Porównanie 2 SMART dysku

(Gimnazjumwjedliczu) #1

Witam,

Proszę o porównanie 2 SMART dysku:

1) IMG_20160526_205237.jpg

2) IMG_20160526_205226.jpg

Rozważam możliwość podmiany dysku bieżącego 2 na dysk 1. Wygląda na to, że 1 jest w lepszej kondycji:

1) cz. 1 IMG_20160526_174902.jpg

cz. 2 IMG_20160526_201516.jpg

2) cz. 1 IMG_20160526_174905.jpg

cz. 2 IMG_20160526_203455.jpg

Z góry dziękuję.

(Gimnazjumwjedliczu) #2

Witam ponownie,

Przesyłam jeszcze SMART dysku z HD TUNE:

1) zamieniony.jpg

2) oryginalny.jpg

Na 1, na którą chciałem podmienić C4 jest na żółto. Czy da się jakoś obniżyć ten parametr?

@edit: W innej wersji programu smart jest zupełnie inny.

1. image.jpg

(mrFreeze) #3

Ten dysk ST95… jest w lepszej formie od tego ST50… Prawidłowa wartość C4 to 1910 tak pokazuje MHDD i mu bardziej wierzę niż HDTune dziwne odczyty w tym programie zdarzają się choć paradoksalnie starsza wersja też dobrze odczytała smart. Z tym parametrem nic nie zrobisz ogólnie dysk kwalifikuje się do wymiany. Dysk nie relokuje sektorów bo wartość smart 05 nie zmienia się czyli nie przydziela z puli zapasowych sektorów. Dziwne, że skanowanie powierzchni w MHDD nie wykazuje żadnych uszkodzeń dysku… Może wykonaj zerowanie i remap każdego z dysków (pamiętaj bezpowrotna utrata wszystkich danych na dyskach)

(Gimnazjumwjedliczu) #4

Dziękuję za odpowiedź.

Wynik zerowania i remapu dla dysku, na który chcę wymienić:

IMG_20160527_162916.jpg

IMG_20160527_163015.jpg

IMG_20160527_163033.jpg

Czy smart uległ poprawie?

Poprzedniego dysku nie mam jak na razie sprawdzić. Mam tam wiele danych, których nie mam gdzie tymczasowo przenieść.

(mrFreeze) #5

Uległ pogorszeniu :slight_smile: Nie wiem czemu dysk chce relokować sektory ale tego nie robi czyli uznaje je za prawidłowe lub próba relokacji się nie powodzi. W każdym razie taki dysk kwalifikuje się do wymiany.

(Gimnazjumwjedliczu) #6

Ok. Czy jest szansa, żeby ten dysk posłużył jeszcze parę miesięcy?

A jaki jest stan S9500…?

Mając system na tym drugim co jakiś czas muszę uruchamiać chkdsk, który znajduje masę błędów. Pomaga to tylko na chwilę, stąd pomysł by zamienić właśnie na ST50… Ma o wiele mniej przepracowanych godzin i większą prędkość, ale jeżeli ma gorszą kondycję od oryginalnego to pewnie przy nim zostanę.

Z kolei na tym ST50… jak na razie nie zaobserwowałem żadnych błędów.

Który z nich lepiej wybrać (jak narazie) do codziennej pracy?

(mrFreeze) #7

Jak powiedziałem wcześniej nie wiem czemu dysk próbuje relokować sektory a nie relokuje. Teoretycznie zerowanie i remap powinien ten parametr obniżyć a tutaj niespodzianka. Osobiście uwazałbym na ten dysk i wolałbym wyzerować i zremapować ten ST95… i jego używać jako systemowy.

(Gimnazjumwjedliczu) #8

Badsectory znajdują się prawdopodobnie gdzieś na początku ST95…
Czy mogę wyzerować dysk od początku do np. 1/4 sektorów na dysku tak, by nie ruszać partycji D, która jest po C (252 GB) ? Czy posypie się tabela partycji?

(mrFreeze) #9

Wg smart tego dysku nie ma na nim żadnych bad sektorów. Myślę, że posypie się tabela partycji przy taki zerowaniu ale nie mam pewności.