Pomoc w wyborze systemu i opinie

Siema. Zastanawiam się nad wyborem systemu a konkretnie między Mandriva a Ubuntu, który lepszy ? Prosiłbym też opinie o obu systemach :slight_smile:

Zainstaluj jeden i drugi, poużywaj na zmianę i sam zdecyduj który jest lepszy dla Ciebie.

Na początku chcę uruchomić je z płyty. A jakieś opinie?

  • Ubuntu stawia na Gnome, a Mandriva na KDE. Swojego czasu wolałem KDE, obecnie preferuję Gnome - jakieś takie dojrzalsze i mniej cukierkowe.

  • W Mandrivie masz świetne centrum sterowania(panel sterowania) - drakconfig, którego nie znajdziesz w Ubuntu. Przydatna sprawa dla początkujących. (moim zdaniem i tak żadne centrum sterowania nie dorównuje YaST’owi z openSuSE)

  • W repozytoriach Ubuntu programy ukazują się ciut szybciej niż w Mandrivie i jest ich ciut więcej.

  • W Ubuntu musisz się przyzwyczaić do polecenia ‘sudo’, a Mandriva z kolei trzyma się standardów

  • Nie wiem czemu Ubuntu na moim stacjonarnym komputerze ze 2 razy się zawiesiło - Mandriva ani razu.

  • Jeśli skłaniasz się ku Ubuntu, to jednak polecam sprawdzenie Linux Mint’a - dystrybucja oparta na Ubuntu wzbogacona o sporo udogodnień.

  • Wypróbuj też openSuSE (za niedługo ma się ukazac wersja 11.2, na którą ja również czekam z niecierpliwością)

Najlepiej potestuj, bo każdy ma swoje zdanie, jeśli chodzi o te właśnie systemy. Jeden woli MDV a inny Ubu i każdy ma swoje powody, jeden jest zadowolony z jednego inny z drugiego. Dla jednego the best of jest MDV dla innego Ubu dla jeszcze innego Gentoo a dla innych nie liczy się nic oprócz Slackware. Jak pisał Areh, sam musisz sprawdzić co Ci pasuje najlepiej. Ja osobiście też musiałem przetestować najróżniejsze distra, od Mandrivy, Ubuntu przez Debiana, Archa do Slackware czy Gentoo oraz wiele innych po drodze tylko po to, żeby w końcu dojść do tego, że Debian pasuje mi najbardziej i najbardziej spełnia moje oczekiwania :slight_smile:

Pozdrawiam!

Ja na start polecam opensuse :),

jeśli opensuse pewnym czasie będzie zbyt proste dla ciebie to polecam Debiana 6 squeeze :).

a mi się podoba mandriva :smiley:

Sam widzisz jak to jest, Ty się pytasz o MDV i Ubu a każdy już zaczyna wymieniać systemy, które preferują:

I tak jest za każdym razem, bo nie ma idealnego systemy, spełniającego wymagania wszystkich, stąd tyle dystrybucji i dlatego jest taki duży wybór :slight_smile:

Pozdrawiam!

PS. Debian Squeeze nie Sqeeze ale podejrzewam literówkę :slight_smile: Tak poza tym nie uczono Was, że nazwy własne pisze się wielką literą ?? :slight_smile:

Dzięki za wszystkie wypowiedzi :slight_smile:

W sumie to możesz sobie zajrzeć jeszcze do “porównywarki” dystrybucji i innych systemów, opis i porównania dla Ubuntu vs. Mandriva tu sobie poczytasz http://jakilinux.org/jaki-linux/porowna … 2=Mandriva

Pozdrawiam!

Ja proponuję wziąć Ubuntu. Była to moja pierwsza dystrybucja Linuksa i nie mogę się przyzwyczaić teraz do żadnego innego Linuksa.