Pomóżcie sfinalizować złożenia kompa

Jak w temacie… ogólnie trochę poczytałem… i wyszło mi coś takiego jak widać poniżej. Nie zajmowałem się kompami od 6 lat kiedy to ostatnio se coś zmieniłem w kompie :stuck_out_tongue: (obecnie PIII 733 :wink: ), ale obecnie potrzebuję maszynki do programów graficznych.

:arrow: Procesor:

Intel Core 2 Quad Q6600 2,4GHz (chyba bardziej chyba skłaniam się ku temu) / Intel Core 2 Duo 8400 3,0GHz - oba LGA775

:arrow: Płyta Główna:

FOXCONN P35A-S Intel P35 Socket 775 PCX DZW GLAN S /

MSI P35 NEO3-F Intel P35 Socket 775 PCX DZW GL SA

:arrow: Karta Graficzna:

Palit GeForce 8800GT 512MB DDR3 / Galaxy GeForce 8800GT 512MB DDR3 /

Gigabyte GeForce 8800GT Zalman 512MB DDR3 (chyba bardziej chyba skłaniam się ku temu, chociaż o gigabycie różnie czytałem :/)

:arrow: RAM:

Kingston 2 x 1024MB HyperX 800MHz DDR2 Non-ECC CL4 /

Kingston 2 x 2048MB HyperX 800MHz DDR2 Non-ECC CL5 (opcjonalnie zależy jak kasy zostanie)

:arrow: Dysk Twardy:

Seagate 750GB 32MB SATA2 ST3750330AS

:arrow: DVD:

LG GSA-H55L LightScribe + NERO 7

:arrow: Monitor:

Eizo FlexScan S1901SHBC / Samsung 720N

:arrow: Obudwa:

CoolerMaster ELITE 331

:arrow: Zasilacz:

CoolerMaster eXtreme Power Plus 460W

płytę główną bierz foxa p35a-s

kartę graficzną szukaj galaxy z CM heatpipe, koszt to ~700zł

pamięć - GoodRam PRO900, kingston zjechał z jakości przy ddr2

dysk OK

nagrywarka - Pioneer DVR-215D, ogólnie brać coś z SATA, nie pakować się w IDE bo tylko problemy z niewygodnymi taśmami

zasilacz OK, buda też, chociaż jak jest możliwość to proponowałbym CoolerMaster RC-690 nieco droższa ale dużo większe możliwości wentylacji

E8400

Foxconn

Galaxy

Ocz Reaper CL4 800mhz

twardziel - ok

Asus DRW-2014L1T

Eizo

Hdd lepiej brać WD7500AAKS, równie wydajny a można sporo taniej znaleźć.

e8400

foxconn p35a-s

galaxy 8800gt CM 512mb

ocz reaper/goodram pro900/ocz platinum rev2/patriot llk

dyski 2xseagate es.2 250gb w raid 0/matrix

pioneer 215d

monitor - eizo to dobra firma ale czy jest dobry to nie wiem (jak ma matryce pva albo mva i duży kontrast to ok)

coolermaster elite 331

zasilacz może być ale lepiej ocz stealthxstream 500w jakbyś chciał łączyć w crossfire/x bo w sli na foxie raczej się nie da

jak do programów graficznych i podobnych zastosowań to imo bardziej opłaca się zainwestować w quada - na przyszłość się przyda, wychodzi coraz więcej programów profesjonalnych wykorzystujących 4 rdzenie

no właśnie o to się chciałem zapytać… czemu większość poleca e8400 (pomijając że to ponoć dobry kolcek)

do Mariosti* dysk na górze kosztuje 511… znajdziesz dużo taniej ten co Ty napisałeś?

obudowa jest o jakąś 100 droższa… narazie koszt całości i tak mnie przytłacza…

a zwykłe goodramy? np 3 razy po 1024MB 800MHz ?

i pamiętajcie, że nie jestem wymiataczem jak wy :wink: i Twoje ostatnie zdanie klopas nie do końca do mnie trafia :stuck_out_tongue:

bo to chłodniejsze i wydajniejsze, bardziej krętliwe proce niż C2D w 65nm. Tzw maszynki do grania

Jak do obróbki dużych grafik, 3D itp to lepiej zainwestować w quada - dzisiejsze programy umieją wykorzystywać 4 rdzenie a to daje niezłego kopa w takich zastosowaniach

dobra to prościej:

jak będziesz potem kupywał np. 2x HD3870x2 to lepiej brać ocz bo ten cm może nie wyrabiać…

crossfire - łączenie 2-4 kart graficznych radeon (mogą być różne)

SLi - łączenie 2-3 kart graficznych geforce (muszą być takie same)

jakich grafik, jeżeli już to 3d lub obróbki filmów, Photoshop czy Gimp z tego co wiem nie wykorzystują 2 rdzeni i więcej, chyba że najnowsza wersja. skok wydajności przy 4 rdzeniach w stosunku do 2 nie jest jakiś gigantyczny tym bardziej jeżeli wykręcisz takiego 8400 do 4 GHz i więcej, co przy “kłodzie” nie jest możliwe/opłacalne.

no dobra… dzięki waszej pomocy uzupełniłem to co chciałem:

Procesor:

Intel Core 2 Duo 8400 3,0GHz - LGA775 BOX

Płyta Główna:

FOXCONN P35A-S Intel P35 Socket 775 PCX DZW GLAN S (czyli na sli w ogóle nie mam co liczyć w przyszłości jak wybieram galaxy?)

Karta Graficzna:

Galaxy GeForce 8800GT 512MB DDR3 z CoolerMaster Heat Pipe (mało już ich chyba jest, nie?)

RAM:

Kingston 2 x 1024MB HyperX 800MHz DDR2 Non-ECC CL4 /

Goodram PRO 2 x 1024MB Reaper 900MHz DDR2 (na 99%, bo Ocz minimalnie więcej prądu bierze)

Dysk Twardy:

Seagate 750GB 32MB SATA2 ST3750330AS

DVD:

Pionier DVR-215D SATA (czemu Pionier akurat? w starym kompie co prawda też mam odtwarzacz dvd p. i od tych 8 latek ładnie chodzi)

Obudwa:

CoolerMaster ELITE 331

Zasilacz:

CoolerMaster eXtreme Power Plus 460W /

Ocz StealthXStream 500W (zależy kasowo, jak styknie to wezmę mocniejszy)

Czytnik:

Trust 5,25” Media Connect Bay CR-3600 (tego nie wiem… :confused: 5,25" bydle… no ale sporo potrafi… ewentualnie tu mi jeszcze coś doradźcie)

Monitor:

Eizo FlexScan S1901SHBC / Samsung 720N (monitor… kwestia kasy… eizo = 1069 zł a samsung = 612 zł)

http://www.ceneo.pl/693205 - 100zł taniej, a taka sama wydajność, pojemność i większa pewność że będzie cichy…

Płytę główną ewentualnie Msi p35 fir - i w tym przypadku jeśli myślisz o przyszłej drugiej grafice lepiej zrobisz jak hd3870 weźmiesz bo mimo iż jeden jest słabszy od 8800gt, to już w cf dużo lepiej się od gf’ów skalują, i 2x 3870 jest równie dobre jak 2x 8800gt w sli.

A i nagrywarke zdecydowanie pioniera, wyśmienitej jakości płyty i ciche przy odtwarzaniu np. filmów. A zasilacz bierz corsaira vx.

nie zapominajmy, że P35 obsługuje CF 16x-4x a to obetnie wydajność drugiej karty i to znacznie

zresztą skoro kupuje 8800gt to raczej nie będzie sprzedawał go i kupował 2x hd3870, nie wspominając już o słabej wydajności radków w dx10 i o ich wspaniałych sterownikach

ja bym ci polecił żebyś wziął Quad’a (dla programów graficznych, za rok Quad to już będzie standard) weź pamięci 4GB (programy graficzne potrzebują tyle)

a reszta zestaw ok

Catalsysty serii 8 robią gigantyczne postępy. A co to tego cf - to tak właśnie nacina się klientów wmawiając im że potrzebują 16x16 :] Różnica wydajności to max 4% a wiec praktycnzie niezauważalna. Co do dx 10 to zależy od gry, jak jest zoptymalizowana pod nvidie to lepiej gf sobie radzi, jak pod ati to hd wymiata. Co nie zmienia faktu że i jedne i drugie do dx 10 wogółle się nie nadają. Jedyną realną wadą ati jest duży spadek fps’ów po włączeniu AA. A jeszcze jedno… 2x hd3870 bierze w idle mniej niż 1x 8800gt w idle, a w stresie 2 hd’ki biorą niewiele więcej od jednego 8800gt. Wystarczy że komputer będzie chodził 8h dziennie i na skali roku taka różnica 50W (czyli 62.5W na gniazdku zakładają bardzo dobry zasilacz i niezależnie od tego czy idle czy stress), daje prawie 100zł oszczędności, przez rok. To naprawde sporo biorąc pod uwagę że cf vs sli w tym wypadku mają porównywalną wydajnosć i to który jest lepszy zależy od gry… No i nie zapominajmy że aby mieć sli musiałby dopłacić i wziąść płytę główną z gorszym oc…

ciekawe jakie te postępy - bo na razie to ich nie widzimy.Gdzie nigdzie podskoczy delikatnie FPS nic wielkiego zrobić nie mogą bo te karty wiecej po prostu nie potrafią. Przykładem ostatnie karty NV nawet w wersjach inżynieryjnych i sterownikach alpha wydajność była niemal maksymalna. Tutaj potrzeba również dobrego GPU nie tylko wspaniałych sterowników. AMD nie wie co robić, ma udostępnić dokumentację tych radków programistom open source bo sami nie potrafią (nie chce im się ? ) zrobić dobrych sterowników co jest najlepszym przejawem olewania klientów.

