Porady w rozstawieniu głośników 5.1

(Kulig9) #1

Pomoglibyście mi rozstawić głośniki 5.1??

Mam na razie rozstawione tak jak na rysunku , jest to mniej więcej na wysokości 175 cm..Głośniki tylne są oddalone od przednich o jakieś 4m i również są na takiej wysokości..Przedni głośnik jest przed monitorem..Chodzi o to,że gdy ogladam filmy to nie działają one tak jak w kinie domowym, że jak coś dzieje sie z przodu to działają przednie, a jak coś dzieje sięz tyłu to tylnie! U mnie działaja głównie przednie=== czy może być to wina karty ziintegrowanej Realteka AC97 i po wymianie na Creative Audigy to sie diametralnie poprawi?? Czy moze trzeba cos skorygować w ustawieniach karty dźwiękowej??

post-71169-13856533802846_thumb.jpg

Proszę o pomoc

Ps. Pokój ma 4x5 m , a obok prawej przedniej satelity znajduje się szafa, jeśli byłoby to ważne:P

(Mateusz 931) #2

Głośnik centralny ustaw nad lub pod telewizorem (w Twoim wypadku monitorem) . Dobrze aby znajdował się na wysokości uszu słuchacza. Jeśli będzie niżej lub wyżej skieruj go tak aby fala akustyczna docierała bezpośrednio do odbiorcy. Przednie głośniki rozstaw po bokach telewizora (monitora) w odległości ok. 30-50cm od niego. ustaw je w równej linii z Telewizorem. Pamiętaj aby znajdowały się na wysokości uszu. Głośniki tylne ustaw lekko za słuchaczem , na tej samej wysokości co przednie. Jeśli z tyłu jest ściana ustaw je powyżej uszu słuchacza (ok. 0,5m) Subwoofer ustaw aby dźwięki kierowane były do słuchacza. Co do karty na pewno poczujesz różnice.

(Kulig9) #3

a czy te przednie boczne głośniki mogą być zawieszone na ścianie od momentu gdy kończy sie obramowanie monitora?? Tak żeby nie stracić tego efektu?? Dlatego, że dzisiaj powieszam monitor na uchwycie ramiennym i do ogladania filmów będę go wysuwał jakieś 40 cm od ściany więc nie chciałbym żeby ten dźwięk sie źle rozchodził:stuck_out_tongue: Czy tak tez będzie dobrze jeśli opuszcze głośniki o jakies 45-50 cm??

(fiero) #4

Ustaw głośniki na wysokości głowy, tak jak oglądasz filmy.

http://www.creative.com/products/speake ... /?c=1&sc=2

http://www.bilocation.co.uk/bi_images/5 ... mplate.jpg

Sub. wcale nie musi być skierowany w stronę słuchacza bo jego zadanie jest zupełnie inne niż reszta głośników. Subwoofera nie ma się słyszeć, jego ma się czuć.

(Seba86mu) #5

Dokładnie tak.

Najlepiej, gdy subwoofer stoi na podłodze, bądź na dolnej półce biurka. Najważniejsze, aby koło niego była wolna przestrzeń.

Ucho ludzkie nie jest w stanie rozpoznać, z której strony dobiega dźwięk niskotonowy, także możesz go postawić praktycznie w każdym miejscu.

(Kulig9) #6

tylko kurka wiesz:( ja nie mam możliwości ich ustawić w taki sposób żeby boczne głośniki były skierowane pod kątem na mnie:| bo chce je mieć na ścianie, więc muszą być skierowane wprost , a nie centralnie na mnie..Chodzi mi oto

post-71169-13856533806687_thumb.jpg

(v3ct0r) #7

Proponuje takie rozwiązanie przy starszych głośnikach 5,1 ponieważ sam mam takie a po 2 w nowszych głośnikach głośnik centralny jest mocniejszy. I gdy miałem go tak jak na stronie creativy był on zagłuszany a teraz jest idealnie

post-8680-13856533807507_thumb.jpg

(Kulig9) #8

a czy Subofer mogłby być pod głośnikiem centralnym?? Posiadam logitech x540 wiec myślisz ze tez tak jak na Twoim rysunku będzie good jak obniże troszkę głosniczki przednie/? Prosze o bardzo szybka odpowiedź gdyż zaraz zmieniam ich ustawienie

(v3ct0r) #9

Co do subofera sądzę tak jak wyżej że nie ma znaczenia. A co do satelitek powinny być wszystkie na takiej samej wysokości (wysokości uszu) natomiast jeśli siedzisz nie na samym środku tzn. np. bliżej przodu należy przednie głośniki dać wyżej niż tylnie wtedy nie będzie ci się wydawać że gra tylko przód. Nie wiem czy to zawsze skutkuje ale u mnie to za skutkowało. Aha i po zobaczeniu konfiguracji mocy twoich głośników na allegro wynika że twój głośnik centralny jest dwa razy mocniejszy od pozostałych więc powinien być przynajmniej w lini prostej z pozostałymi przednimi głośnikami :slight_smile: