Port udp 8 - W jakim celu

Witam,

kilka dni temu przejąłem firewall w pewnej firmie. Własnie przyglądam się regułom.

Zauważyłem dziwne wpisy.

Jest otwarty ruch dla portu 8 po udp dla pewnych sieci. Konkretnie:

  1. Z całej sieci LAN do Routera

  2. z całej sieci LAN do całej sieci DMZ

  3. z całej sieci DMZ do całej sieci LAN

  4. z całej sieci DMZ do Routera

 

Ruch na tym porcie obecnie jest żaden, cicho jest.

Zastanawia mnie jednak po co ktoś zakładał takie reguły ?

Do czego służy port 8 po udp ?

 

Jeśli ktoś z Was wie to proszę o info.

 

Pozdrawiam

 

O ile nie to:

http://www.speedguide.net/port.php?port=8

to może jakaś wycofana już aplikacja gadała na tym porcie?

Zamknij i się przekonaj… Poważnie! Zawsze tak robię. Jak przestanie banglać VOIP, DHCP, czy inna komunikacja, to dowiesz się szybciej, niż wygaśnie Ci sesja telnet / http do ustawień firewalla.

Możesz też się wpiąć jakimś snifferem i zobaczyć, co tam biega na tym porcie - piszę o tym teraz na blog, może w weekend będę mieć czas to dokończyć.

@bachus: myślałem o zamknięciu i czekanie na “darcie” że “coś-gdzieś-komuś” nie działa. Jednak jest to dość drastyczne wyjście. Zastosuje to jako ostateczność.

Zapuściłem wiresharka na centralnym węźle, jednak bez efektu.

VoIP brak w firmie. DHCP jest.

Logi routera nie są kasowane od momentu postawienia nowego systemu czyli od 5 lat. Przebrnąłem przez nie, ale nie ma tam “słowa” o porcie 8.

Pokombinuję jeszcze w poniedziałek.

Ten port nie jest przypisany do żadnej usługi, możliwe że ktoś używał tego, np. do SSH itp. Ewentualnie ktoś zostawił sobie tylną furtkę, licząc na to, że ktoś nie będzie taki dociekliwy i spostrzegawczy.

Te reguły nie mają żadnych komentarzy, opisów (description)?

@roobal: nie ma żadnych komentrzy. Firewall stoi na bazie Vyatty.

Reguł jest ponad 200, każda w polu opisu (description) ma pusto :slight_smile:

No to ktoś ma albo niezłą pamięć, albo sporządził dokumentację. Ewenatualnie ani jedno, ani drugie, a potem jak coś nie działa, rozwiązuje problem przez dwa tygodnie.