Pomoc w wyborze procesora i płyty głównej

Witam, w związku z prawdopodobnie zepsutą płytą główną (opis), postanowiłem gruntownie zmodernizować komputer.

Skonfigurowałem sobie 2 zestawy:

  1. Procesor AMD PHENOM II X4 955 3,2 GHz , 365,00 zł

Płyta główna Gigabyte GA-870A-USB3L , 265 zł

  1. Procesor Intel Core i3-2100 374,09 zł

Płyta główna MSI PH67A-C43 293 zł

+Doliczyć do obydwu, pamięci Kingston 2X2GB 1333MHz DDR3 121,50 zł i zasilacz Fortron FSP500-60APN 85+ 157,00 zł. Elementy które na razie pozostawię to karta graficzna GF8600GT, dysk Seagate 250GB i karta TV.

Daje to 908,5 zł za pierwszy zestaw i 945,59 zł za drugi. Za pierwszym przemawia stosunek wydajność/cena, za drugim spora ‘świeżość’ jeśli chodzi o procesor.

Dlatego mam pytanie, zestaw z którym procesorem będzie się bardziej opłacało kupić? Który będzie miał lepszy potencjał na przyszłość? Może jakieś inne sugestie? Co do płyt głównych starałem się znaleźć coś z SATA III i USB 3 oraz obsługą pamięci dual DDR3 1333, ale nie widzę przeszkód by wybrać inne. Elementów szukałem w morele.net, ponieważ jest to dla mnie sprawdzony sklep, z korzystnymi cenami i możliwością odbioru osobistego w Krakowie.

To tyle. Proszę o pomoc. :slight_smile:

Co do i3-2100 to w większości gier przebija on Phenoma X4 955, za X4 przemiawia odblokowany mnożnik czyli łatwe OC, za i3 duża moc obliczeniowa (porównywalna do Phenoma) i niski pobór mocy. Musisz zastanowić się czy masz zamiar kręcić w przyszłości Phenoma jeśli nie to bierz i3 którego w przyszłości jeśli będziesz chciał zastąpisz i5-2400 lub lepszym :-D.

RAM najtańszy ale może być a zamiast Fortrona dołożyłbym kilka złotych na XFX Core 450W

Myślałem dokładnie nad tym prockiem co podałeś, i5-2400. Jednak czy jest wart dopłacenia 235 zł w stosunku do tego i3? Opierałem się też trochę na teście -> http://www.chip.pl/testy/podzespoly-pc/ … re-i5-2400 . Wiem że nie każde testy ukażą jak dany procesor może sprawować się w praktyce, ale jeśli rzeczywiście ten i5 jest wart swojej ceny, mogę do niego dołożyć.

Myślę że warto, przebija on nawet słabsze 6-rdzeniowe procesory AMD Phenom http://pclab.pl/art44564-11.html :slight_smile:

Dzięki za link, czyli w niektórych przypadkach i5 może być sporo szybszy. Do tego jak wspomniałeś niższy pobór mocy. Czyli raczej jestem zdecydowany na któryś z tych procesorów Intela. Nowszych wyrobów AMD właściwie nie znam, więc z Phenoma raczej zrezygnuję (chociaż teraz siedzę przy ich Duronie 850MHz :-)). Jeszcze odnośnie zasilacza, ten co podałeś ma 50W mniej niż w mojej propozycji Fortron. Czy 450W wystarczy, by w przyszłości dołożyć jakąś mocniejszą kartę graficzną?

Ten Fortron ma tylko w nazwie 50 wat więcej, teraz w zasilaczach liczy się moc na lini zasilania 12v, którą Fortron ma dużo słabszą. Ten XFX spokojnie wystarczy nawet przy dosyć mocnej karcie graficznej więc nie masz się o co martwić. Dodatkowo ma on duży wentylator który powinien zapewnić cichą pracę :slight_smile:

P.S Co do AMD: Nie dawno miały wyjść nowe procesory “bulldozer’y” które miały zjadać na śniadanie procesory Sandy bridge (najnowsze i3 i5 i i7) jednak przed premierą okazało się, że mają niską wydajność i premiera się przesunęła już dosyć znacznie, AMD cały czas przesuwa datę ich wypuszczenia i mam przypuszczenia, że te procesory okażą się klapą albo wyjdą z ogromnym opóźnieniem. Tak więc według mnie nic tylko brać intela :x

W porządku. Można powiedzieć że jestem już zdecydowany, i3 bądź i5, ze wskazaniem raczej na drugiego + ten zasilacz co podałeś, a w przyszłości jakaś dobra karta graficzna. Dzięki za radę. :wink: