Jak nauczyć się programowania?

Witam
Jestem w technikum klasy programistycznej i mam pytania co do nauki programowania np. Php(aktualnie to bierzemy). Jak mogę nauczyć się programowania, robienia zadań? Wiem że pytanie jest oklepane, lecz jednak obecnie znajduje się trochę pod ścianą i chciałbym się z kimś tym podzielić, tym bardziej, że chciałbym usłyszeć co na ten temat sądzą osoby związane z programowaniem. Czy polecacie jakiejś książki/poradniki/kursy/strony ? Jak mam do zrobienia zadanie, nawet dość łatwe to nie potrafię zrozumieć jak zacząć, łączyć informacje więc szukam gotowców w internecie z myślą że znajdę odpowiedź co jest głupie. Siedzę godzinami żeby szukać ale i tak tego nie znajduje. Nauczyciel na lekcjach pokazuje i omawia funkcje, data i czas itd ale w zadaniach które zadaje są nie potrzebne, omawiany temat różni się od tematu zadania. Wiem że powinien siedzieć i robić zadania na stronach żeby pogłębiać wiedzę ale w moim przypadku wracam ze szkoły w późnych godzinach i odrabiam na kolejny dzień lekcje a co za tym idzie że nagle jest piątek a zadanie muszę oddać do niedzieli i się stresuje ze nie zrobię.

1 polubienie

Czyli klasy i bez zmian od lata. Temat dotyczy X a zadania dotyczą Y. Dla kogoś kto zna temat łatwo przejść z X do Y i jest to wręcz to samo, niestety nie dla osób dopiero uczących się. Generalnie według mnie zadania zarówno w technikum jak i na studiach są źle sformułowane i tworzone z punktu osoby znającej się i nie mają nic wspólnego z utrwaleniem wiedzy lub nauką.
Niestety tak uczą chyba na całym świecie w mniejszym lub gorszym stopniu i nie pozostaje nic innego jak zacisnąć zęby i to skończyć. A jak lubisz programowanie ewentualnie informatykę to zdobywanie wiedzy na własną rękę.

Ja byłem samoukiem więc generalnie ani w technikum ani na studiach nie miałem najmniejszego problemu ze zdawaniem przedmiotów informatycznych a zwłaszcza programowania. Jednak dostrzegałem głupotę systemu i rodzaju zadań.

Co do samego pytania to najlepiej uczyć się z jakiegoś video szkolenia lub książki. Z mojego doświadczenia wynika że ten płatne (do 100zł wyżej to przesada na początek) to najefektywniejszy sposób zdobywania wiedzy podstawowej. Masz uporządkowane materiały i w jednym miejscu co ułatwia uczenie się bo skupiasz się na przyswajaniu informacji i ich rozumieniu a nie szukaniu.
Możesz też spróbować jakiś korepetycji może.

Osobiście mając swoje doświadczenie i będąc w takim położeniu jak Twoje to bym chyba odpuścił na chwilę ten przedmiot w tym czasie przerobił jakaś jedną dobrą książkę o programowaniu lub szkolenie (nie musi być w PHP) i potem zabrał się za materiał ze szkoły i to nadrobił. Choć to nie jest najbezpieczniejsza droga niestety.

Co co zasady aby nauczyć się programować trzeba programować. Takie proste ale jednak to jest to.
Początki mogą być trudne ale z właściwą motywacją można przejść bez większych problemów. Z mojego doświadczenia na sam początek jednak poleciłbym wybrać jedną z uznanych książek - poszukać coś na amazonie po rankingach i opiniach i wybrać. Wiem, że dużo osób korzysta w początkowych etapach z kursów online. Sam korzystałem. Jednak nie polecam na początek. Wszystkie te serwisy to zwyczajnie ocean miernoctwa. Bez pewnego obycia ciężko jest wychwycić czy szkolenie jest wartościowe i sam widziałem oceniane 5/5 na udemy kursy, które są żenujące. Dlatego na początek dobra książka i kodowanie, i kodowanie. Samo programowanie czyli tworzenie aplikacji będzie sporo później :slight_smile: