Porównanie PC z laptotem Lenovo

Prosiłbym o pomoc w porównaniu mojego starego komputera z obecnym :wink:

Do tej pory ozywałem komputera stacjonarnego z następującym sprzętem.

procesor - Intel Core 2 Duo

E6750 @ 2.66 GHz

2.67 GHz

dysk twardy - 230 GB

RAM - 2 GB

karta graficzna - NVIDIA GeForce 9800 GTX+

Teraz przerzuciłem się na laptopa i chciałbym wiedzieć który z nich jest lepszy;)

Laptop - Lenovo IdeaPad Y560

Procesor (rodzaj) Core™ i7

Procesor (opis) Intel® Core™ i7-720QM Processor (6M Cache, 1.60 GHz)

Pamięć zainstalowana (pojemność) 4 GB

Dysk twardy (pojemność) 500 GB

Procesor (taktowanie) 1,6 GHz

Karta graficzna (model) ATI Mobility Radeon™ HD 5730

Karta graficzna (pamięć) 1024 MB

Jako, ze jestem zupełnym laikiem napiszcie proszę co sadzicie o tym laptopie - czy da się na nim pograć itd :wink:

Prosiłbym tez o informacje czy ten komputer stacjonarny jest jeszcze coś warty - czytaj czy jest sens go wystawiac na np allegro czy dostane za niego 100 zł i lepiej żeby stal w piwnicy :slight_smile:

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Porównując te dwa sprzęty to laptop na pewno lepszy… Nawet niezły wypas i da się już na nim pograć :] Jakbyś procka sprzedawał z tego starego kompa i nie chciał za dużo PLN’ow to bym się połakomił :]

Laptop definitywnie lepszy, a skoro procek poszedł już na pniu to ja z kolei chętnie potargowałbym się o ramy i kartę graficzną :wink:

Czyli porównywanie procesora typu tu 2,6 GHZ tu 1,6 GHZ nie ma sensu ?:slight_smile: To zupełnie inne światy te procesory ?:slight_smile:

Niestety myślę, że będę sprzedawał go jedynie w całości z racji tego, że nie ogarniam tematu zupełnie i po prostu nie umiałbym inaczej :wink:

Chetnie zapoznam się też z innymi opiniami :slight_smile:

EDIT: Skoro aż takie zainteresowanie kupowaniem na części to może jeszcze temat spróbuje ogarnąć ale wolałbym zdecydowanie w całości :slight_smile:

C2D ma 2 rdzenie po 2,6 - 2x2,6=5,2GHz sumowanej mocy

i7 które podałeś ma 4 rdzenie o mocy 1,6GHz każdy - 4x1,6=6,4GHz mocy sumowanej.

Nie wspominając że i7 maksymalną moc w tym modelu ma na 2,8GHz każdy z rdzeni i jest to zupełnie inna, nowsza architektura i technologia i to C2D mimo że dobre chowa się przy i7. To dwie zupełnie inne generacje procesorów porównujesz Dawida z Goliatem, z tym zastrzeżeniem że Dawid tym razem nie ma procy i dostanie od Goliata srogi wpierdziel :slight_smile:

No to bardzo mnie to cieszy w takim razie :wink:

Pozwolę sobie jeszcze zacytować opinię z innego forum :wink:

“Jeżeli chodzi o gry - PC jest (był) wydajniejszy. Przy zastosowaniach typu przeglądanie internetu czy słuchanie muzyki nie będzie oczywiście żadnej różnicy.”

Skąd mogła wziąć się taka opinia ?:slight_smile:

Podejrzewam, że ktoś się skupił na karcie graficznej. Chociaż czy oby na pewno ta z PC będzie wydajniejsza… wątpię… W każdym bądź razie na tym laptaku na pewno będą gierki lepiej śmigały niż na PC (sumując całość). Jeśli chodzi o słuchanie muzyki lub przeglądanie internetu to faktycznie nie powinno być większej różnicy. Chyba, że otwierasz 100 okien w przeglądarce i słuchasz kilku piosenek na raz i międzyczasie jeszcze film oglądasz :wink:

Pharun napisał

Jam mam czterordzeniowego procka opartego na C2D i jakoś nie potwierdzam, że i7 jest lepszy. Z resztą testy porównawcze z i7 nie ukazały tej “drzemiącej” mocy nowych procków.

Może te ekstremalnie podkręcone i7 i te 6-cio rdzeniowe, to tak. Ale one kosztują i po 5 tys. zł, czyli więcej od mojego notebooka.

Ale porównujemy laptopa i komputer stacjonarny z pierwszego postu a tam kolega ma C2D 2 rdzeniowy. Myślę że zgodzisz się ze mną że w tym wypadku 4 rdzeniowe i7 jest mocniejszym sprzętem od 2 rdzeniowego C2D. Sam mam C2D E7300 i jestem z niego zadowolony więc nie jest to z mojej strony jakiś afekt do tych procesorów :slight_smile:

kubust , nazwij proszę temat konkretnie, bez zbędnych pomocy i buziek oraz błędów w tytule. Inaczej wyciągnę konsekwencje. Przeczytaj proszę ten temat. viewtopic.php?f=16&t=394978

Nie sumuje się prędkości (liczonej w MHz) kilku rdzeni procesora bo to bez sensu.

Twoja rodzina ma dwa samochody i wybiera się nad morze; każdy samochód jedzie ze stałą prędkością 100 km/h. Czy będziecie nad morzem w tym samym czasie co kolega, który jedzie z prędkością 200 km/h?

Z tego co kojarzę to procesory iX w wersjach mobilnych posiadają 2 rdzenie, ale każdy z rdzeni obsługuje 2 wątki.

Tu masz porównanie procesorów. Wprawdzie porównywane są tylko procesory mobilne, ale masz tam dobrze widoczne jaka jest różnica pomiędzy starymi i nowymi procesorami.

Co do odpowiadających to o ile bitera jestem w stanie zrozumieć, że połasił się na procesor, tak Pharuna kompletnie nie rozumiem. Rzuca się na RAM i kartę graficzną, a nawet nie wie jakiego typu jest RAM (DDR, DDR2, DDR3, nie wie jakie są timingi, jakie taktowanie) i nie wie na jakim złączu jest karta graficzna.

Ale grunt, żeby kupić :wink:

Czyli nie da się jednoznacznie tego ocenic ? :wink:

Rozumiem, że ten procesor, który jest najlepszy w tym zestawieniu - i7 2,66 Ghz jest prawie 1,5x lepszy niż mój ?:slight_smile:

Skąd mogę wziąc dane o starym komputerze tj. jaki rodzaj tej pamieci RAM oraz zlacze karty graficznej o czym ktoś powyżej pisał ?:slight_smile:

  • Z dokumentacji dostarczonej ze sprzętem

  • Możliwe, że program Everest pokazuje też takie informacje

  • Na pamięciach możliwe, że są podane informacje o typie kości RAM