Porządkowanie kabli w PC

Witam,

Chcę sobie trochę uporządkować kable w komputerze. Niestety, plątaninia jest dosyć duża. Planuję sobie rozrysować jak były (i gdzie) podłączone kabelki, wypiąć wszystkie, posegregować i wpiąć z powrotem.

  1. Może się coś stać, gdy kable dotykały by płyty głównej od spodu? (ze strony, gdzie nie montuje się podzespołów.

  2. Jeśli nie ma przeciwskazań, to jakieś pomysły na ‘podwyższenie płyty’? (aby pod nią spokojnie mogły lecieć kable)

  3. Jak uporząkować kabel IDE i FDD, aby były jak najpraktyczniej ułożone?

  4. Gdzie tanio mogę kupić takie ‘kręgosłupki’ na kable (taka chodźby sprzężynka, że ‘wwijam’ kable do środka’ na terenie Zabrza lub okolic?

  5. Chciałbym wymienić wiatraki na jakieś nieco bardziej ciche (to nie w tym momencie, ale chcę się dowiedzieć :slight_smile: ) - da się wymienić wentylator z BOX’owego chłodzenia? Nie za bardzo pamiętam jak to wygląda, a obudowy poraz kolejny odkręcać nie chcę.

  6. ‘Klapki’ - tam, gdzie są sloty PCI - lepiej, aby ich nie było, czy lepiej, aby to było zasłonięte *jeśli zasłonięte, to mogę osobno kupić jakieś zaślepki, czy muszę zrobić coś domowym sposobem :E?

  7. Zasłonka tam, gdzie jest płyta główna (gniazda z tyłu komputera) - nie mam jej, a chciałbym (czasem paluchy wtykam, gdy próbuję podłączyć coś na czuja. Da się dokupić, są jakieś uniwersalne czy coś? Bo jak nie, to nie ma co szukać, bo ta antyczna płytka pewnie zasłonki do kompletu nie znajdzie.

Pozdrawiam

Ad.1. O ile kable będą czyste to nie.

Ad.2. Są do kupienia odpowiedniej wysokości kolumienki

Ad.3.ściągacz, gumka, cokolwiek,

Ad.4. Jw. gumka wystarczy

Ad.5. Można kupić na allegro z czujnikiem temperatury - przez co zawsze jest tak cichy jak się da,

Ad.6. Zawsze lepiej zasłonięte - nie wolno mieć żadnych nieprzewidzianych przez producenta obudowy wlotów powietrza,

Ad.7. taśma klejąca, taśma izolacyjna - nie ważne jak wygląda ważne że działa - tam i tak nikt przecież nie zagląda :stuck_out_tongue:

  1. Nie. Po to jest kabel w izolacji, żeby nic się nie stało.

  2. Możesz zastosować dłuższe śruby i podkładki, ale nie widzę sensu w puszczaniu kabli za płytą główną. Będziesz chciał coś wymienić i trzeba będzie cały komputer rozbrajać.

  3. Obrazek poglądowy

  4. Zamiast sprężyn preferuję nylonowe opaski zaciskowe lub paski z rzepem.

  5. Zależy jakie miałeś to chłodzenie, ale w większości przypadków nie da się wymienić samego wentylatora. Sam mam na procesorze założony radiator z Thermaltake Polo, a na tym wentylator Xthermal BTF 80mm Pro (bardzo cichy). Z resztą w całej budzie mam kilka takich wentylatorów (80mm na procesorze, na grafice i z przodu obudowy; 120mm na tyle obudowy i w zasilaczu)

  6. Lepiej, żeby były, bo bez nich szybciej w budzie zbiera się kurz. Ewentualnie możesz zamiast tych zaślepek zamontować filtry (będzie przepływ powietrza, a wewnątrz nie będzie tyle kurzu. Takie zaślepki pewnie można dokupić.

  7. Zasłonka do gniazd powinna być dodawana wraz z płytą główną.

I całość proponuję skręcić stalowym drutem do kompletu.

A co jak folklor to na całego. :stuck_out_tongue:

http://allegro.pl/item1175595057_zaslep … oclaw.html

Tanio, estetycznie, solidnie.

:slight_smile:

Czyste tzn. tak na błysk, czy chodzi o to, aby sie nie kleiły itp?

Hmmm, a w jakim sklepie tego szukać?

Jest to tak stary komputer, że wymieniać nic nie zamierzam. Po zatem, gdy będę chciał wymienić zasilacz, to muszę wszystko powypinać, to nie widzę problemu w odkręceniu :slight_smile: W sumie - zobaczę, gdy rozkręcę, może się okazać, że nic nie będę mógł puścić pod nią :stuck_out_tongue_winking_eye:

:stuck_out_tongue: Stację dysków mam osobno, dysk też mam osobnym kablem :wink: Ktoś mówił, że na jednym kablu spowolni prawdę ;p

4. Zamiast sprężyn preferuję nylonowe opaski zaciskowe lub paski z rzepem.

Paski z rzepem lepsze, zawsze myślę, że gdy rozcinam zaciski urwę i nożem w kabel :confused: Z allegro jednej paczuszki zamawiać mi się nie opłaca, a na mieście widziałem 5 sztuk za dychę :confused:

zamontować filtry (będzie przepływ powietrza, a wewnątrz nie będzie tyle kurzu

Bardzo dobry pomysł, tylko nie wiem, czy w sklepie takie coś dostane :smiley: Z allegro wyjdzie za drogo ;]

O tym nie pomyślałem :wink:

No ale się zapodziała, bo nie ja ją składałem ;]