jakiś test na potwierdzenie tego? tryb sli 8x-8x obcina wydajność 2x 8800gtx o około 7% wiec w trybie 16x-4x przy CF będzie to zapewne więcej

zresztą 2x hd3870 to wypada lepiej od 8800gt sli w smarkach, w grach widzimy jak jest na przykładzie hd3870x2 (imo ten sam sposób działania co zwykłe CF) w jednych jest wspaniale w innych mają żenującą wydajność. Przepaść robi się jeszcze większa między pojedynczą kartą gdy włączymy AA/AF z czym sobie radki nie dają rady.

zaletą tych radków jest pobór mocy, AMD niech zacznie walczyć cenami bo jak za 400-500zł będzie dało się dostać hd3870 to dopiero ta karta będzie w jakimś stopniu opłacalna

coś mi się w to wierzyć nie chce…

nie zapominajmy również, że średnia cena jednek karty hd3870 w Polsce to niemal tyle co 8800gt 512mb - w teście 1 vs 1 radek z 8800gt najmniejszych szans nie ma

Fanboyem nvidii mocno tutaj zaleciało. Jeśli nie widzisz postępów w catalystach no to twój problem, tylko innych nie wprowadzaj w błąd.

http://www.expreview.com/review/2007-11-24/1195902778d7055_22.html Jak widać żadnych przepaści nie ma a zużycie prądu też widać jakie jest http://www.expreview.com/review/2007-11-24/1195902778d7055_19.html, z resztą czego sie spodziewałeś, radeon jest w lepszym procesie technologicznym zrobiony i na dodatek w idle’u bardzo obniża sobie taktowanie i napięcia.

A jeśli dodasz koszt płty na sli to już robi się mniej ciekawie dla nvidii. A co do cf 4xvs16x to jednak miałęm nam myśli przypadek 8xvs16x… Tak więc ewentualnie w przyszłości wymiana na 3870x2 byłaby wskazana, ewentualnie jeśli gf’y 10 będą nowymi kartami graficznymi, albo hd4…

A ty zalatujesz Fanboyem ATI/AMD w każdym temacie :x

Tia oczywiście… Wystarczy troszke na zachodzie poczytać, tam ludzie wolfdale właśnie z radkami łączą i bynajmniej nic im nie klatkuje. Przewidując ripostę => tak pojade na zachód :]

A i nie wiem w czym problem, hd38x0 biorąmniej prądu od 8800 - prawda, hd lepiej sięskalują w cf niż gf’y w sli - prawda, nowe catalysty sporo nadrabiają - prawda. Pojedyńcze hd38x0 są gorsze od 8800 - prawda. Dobra płyta do sli jest droższa i ma gorsze oc niż odpowiednik pod cf - prawda. Z drugiej strony np piotrek stara się to wszystko negować na każdy sposób więc kto tutaj fanboyem zalatuje?

wydajność ta sama? WD ma bufor 16MB a Seagate 32… a i s. czas dostępu ma niby krótszy… ale co do cichości pracy to nie wiem…

i różnica w cenie na tej samej stronie to dopłata 40 zł do Seagata…

za rok pewnie i tak… tylko że kompa nie będę chyba przez rok ruszał… a porcek będzie coraz słabszy i będzie jednym z najniższych 4 rdzennych…

kwestia czasu i możliwości finansowych ale na pewno wchodzi w grę rozbudowa ramu do tych 4 GB… później ewentualne potrzebne chłodzenie… a dalej to już tylko dla “sportu” :wink:

hmm… hd mniej prądu biorą…? to konkretny plus… co prawda nie wiem… mam starego radeona… ale chyba właśnie dlatego chcę od niego uciec… gf jest chyba lepszym autorytetem (więcej o nim słyszałem jak byłem mały? nie mam pojęcia :confused: ). Cenowo jest atrakcyjny ten hd3870… zakręciliście mi znowu… chyba jednak gf…

:arrow: i jeszcze jedno… co myślicie o dysku samsunga F1? bo na wgk polecili mi zamiast Seagata… ?