiej, w której filtruje się po adresach MAC bądź IP. W swoim routerze masz tylko QoS  konfigurowane po portach usług.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Limitowanie przepustowości i QoS w TP Linkach i ogólnie w routerach tego typu to porażka. Ja też mam taki router i w ogóle nie działa to limitowanie.

Jeśli chcesz limitować na portach LAN, to nie musisz podawać adresów IP. Jeśli chcesz limitować po IP, to nie musisz limitować po portach, bo z tego portu może korzystać inne urządzenie. Możesz limitować jednocześnie po IP i po portach LAN.

Też miałem kiedyś TP Linka (WDR3600) i popieram opinie powyżej, ciężko ustawić ograniczenia prędkości dla poszczególnych komputerów. Dopiero poradziłem sobie poprzez wgranie DD-WRT i przypisanie poszczególnych ograniczeń prędkości dla adresów MAC urządzeń podpiętych do sieci.