Pomoc w wyborze telewizora LCD

Witam!

Jestem na etapie kupna telewizora LCD. Nie wiem, na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę ani czym się kierować…

Proszę o pomoc w wyborze odpowiedniego odbiornika :wink:

Kwota jaką przeznaczę na zakup to 2500 zł. Ewentualnie mogę dopłacić do lepszego modelu.

Zależy mi na tym, aby telewizor nie rozciągał obrazu.

Pozdrawiam

Samsung LE40C650 powinien wystarczyc…

  • Ja przede wszystkim pierwsze na co patrzę, to czy matryca jest matowa, czy błyszcząca. Na błyszczącej w słoneczny dzień ciężko cokolwiek zobaczyć.

  • Drugi parametr to częstotliwość odświeżania - im więcej, tym lepiej. Jeśli częstotliwość jest niska, to np szybko przewijających się napisów nie da się przeczytać. Wkurzające, gdy np śledzi się notowania giełdowe lub chce się przeczytać wiadomości na pasku informacyjnym u dołu ekranu.

  • Rozdzielczość - w zasadzie panuje przekonanie, że większa = lepsza. Niby tak… Ostatnio jest wielki boom na HD, czyli rozdzielczość 1920x1080. Kupno takiego telewizora ma sens, pod warunkiem, że nasz dostawca usługi telewizyjnej oferuje kanały w tej rozdzielczości i że za nie płacimy. W przeciwnym wypadku możemy dostrzec nie polepszenie jakości obrazu, a wręcz przeciwnie - pogorszenie. Obraz będzie sztucznie rozciągany i tym samym będzie widać duże “kwadratowanie” obrazu lub zniekształcające obraz poziome paski. Zaobserwować to zjawisko możesz np na tym filmiku:

Odpal sobie go na pełnym ekranie i porównaj jak wygląda obraz w rozdzielczości najmniejszej i największej.

Ponadto warto dodać, że np TVP tkwi chyba w XVIII wieku, bo sygnał telewizyjny nadają w rozdzielczości bodajże 360p (trochę im brakuje do HD, czyli 1080p). Na chwilę obecną jeśli nie posiadasz w pakiecie programów HD powinien wystarczyć nawet telewizor z rozdzielczością HDReady, czyli 720p (1366x768 px).

Zależy co będzie do TV podłączane… Bo jak np. komputer, czy odtwarzacz blue-ray to wcale nie trzeba mieć kanałów hd w tv, żeby wykorzystać rozdzielczość. Oczywiście nie 1080p za wszelka cenę- tylko dostosowana do wielkości telewizora.

Tutaj poczytaj, ewentualnie załóż temat i zapytaj:

http://www.hdtv.com.pl/forum/lcd-f21.html

Dowiesz się wszystkiego :wink: .

To jest kwestia odpowiedniego ustawienia w TV.

Większość TV będących obecnie w sprzedaży (o ile nie wszystkie) ma możliwość wyboru czy format obrazu ma być zawsze 4:3 lub zawsze 16:9 czy ma być wyświetlany w dokładnie takim formacie w jakim jest nadawany i to właśnie o tą ostatnią opcję nam chodzi (w moim Samsungu P2770HD mam ustawiony podstawowy format obrazu na 4:3 i automatyczne rozciąganie co daje taki efekt że obraz nadawany w 4:3 jest wyświetlany w tym formacie a ten nadawany w 16:9 lub innym panoramicznym formacie jest odpowiednio rozciągany).

Niestety pojawia się problem gdy się korzysta z kiepskiej analogowej sieci kablowej (niestety mam tą nieprzyjemność) gdzie admini nie potrafią odpowiednio ustawić swoich urządzeń aby nadawały w kablówkę obraz na kanałach dokładnie w takim formacie w jakim jest on na danym kanale w danym momencie nadawany (w mojej sieci na wielu kanałach obraz panoramiczny jest nadawany w 4:3 zwężony, z obciętymi bokami lub w czarnej ramce) - w takim wypadku przydaje się tv z funkcją indywidualnych ustawień dla każdego kanału której to mój tv nie ma.

Warto zwrócić też uwagę czy tv ma też cyfrową głowicę (DVB-T dla tv cyfrowej naziemnej; DVB-C dla tv cyfrowej kablowej; DVB-S dla tv satelitarnej) czy tylko analogową.

Jeśli tv ma głowicę DVB-T to po podłączeniu anteny będzie można na nim odbierać darmową tv cyfrową z powietrza (pod warunkiem że jesteś w zasięgu) natomiast w sieciach kablowych które oferują tv cyfrową zwykle jest ona nadawana w DVB-C (zazwyczaj tv które mają DVB-T mają też DVB-C).

Jeżeli planujesz korzystać z tv satelitarnej to kupując TV z głowicą DVB-S będzie można pominąć zewnętrzny dekoder i talerz podpiąć bezpośrednio do tv.

Uwaga: jeśli zależy ci na tv cyfrowej to pamiętaj aby kupić odbiornik obsługujący kodowanie MPEG4 w którym jest u nas kodowana cyfrówka (kupowanie tv obsługującego jedynie kodowanie MPEG2 jest raczej bezcelowe bo bez odpowiedniej karty rozszerzeń CI nie będziesz mieć obrazu) no i aby tv miał złącze kart rozszerzeń CI (Common Interface) bo zarówno kablowa cyfrówka jak i satelita jest często kodowana (z wyjątkiem darmowych kanałów) i do dekodowania jest potrzebny odpowiedni dekoder na CI (w przeciwnym wypadku trzeba używać zewnętrznego dekodera).

Resztę najważniejszych parametrów na które należy zwrócić uwagę opisali koledzy wyżej.

Koniecznie też zwróć uwagę na możliwość odtwarzanie dźwięku, powinno być DD a jeszcze lepiej i DD+ , jeżeli TV by tego nie obsługiwał to za jakiś czas możesz stracić dźwięk w TV.

Sansungi pod względem dźwięku są dobre.

U mnie w domu w LG długo był problem, bo telewizor podłączony przez euro ‘lepiej’ wiedział w jakim formacie wyświetlać i po ręcznym ustawieniu po kilku minutach sam się przestawiał… no i rozciągał obraz. Teraz jest jakoś naokoło ustawione, że nie ma problemu… ale nie pamiętam co tam było zmienione- czy coś w opcjach, czy kwestia innego dekodera, czy ktoś coś z wtyczką robił.

Najlepiej będzie, jak zmienisz wtyczkę na HDMI…do tej pory używałem euro, jednak w nowym telewizorze obraz był nieciekawy.

Kupiłem ten telewizor i jestem z niego zadowolony! :slight_smile:

Dziękuję wszystkim za pomoc :smiley: