Poszarpany, charczący dźwięk, zwalniający komputer, kursor?


(Thadeus N) #1

Witam!

Zacznę od konfiguracji kompa: Raport wygenerowany przez Everest Home Edition

Temperatury: przed odkurzeniem _http://wklejto.pl/65685_, po _http://wklejto.pl/65699_

Zasilacz (nie ma tego w raporcie Everesta) - modecom atx-300gt

Screen z wykresem pracy procesora - _http://img576.imageshack.us/img576/4470 ... ard02t.jpg_

OTL: _http://wklejto.pl/65756_

Od kilku dni mój komputer zaczął przedstawiać niepokojące obawy. Otóż już po ekranie wyboru konta na które sie loguje zaczyna mi zwalniać i charczeć dźwięk, obraz pojawia się z opóźnieniem, co objawia się np. przeskakującym kursorem (nie pokazuje się płynnie, tylko 'skacze' po ekranie gdy rusze myszką). Razem z tym dochodzi bardzo uciążliwe zwalnianie kompa. Komputer co jakiś czas, sam z siebie (nawet jak nic na nim nie robię) dostaje 'zamuły', dioda procesora na obudowie zaczyna bardzo intensywnie mrugać, a nawet świeci ciągle, po czym po chwili znów gaśnie i działa przez jakiś czas normalnie. Po dalszym sprawdzaniu doszedłem do tego, że dzieje się to w równych interwałach - patrz _kilka postów niżej_

Co do Menedżera zadań, to żaden z procesów nie pożera mi nadzwyczajnie pamięci, większość CPU 'idzie' w Proces bezczynności systemu, jednak przy odpalaniu nowego programu badz korzystaniu jednocześnie z więcej niż jedna aplikacja (a zazwzaj bezproblemowo działał jednocześnie przy aqq, winampie, gmail notifierze, chrome na kilu zakladkach, itp) nasilają się w/w objawy. Jednakże nawet podczas korzystania jednocześnie z kilku aplikacji bywają momenty (od kilkusekundowych po kilkuminutowe), że komputer zdaje się działać normalnie.

Opisze też dotychczasowe / ostatnie problemy z kompem jakie mialem, moze uda sie komuś to powiązać, a może pomoże to komuś w zidentyfikowaniu problemu:

-Jakiś czas temu padł bootsector drugiego dysku (u mnie jeden dysk = jedna partycja, w tym przypadku mówie o partycji Dodatki D: czyli Samsungu), po naprawie pozamienialo mi katalogi (np. kiedyś pliki WoW'a mialem w folderze d:/world of warcraft/wow.exe, teraz jest D:\found.003\dir0000.chk\wow.exe)

  • Przy włączaniu komputera i wczytywaniu hardware'u nie zawsze wykrywa mi dyski, ale po kilku ponownych uruchomieniach (wylaczenie i ponowne wlaczenie, nie-resetowanie!) w końcu 'zaskakuje'.

Acha, dla mnie liczą się wszelkie diagnozy, od rzeczy czysto hardware'owych w stylu 'masz to a to podlaczone zle do plyty glownej', 'zworki powinny byc tak, a tak', po rejestr 'usun to a to, sprawdz taki a taki wpis, etc', bo choć do noobow bym samego siebie nie zaliczył, to jednak coś nieświadomie bądź niezauważenie może być źle :smiley: :smiley:

Edit1: dodałem logi z temperaturą przed i po odkurzeniu kompa.

Edit2: sprawdzony i dodany model zasilacza

Edit3: dodałem screen z pracy procesora

Edit4: dodałem log z OTLa


(Mutant5) #2

Zobacz temp. może coś się przegrzewa.

Podaj marke i moc zasilacza.


(Thadeus N) #3

temperatury by everest - http://wklejto.pl/65685

zasilacz - 300W , ale nie pamietam marki i modelu - da sie to sprawdzić jakimś programem, czy trza odkręcać ? ^^

dodane po sprawdzeniu: modecom atx-300gt

hmmm... czy to mozliwe, ze to bylo tylko i wylacznie przez przegrzewanie sie ? bo po zdjeciu jednego z paneli obudowy temperatury spadły odpowiednio (wkleje tylko zmienione wartosci):

a jednak, dalej czasem zamula, ale w sumie wyglada na to, ze rzadziej.


(Mutant5) #4

Musisz ściągnąć i napisać jaki zasilacz.

Spróbuj przeczyścić wentyle i radiatory, może się poprawi.


(Thadeus N) #5

Zasilacz modecom atx-300gt o mocy 300W , a nie 400 jak napisałem 2 posty wyżej. Po wyczyszczeniu i zdjęciu drugiej bocznej ściany obudowy (jedna zawsze zdjęta, komputer stoi na przerobionej szafce z biurka, które stoi pod oknem, więc powietrze ciągnie świeże :P) oraz przedmuchaniu sprężonym powietrzem (obowiązkowo) temperatura spadła o 2 stopnie na procesorze, na płycie gł bez zmian, na dyskach po 4stopnie. Zmniejszyło to nieco częstotliwość 'przeciągania' kompa (kojarzy mi sie to z wciąganą kasetą magnetofonową :stuck_out_tongue: :D), aczkolwiek dalej występują.

_______________________________________________________

Edit: a to Ci... coś mnie natchnęło, żeby sprawdzić w taskmgr użycie procesora. W tym momencie zdziwiłem się, że nie odnotowałem wcześniej tak ważnej uwagi:

clipboard02t.jpg

Komputer zwalnia w mniej-więcej równych interwałach. WTF ?

_______________________________________________________

Edit2: dodałem log z OTLa - http://wklejto.pl/65756


(Mutant5) #6

Zasilacz do wymiany.

Strzelam że po wymianie wszystko wróci do normy.

Na logach się nie znam także poczekaj jeszcze na sprawdzenie.