Pomoc w wyborze pamięci RAM do laptopa

Proszę o pomoc w wyborze pamięci do mojego lapka - Toshiba Satellite L20-101 (lub krócej L20).

Póki co, mam jedną, fabrycznie wstawioną kość DDR2-533 (266MHz) 512MB. Everest opisuje ją jako: DIMM3: Elpida EBE52UD6AFSA-5C-E.

Moje pytanie jest następujące: pamięć z jaką maksymalnie prędkością mogę wstawić do lapka, lub gdzie to sprawdzić (do jakiej wartości w MHz, jeśli chodzi o prędkość może pracować mój lapek?). Ile maksymalnie mogę wrzucić: 1, 2 a może 4 GB? Czy mogę kupić kości dual channel? Czy jeśli kupię kości DDR2-800, a okaże się, że mój lapek chodzi maksymalnie na DDR2-533, to czy kości w ogólnie nie pójdą, czy zmniejszy się jedynie prędkość od tej wartości 533? W jakich firmach się orientować: GoodRam, Kingston, OCZ…?

Ile pamięci możesz wstawić przeważnie pisze w instrukcji, zazwyczaj są dwa sloty pamięci, jeśli wstawisz szybszą to komputer obniży jej prędkość to swoich potrzeb a producenta wybierz markowego lecz za rozsądna cenę :slight_smile: .

Tutaj jest napisane, że 2048, czyli kupię chyba 2 GB : http://ce.computers.toshiba-europe.com/ … _ID=107212

A w dualu kupować?

No szybsze by były pamięci 2x1GB ale jeśli masz tylko 2 sloty to byś musiał sie pozbyć tych 512mb. TYlko rzecz jasna kupuj specjalną pamieć do laptopów.

No ba… SODIMM’Y ;]

Postaram się znaleźć jakieś 2x1GB.

Dzięki wielkie za pomoc :wink: .

Jeśli mogę coś dodać od siebie to dodam:)

Polecam kupić nową pamięć w sklepie nie od osoby fizycznej. Dlaczego? Ponieważ często zdarza się, że zakupiona pamięć nie będzie działała w danym laptopie. Ja tak miałem z pamięcią, którą kupiłem. Było to 512MB marki Qimonda wyjęta z laptopa Asus bądź HP. Miała identyczne parametry jak mój Transcend. Niestety pamięci nie polubiły się i gdy były razem włożone do komputera to system miał dziwne akcje a memtest86+ pokazywał błędy. Więc dałem pamięć bratu i w jego Compalu FL90 działa bezproblemowo z 1GB modułem A-Data o innych timingach. Także czasami to jest loteria. A kupując w sklepie masz zawsze możliwość na oddanie / wymianę towaru. No chyba że kupisz 2 x 1GB a wyjmiesz tą 512 to pewnie będzie OK. Aczkolwiek uważam, że w zupełności do laptopa wystarczy Ci 1,5GB RAM.

No to właśnie w laptopie powinno być więcej.

Ależ ja nawet nie mam ochoty bawić się w zakup *od kogoś*. 2 GB RAMu w sklepie kosztuje teraz ~110-120zł, więc bez przesady, nie będę tego samego kupował z drugiej ręki za ~90-100zł :lol: .

Ale się właśnie zastanawiam, czy kupić 1GB i go dołożyć - będę miał 1,5GB, czy kupić 2 kości po 1GB i mieć 2GB…

2x1gb bezie dzialał w dualu więc Ci jeszcze bardziej przyspieszy. Moim zdaniem lepiej 2x1GB.

Twoja decyzja. Moim skromnym zdaniem 1,5GB do laptopa w zupełności wystarcza bo po co więcej, jedynie mogło by się do wymagających gier przydać jeśli grasz. DUAL? Ciężko dostrzec różnice. Przy zwykłym użytkowaniu kompa nie dostrzeżesz zapewne różnicy pomiędzy 1,5 a 2GB. A 50zł zostanie w kieszeni.

##By the way, 512MB + 1GB także mają szansę działać w Dual Mode.