Poszukiwana - solidna płyta główna pod Phenoma II X3

Witam.

Bieżącą konfigurację mojego PC możecie przeczytać w podpisie. Rzecz w tym, że chciałbym zmodernizować sprzęt, zostawiając procesor, dysk twardy, napędy optyczne, grafę i zasilacz. W pierwszej kolejności poszukuję porządnej płyty głównej. Mój procek charakteryzuje się tym, że obsługuje zarówno podstawkę AM2+ jak i AM3, a więc DDR2 i DDR3. Chciałbym aby w nowej konfiguracji zagościły kostki DDR trzeciej generacji. Teraz pierwsze pytanie. Czy jest sens, myśląc nieco przyszłościowo, inwestować w podstawkę AM3+? Bo zauważyłem że wyszła takowa. I czy mój procesor byłby z nią zgodny… Płyta główna musi spełniać kilka warunków. Co do marki - ASUS, bez dyskusji. Odkąd pamiętam korzystam z produktów tej firmy i nigdy mnie nie zawiodły. Konieczny jest też zintegrowany układ graficzny - może być ostatni syf, byle pociągnął obraz gdyby w razie czego padła główna grafa, bo komputer o którym mowa musi być dostępny 24/7. Dźwięk 7.1 bo takie mam głośniki, ale to chyba teraz standard. Myślę też o zakupie dysku SSD - czy takowy dysk wymaga jakiegoś specjalnego złącza? No i chyba warto, żeby płyta miała wejścia USB 3.0. Póki co myślę o takim rozwiązaniu:

http://www.pckom.pl/produkt/21222,cdataasus-m4a785td-v-evo.html - niestety bez USB 3.0

http://www.agito.pl/plyty-glowne/asus-m4a88t-musb3.0.393674.html - ta z USB 3.0

Warto inwestować w ten nowy standard USB? Proszę o opinie i podpowiedzi.

  1. Tak, warto mieć USB 3.0 - coraz więcej dysków zewnętrznych oferuje transfer przewyższający możliwości USB 2.0.

  2. Dyski SSD są wyposażone w taki sam interfejs SATA jak dyski HDD. Działają nawet na starych płytach z SATA1.

  3. Warto inwestować w AM3. Płyta którą wybrałeś, obsługuje zarówno twój obecny procesor, jak i nowe 6cio rdzeniówki, także jest przyszłościowa.

Tutaj dużo taniej masz lepszą płytkę z obsługą AM3+ i USB3, dobrą chłodzoną sekcję zasilania tyle, że bez zintegrowanej grafiki.

No i to jest AsRock który obecnie ma świetne produkty w przystępnych cenach ale Ciebie chyba to nie przekona (a szkoda) :wink:

@Paranienormalny

Dzięki za info! Więc będzie USB3.0 :slight_smile:

@SzoteK

Jak dla mnie, bardziej AsRocka eliminuje brak zintegrowanej grafiki, ale i do tej firmy nie mam jakoś zaufania, pomimo że jej firmą matką jest ASUS. Paru kumpli kupiło ostatnimi czasy różne AsRocki i trzem z nich już te płyty sprawiają problemy i są wysyłane na gwarancję do serwisu :slight_smile: Więc pozostanę przy ASUSie - mam jego płyty w 2 PC (P5PL2 i M3N78) oraz notebooka i jest cud miód malina :stuck_out_tongue:

ASRock 970 EXTREME4 - ale firma Ci nie przypasuje a szkoda - dobry chipset (IMO warto celować tylko w 9xx), mocna sekcja i chłodzona zasilania, XFastUSB (to działa). Jeśli ASUS to moim zdaniem dopiero Asus M5A99X EVO jest warty uwagi.

Moim zdaniem wymiana kompletnie nieopłacalna. Lepiej dokup teraz po prostu kostkę 2GB DDR2, a za jakiś czas wymienisz całą platformę (Sandy/Ivy Bridge). Buldożery zawiodły i pakowanie się w AM3+ z myślą o przyszłości jest mało sensowne.

Nie chcę AM3+. wystarczy mi AM3. I wymiana jakaś wielka przecież nie jest, na dobrą sprawę to tylko płyta główna i pamięć… Może obudowa. Myślałem też o dokupieniu dobrego chłodzenia i pobawieniu się w podkręcenie procka, bo słyszałem opinie że te Phenomy dobrze się kręcą i przy wydajnym chłodzeniu ludzie osiągali bez problemu 4GHz. Nie wiem jeszcze, może jednak wstrzymam się z kupnem… Co to jest to Ivy Bridge i Sandy?

Sandy Bridge to rodzinka procesorów Intela wykonana w 32mn, Ivy Bridge z tego co pamiętam 22nm. Co to daje? Będzie wydajniejszy, mniej się grzał i będzie mniej energii pożerać :slight_smile:

Procesory Intela mnie zupełnie nie interesują, ponieważ są drogie, zresztą aż tak wydajne proce nie są mi do niczego potrzebne. Mój Phenom wystarcza mi do wszystkiego, nawet z nadwyżką mocy, a po podkręceniu jestem pewien że posłuży mi jeszcze parę latek :slight_smile: Ale po głębszym zastanowieniu chyba na razie rzeczywiście dopakuję te drugie 2GB ramu i będę czekał na rozwój wypadków na rynku hardware. A nuż AMD wypuści coś fajnego?