Pomoc w OC procesora

Witam. Dwa lata temu kupiłem komputer z Avansa - tak wiem, nie musicie mi uświadamiać, że to jawna głupota. Tak czy inaczej stwierdziłem, że czas na OC. Mój procesor to AMD Athlon x2 250 (3GHz), płyta główna to Gigabyte GA-M61PME-S2P, zasilacz I-BOX ATX 350W. Teraz mam kilka pytań - do jakiej częstotliwości da radę podbić ten procesor, jakie temperatury są dla niego poprawne, jakim programem posłużyć się do ich odczytu?

  1. Zmień zasilacz

  2. Po co Ci OC? Do GG i netu nie potrzebujesz

  3. Każda sztuka kręci się inaczej

  4. Im mniejsze tym lepsze

  5. CPU-Z

AD

  1. Z powodu… ?

  2. Po czym wnioskujesz, że do GG i netu? Gdyby tak było raczej nie miałbym takowej potrzeby.

  3. Mimo wszystko, podejrzewam, że mniej więcej będą to podobne wartości.

  4. -20*C styknie? Im mniej tym lepiej co nie?

  5. W końcu jakiś konkret.

Zasilacz jest z czarnej listy i nadaje się najwyżej do podłączenia do niego wiatraczków dlatego trzeba go wymienić. Markowe 350-400W spokojnie styknie:

http://www.morele.net/zasilacz-fortron- … mn-439989/

Max. dopuszczalne temp. dla tego Athlona do 62 stopnie

Poradnik:

http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradn … page=0%2C3

  1. I-BOX to szmelc nie zasilacz.

  2. Od razu -100. Maksymalna temperatura tego procka to 74 C więc im mniej od tej tym lepiej.

55 podczas przeglądania internetu to nie jest ciut za dużo?

Jakie 74 stopnie :o dopuszczalna według producenta temp. dla cpu AM3 to 62 stopnie nie przekraczaj 65 stopni a najlepiej 62. Jakie masz chłodzenie ?

Dodane 07.05.2012 (Pn) 21:33

Z tego co widzę masz boxowe chłodzenie i duże temp., wyczyść komputer i wymień pastę termoprzewodząca na cpu. Najlepiej kup lepsze chłodzenie bo na boxie to dużo nie wyciśniesz.

Rozumiem, że do czasu aż nie wymienię zasilacza, lepiej żebym się nie bawił w OC ? Chłodzenie… w papierach od kompa nawet nie mam nic wspomniane. Po otwarciu obudowy zobaczyłem 1 wentylator umieszczony pod zasilaczem na tylnej części obudowy, i kolejny skierowany na, jak mi się wydaje, procesor. Co ciekawe, na przeciwko jest wywietrznik a po drodze jakaś tuba. Jako amator termodynamiki szczerze wątpię w użyteczność tej tuby no ale cóż…

Edit

No fakt :smiley: Po dwóch latach zamknięcia, pokaźna warstwa kurzu się tam nagromadziła - może to ona jest źródłem tych temperatur. Do dziś nie rozumiem w jakim celu producent zakazywał otwierania obudowy pod groźbą utraty gwarancji.

Pieniążki i jeszcze raz pieniążki, za każdym razem jak chcesz coś dodać/ zmienić musisz jechać do serwisu i bulić :stuck_out_tongue:

Ale z tego co wiem to w momencie zerwania plomby zaczyna obowiązywać gwarancja na poszczególne podzespoły komputera.

Nie wiem która wersja prawdziwa, ale jeżeli 62 stopni, to AMD samo sobie nie radzi, bo na moim X3 na BOX-ie nie raz miałem więcej. A chyba BOX jest po to, by na stockowych taktach trzymać dopuszczalną ;)?

Do odczytywania temperatur to HWMonitor bo CPU-Z nie pokazuje temperatur tylko szczegóły odnośnie procesora, płyty głównej i pamięci.

Nie może a na pewno, jak sporo tego jest i dobrze wyczyścisz to z 10 stopni powinna polecieć, do tego pastę zmień na procesorze i temperatury powinny być w porządku.

Jak wymienisz zasilacz i uporasz się z temperaturą: http://www.dobreprogramy.pl/McDracullo/ … 23060.html

Kręci się bardzo podobnie do tego co tam przedstawiłem :wink: