Pomocy, komp się nie włącza po zmienieniu rozmiarów partycji

W Partition Magic zmniejszyłem rozmiar dysku D a rozszerzyłem C. Nastąpił restart kompa i pojawił się ekran XP z prosesem zmieniania partycji. Po jakimś czasie na czarnym tle wyświetlił się komunikat o braku pliku hil.dll i komp się nie włącza. Co zrobić? Jak odpalić kompa z płyty?

Musisz wejść do Biosu i ustawić bootowanie z płyty, formatujesz i tworzysz nowe partycje i instalujesz windowsa :slight_smile:

Można chociaz jakoś odzyskać dane?

W dniu 13.06.2008 , o godzinie 18:26 został dopisany post przez janusz27

A jak to zrobić?

dane możesz odzyskać uruchamiając jakiś system z płyty ( np. którąś wersję linux’a )

aby zainstalować od nowa windows, musisz wejść do biosu ( nacisnąć jakiś przycisk, u mnie to del, był tu kiedyś taki artykuł do poszczególnych płyt głównych ) i tam wybrać startowanie systemu 1 z hard disk a 2 z stacji dysków ( niech ktoś uzupełni nie wiem jak to się tam nazywa )

prawdopodobnie zresztą tak masz ustawione

i potem włączasz komputer i wkładasz płytę, a później to też był na tym forum już jakiś poradnik

A może lepiej wyrzucić ten dysk i kupić nowy? :x

-nie no, format w ostateczności tylko!

Przypuszczam jednak, że chodzi o plik hal.dll a nie hil.dll

Na początek start z płyty instalacyjnej windowsa …potem w konsolę odzyskiwania “R” …i polecenie:

expand X:\i386\hal.dl_ C:\Windows\system32\hal.dll

Następnie restart i zobaczymy co będzie.

…polecał bym jeszcze czekdiska zrobić, polecenie: chkdsk /r /f

Jest do XP :arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?f=13&t=45731

Do Visty :arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?f=22&t=249720

Jak zrobić w biosie instalację automatyczną z płyty?

W dniu 13.06.2008 , o godzinie 19:52 został dopisany post przez janusz27

Coś jest źle, bo nie działa

Funkcja EDYTUJ też jest :slight_smile:

Nierozumiem :twisted: Może chodzi ci o ruchomienie płyty ?? drugi link odemnie tam jest opisane.

już mam instalację, wcisnąłem r i wpisałem komendę. Dopiero się dowiedzialem że X to litera napędu. Zaraz sprawdzę.

W dniu 13.06.2008 , o godzinie 20:09 został dopisany post przez janusz27

Skąd mam wiedzieć jaka jest litera napędu?!?!?!?!?

Wpisz MAP ARC

Napęd to literka E, ale nawet jak wpisuję expand E:\i386\hal.dl_ C:\Windows\system32\hal.dll to nie może znaleźć pliku lub katalogu. Może zamiast konsoli odzyskiwania po prostu zainstalować xp od nowa?

Wpisz:

expand E:\i386\hal.dl_ C:\Windows\system32\

po expand i przed C jest spacja

Nierób formatu! Zrób naprawę systemu, to powinno pomóc na uszkodzone pliki…

Masz może jak wejść do plików od zewnątrz np. na innym kompie podpiąć dysk??