Pomoc w ustawieniu routera - IP, DNS, porty

Witam

 

Na początek może przedstawię do czego mi to potrzebne. Otóż nie tak dawno zamieniłem sposób podłączenia internetu na światłowód. Korzystając z szybkiego internetu, chciałem sobie stawiać serwery w pewnej grze. No i na początku wszystko było ok, ping ładny, żadnych problemów. Po kilku dniach jednak pojawił się problem z wejściem na serwer. Czasami można wejść, czasami nie - i to wszystko w czasie trwania serwera, jak się uda to wejdzie za pierwszym razem, czasem za 5, czasem za 20; restart serwera nic nie daje. Ludzie zaczęli też narzekać na “drugi ping” (oznaczający - powtarzając za twórcą gry - maksymalny z ostatnich 20 komunikatów) - nie wiem, czy to powiązane.

 

W tej grze najczęstszą przyczyną problemów z wejściem na serwer są zablokowane porty u hosta. I właśnie w tej sprawie tutaj piszę, ponieważ nie mogłem nigdzie znaleźć konkretnych informacji na ten temat. Chciałbym odblokować pewien zakres portów, bo niby to zrobiłem, ale chyba wciąż coś jest źle (sprawdzałem na jednej ze stron i wciąż pokazuje, iż porty te są zablokowane). Czy ktoś mógłby mnie krok po kroku przeprowadzić przez ten proces? Przy okazji chciałbym też ustawić DNS i IP “na sztywno”, ponieważ moje próby zakończyły się niepowodzeniem, zapewne coś źle wpisywałem.

 

Najlepszy byłby chyba kontakt poza forum (np gg), ale to już jest kwestia do u zgodnienia.

 

Dodam jeszcze, że problem występuje zarówno przez połączenie routerem przez kabel, przez wifi, jak i prosto z kabla sieciowego (tego, który idzie do routera).

 

 

Router, który posiadam to TL WR841n.

 

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.