Pomoc w nauce html

(Ace Ventura) #1

witam postanowiłem nauczyć się języka html więc kupiłem sobie książkę wydawnictwa Helion "HTML 4 Ćwiczenia praktyczne" i utknęłem w jednym punkcie a mianowicie przy grafice mam ćwiczenie o następujące treści

I tego za bardzo nie rozumiem co to za Program PSP 6 i jak dokonać tego w jakiś jaśniejszy sposób dyby to mógł ktoś wytłumaczyć. Pozdrawiam

(Airborn) #2

PSP - Paint Shop Pro :wink:

możesz wybrać też GIMP'a, chodzi poprostu by jakiś program był w stanie pokazać Ci w którym miejscu zaczyna się dokładnie dana część obrazka którą należy podlinkować, nawet Paint oferuje taką opcję, wystarczy otworzyć w nim obrzek i w prawym dolnym rogu pokazują się współrzędne.

a potem już zgodnie z instrukcją zczytujesz te współrzędne i tworzysz mape odsyłaczy :wink:

(Asterisk) #3

Chodzi o program Paint Shop Pro 6.0

Na vortalu masz wersję trial Paint Shop Pro X PL

(Micromac) #4

Nie radzę Tobie zaczynać nauki o HTML lecz o XHTML v. 1.0 oraz CSS. Język HTML jest juz przestarzały i nie bedzie używany w przyszlości.

Wszystko co powinienieś wiedziec masz tutaj

(Ryan) #5

Robinhio: po co wprowadzasz autora wątku w błąd? HTML 4.x nie jest przestarzały i nie jest prawdą, że nie będzie używany w przyszłości (cokolwiek to znaczy). Co więcej jest on nieco prostszy w nauce (mniej restrykcyjny) i, co ważne, nie wymaga walki z darmowymi serwerami, żeby wysyłały Content-type: application/xhtml+xml zamiast Content-type: application/html, który w większości przypadków jest domyślny. A to jeden z wymogów bycia zgodnym z XHTML, wymogu, którego walidator W3C nie sprawdza.

Krzywdzisz ludzi pisząc niesprawdzone informacje.

(Micromac) #6

Ryan

Chyba sie nie zrozumieliśmy. Jezyk XHTML to w zasadzie HTML lecz jest zgodny z zapisem XML. A wszystko zmierza wlasnie w tym kierunku czyli zgodności XML.

Po drugie nie krzywdzę a wręcz odwrotnie. Jezyk HTML nie jest juz rozwijany i nie jest standardem. To wlasnie proponujac uczenie sie nawyków pisania w HTML-u krzywdzi sie początkujących webmasterów w obecnym okresie. Jezeli znasz dobrze specyfikacje XML to bedziesz wiedział o czym piszę. Co do zgodności MIME to widze, że tez jestes do tyłu. Z tym nie ma problemów i kazdy serwer poradzi sobie z tym jezeli wiesz jak to zrobic pisząc w jezyku XHTML. Czytasz chyba przestarzałe informacje w internecie sprzed 5 lat.

Do czasu wejscia IE 7 może używac XHTML v1.0

(aju) #7

Robinhio bardziej chodziło o to, iż html to przeżytek.

Coraz więcej stron powstaje w oparciu o xhtml a nie html. Dlatego stary jest wypierany przez nowy - dużo bardziej efektywniejszy.

(Micromac) #8

aju

Tak masz racje, wyjąłeś mi to z ust choc tez chcialem to napisac ale powstrzymałem sie. Nie wyobrazam sobie abym pisał dalej np w PHP 4 a jest juz na drodze PHP 6. Raczej to ja juz powinieniem sie martwic, ze nie nadazam za technologiami z racji wieku, ale na szczeszcie zle az tak nie jest :stuck_out_tongue:

(Ryan) #9

Ja nie mam wątpliwości jak interpretować zdanie "jest już przestarzały", podobnie jak "nie jest juz rozwijany i nie jest standardem". Dopóki na stronie W3C obok HTML nie pojawi się słowo "deprecated" nie jest on przestarzały. Dopóki W3C istnieje nie zapowiada się też, żeby przestał być standardem. Czy jest wciąż rozwijany? Nie, ale nie pisałeś pierwotnie o jego rozwijaniu - to poważna różnica.

Jestem do tyłu jeśli chodzi o zgodność z MIME? Możesz rozwinąć? Nie lubię ataków osobistych, które mam wątpliwości jak interpretować.

Poradzi, owszem, ale "że nie ma problemów" - nie powiedziałbym. Wrzuć na dowolny darmowy serwer (a o takich mamy do czynienia w przypadku początkujących adeptów (X)HTMLa) plik z kodem XHTML i podsłuchaj co w nagłówkach wyrzuca serwer. Będzie to application/html.

Nie pisz mi też, proszę, co czytam i gdzie, bo nie masz podstaw by takie osądy wydawać. I co się zmieni po wejściu IE7 - możesz rozwinąć i tą myśl?

A skoro jesteście (Ty i aju) tacy biegli, powiedzcie mi proszę: w czym jest przeżytkiem? Co daje XHTML+CSS, czego nie daje HTML+CSS? Jestem bardzo ciekaw w czym ustępuje język bez X temu z iksem. :slight_smile: Jakaś drobnostka specyfikacji, która ma wpływ na różnice, ładnie proszę. :slight_smile:

(Micromac) #10

To zadem atak osobisty, jezeli to tak odczułeś to wybacz mi.

Nie bede sie rozpisywał nad zasadnoscia stosowania jezyka XHTML bo z Twojego postu widać, ze wiesz o co chodzi tylko udajesz, ze nie wiesz.

Nowe technologie sieciowe nie sa po to aby utrudniac lecz wspomagac prace webmastera a takze userów.

Co do powyzszego to w skrocie:

• oddzielenie treści od prezentacji

• strony są łatwiejsze w utrzymaniu stosując kod modularny

• tańszy hosting

• prostota kodowania przez co jest efektywniejszy

• lepszy ranking w wyszukiwarkach

• wersje do druku bez konieczności wymiany treści

• konkurencyjność - tak jak aju wspomniał coraz więcej projektantów sięga po standardy

• treść dostępna dla większej liczby urządzeń (roboty sieciowe, drukarki, komputery hand held)

• treść dostępna dla większej liczby użytkowników (niewidomi lub wzrokowo niesprawni itd)

• pliki ładują się szybciej

• możliwość łączenia z innymi językami np. MathML czy SVG

• inne

A uzyskasz je stosujac XHTML 1.0, XML 1.0, CSS1 - CSS3, Model obiektowy dokumentu (DOM) - 2 poziomy, ECMAScript 262

http://www.w3.org/TR/xhtml1/

Co do IE 7 bedzie lepiej interpretować XHTML

(Asterisk) #11

I na tym proszę zakończyć tą dyskusję.

Resztę proszę wyjaśniać na PW