Pomoc w wyborze routera


(system) #1

Już od jakiegoś czasu noszę się z zakupem routera. W domu posiadam 3 komputery:

-I laptop z WiFi na mini-PCI

-II laptop

-PC

Na oku mam dwa modele:

[http://www.komputronik.pl/Sieci/Sieci_b ... ,id,52469/](http://www.komputronik.pl/Sieci/Sieci_bezprzewodowe/Routery_telewizje_kablowe_sieci_osiedlowe_itp_/Linksys/Linksys_zestaw_Wireless_Router_WRT54GC karta_USB WKUSB54GC_EU/pelny,id,52469/)

http://www.komputronik.pl/Sieciowka_akt ... y,id,6430/

Pierwszy to WRT54GC z kartą USB WKUSB54GC-EU, którą wstawię do II Laptopa, do tego dokupuję drugą taką samą i wstawię do PC:

http://www.komputronik.pl/Sieciowka_akt ... ,id,27259/

Pierwsze pytanie, czy warto tak, jak myślę zainwestować te ok. 100zł więcej i kupować kartę na USB dedykowaną do Linksys'a, czy może to być jakakolwiek zwykła karta, typu:

http://allegro.pl/item405493865_pentagr ... kazja.html

czy jeszcze lepiej - chiński badziew?

Drugie pytanie, czy te karty na USB (bez antenki) będą na tyle dobre, aby odebrać sygnał z przedpokoju z największą siłą (wszystkie komputery będą w innych pokojach). Czy karta w I Laptopie (Intel PRO Wirlesess 2200BG - 802.11b/g) będzie na tyle dobra, aby odbierać sygnał z tegoż przedpokoju z największą siłą, a dodam, że widać na niej jakieś 2 sieci z bloku - jedna zwie się "Wiesiek" xD, a druga nie pamiętam, ale to nieistotne (niestety zabezpieczone ;]).

A może jednak kupić model WRT54G i do niego 2 karty WUSB54GC-EU. Z tym, że wyniosło by to wtedy ~287zł, a kupując WRT54GC z kartą USB w komplecie i dokupując jeszcze jedną taką samą kartę wyniosłoby to wtedy ~221 zł, a jakoś się mentalnie nastawiłem na WRT54GC :lol: ?

Kolejne pytanie dotyczy konfiguracji routera przy pierwszym podłączeniu. Z tego, co słyszałem instrukcja (oficjalna) po polsku jest tylko w internecie, a nie w pudełku:

http://www.fen.pl/index.php?go=2&act=3& ... e7f56d38c2

Czy kierować się dokładnie nią, czy może np.:

http://tomaszwisniewski.com/linksys-tut ... a-routera/

A może wprowadzać jakieś inne ustawienia?

Jeszcze jedno - jak z eMule, uTorrentem, DC, Counter-Strike 1.6 oraz czy będę musiał coś przestawiać w ArcaVir'ze 2008?

Dziękuję z góry za wszelkie odpowiedzi 8) .

Pozdrawiam!

PS: Naturalnie, jak można domyślić się po opisie, cały sygnał będzie szedł bezprzewodowo, chociaż wiem, że można puścić np. na laptopy przez WiFi, a na PC przez RJ-45, ale tyle kabli się po domu wala, że trzeba w końcu to zmienić :stuck_out_tongue: .


(Bolo92) #2

Laptopy takie starocie że nie mają wbudowanych kart WiFi ?

Co do kart to ja nie wiem które, nigdy nie kupowałem jakiś dedykowanych Linksys czy coś takiego tylko takie które były polecane w necie i chipset atherosa.

Generalnie to ja jade na PC z Tp-Link 551G i jakoś nie narzekam, a wcześniejszą miałem Edimax EW7128g od dostawcy ze starego internetu ale coś mi padła po 2 latach.

eMule, Torrent, DC by musiały mieć przekierowane porty, Counter Strike jak stawiasz serwer też.

A co do routera to bym brał taki w którym można bez problemu wrzucić alternatywny soft(w G nowsze wersje nie pójdzie) a jak tam GC to nie wiem, bo ja mam GL i na nim śmiga bez problemów każdy soft(dużo więcej funkcji).


(system) #3

Chodziło mi o to, że I Laptop miał kartę WiFi na miniPCI, ale była ona montowana przy produkcji do tego modelu - Toshiba Sattelite, ale nie powiem jaki model, bo nie ma go teraz w domu ;] 1,6GHz Pentium M, 512mb ram...

A drugi Callifornia Acces 7000 - Celeron 2,4GHz, 1,2gb ram, ale to mimo wszystko zabytek xD i do niego właśnie, jak również do PC potrzebowałbym karty na USB...

Tak, tak... wiem, że na WRT54GL można wgrać soft Tomato, ale szczerze... ja potrzebuję zwykłe WiFi w domu, a nie, że można je zobaczyć z 5 km podwyższając jakieś tam parametry xD

To zajdę do komputerowego i się zapytam, czy koleś ma jakieś karty na chipsecie Atheros - a co, to aż taka rewelka ;D?


(Luc3k) #4

WRT54G - bardzo dobry sprzęt. Jest chyba teraz jego młodszy brat, WRT54GL. Osobiście posiadam WRT54GS v.2 i jestem bardzo zadowolony. Chyba ani razu się jeszcze nie zwiesił, a mam go od dobrych 4 lat.


(Bolo92) #5

Rewelka jak rewelka, do Wardrivingu najlepsze chyba.

Z tańszych wolę brać popularne modele na atherosie, a jako router to biorę przeważnie WRT54GL ;]

Ostatnio kumplowi na APC OvisLink 5470 i do tego WRT54GL ;] +antenke 7dbi ;] ładnie 100mw i po całym domu śmiga. Szyfrowanie i nikogo nie ma poza laptopem.

A tam, ja wolę patrzeć w przyszłość teraz może nie trzeba wymagań ale ten sprzęt uciągnie z 20 użyszkodników w przypadku służenia gdzieś ;p

A nadawanie, normę można o 2.5x przekroczyć, masz norme 100mw a tam można 251mw.

Do PC kupiłbym na PCI niż USB ;] w razie czego mocniejszą antenke kupić i problem z zasięgiem z głowy a i tak PC uziemiony, do laptopa raczej na PCMIA bo takie złącze pewnie jest.

Ja bym wziął z odkręcaną anteną, ale to raczej by Ci przeszkadzało i byłoby zbędne.