Pomóżcie pomóc ocenić laptopa

Mój wujek ma ofertę od gościa kupić laptopa dobrego za 700 stów i że się nie zna to poprosił mnie, żebym z nim jechał i rzucił okiem. Ze mnie też żaden expert, bardziej na PC się znam

Więc pytam Was drodzy forumowicze

Na co zwracać uwagę? co sprawdzić? o co spytać sprzedającego? Jak na szybko przetestować tego lapka? co się upewnić? co byście zrobili pod kątem sprawdzenia go na moim miejscu?

Podaj specyfikację to Ci powiemy czy dobry czy nie. Nie Ci nie powie na co zwrócić uwagę, każdy ma jakieś swoje wymagania. Jeden będzie miał wydajność, drugi czas pracy a jeszcze inny wygodę pisania na klawiaturze.

Na co zwracać uwagę? Na wygląd zewnętrzny, na kulturę pracy, na to czy nie ma martwych pikseli na ekranie etc.

Na szybko możesz sprawdzić czy laptop ma takie podzespoły jak deklaruje sprzedający, a jeżeli masz trochę więcej czasu możesz uruchomić jakieś narzędzia diagnostyczne itp.

Wujek oczekiwał, że z marszu z nim pojadę i pomogę podjąć decyzje na gorąco, że go włączę, ocenie, dowiem się co ma. Dlatego pytam co byście zrobili dostając do ręki laptopa z intencją kupienia go. Laptop jest do 7 latki, do surfowania, gry sporadycznie jakieś lepsze, zależy mu na stabilności i nieawaryjności.

Pośpiech jest złym doradcą, gdybyś podał nam specyfikację laptopa moglibyśmy ocenić czy w ogóle warto się nim interesować w takim przedziale cenowym.

Dokładnie, a następnie włączył programy diagnostyczne. Uruchomienie komputera nie da nam 100% pewności na jego sprawność.

Postaram się jakoś dowiedzieć te parametry. A co byście zabrali ze sobą na pedrivie, zeby podłączyć, zainstalować i było widać wszystko co trzeba - specyfikacja, jakieś testery?

http://www.instalki.pl/programy/downloa … ootCD.html

http://www.hiren.info/pages/bootcd-on-usb-disk

A to zakłada, że laptop nie ma systemu, kurde nawet tego nie wiem ;, ale dzięki, bo nie brałem tego pod uwagę

hiren fajna sprawa (hdd przede wszystkim, ram)

martwe piksele (przejedź paluchem lekko nacisnając po całej matrycy zobacz czy któryś nie jest czarny)

taśma do matrycy(poruszaj klapą, zobacz czy ekran nie miga)

napęd, fajnie by było mieć kilka oryginalnych i nagranych płytek w różnych wersjach (cd+/-r rw, i reszta formatów jak wyżej) (chociaż test mało miarodajny, niektóre napędy przestają czytać co poniektóre po latach)

wifi/niebieski/irta itd - połącz się

gniazda - wkładasz poruszasz, przede wszystkim zasilanie i usb, reszta opcjonalnie, jednak warto sprawdzić czy ktoś go nie wyrwał :stuck_out_tongue:

obudowa - czy nie ma pęknięć (otarcia to raczej kwestia własnego gustu)

zasilacz - zdałby się miernik, trza poruszać kablem na każdy cm i sprawdzać czy nie przerywa, sprawdź czy nie ma pęknięć w obudowie, przerw w izolacji

bateria - rzecz względna, czasu pracy na baterii raczej nie sprawdzisz, zdał by się miernik :slight_smile:

cena (warto mieć coś swojego z mobilnym netem by ci ktoś za drogo nie wcisnął :P)

Reszta gdyby się zużyła lap by nie wstał, więc nie ma sensu testować.