Poszukuję programu do robienia partycji

Posiadam dysk około 500 GB w laptopie i fabrycznie partycja C jest zrobiona na 450 GB a partycja D na 16 GB na której jest tylko plik do przywracania systemu.Chciałbym zrobić partycję C tylko jako systemową o niewielkiej pojemności a swoje smieciuchy trzymać na pozostałej.I teraz jak to zrobić…czy przy pomocy programu jeśli tak to jakiego?No i na jakie najlepiej podzielić pojemności.Jeśli jest możliwośc podzielenia partycji bez kasowania lub kopiowania dotychczasowych uzbieranych plików na na dysk przenośny byłoby super.

Poproszę o info…drazni mnie ten układ pojemnoości na partycjach.

Jeśli ma to jakieś znaczenie dodam że zainstalowany jest Windows 7.

Pozdrawiam.

Wiele jest programów tego typu.

Np. GParted LiveCD/USB: http://gparted.sourceforge.net/livecd.php - możesz uruchomić z płyty lub pendrive’a i bez przeszkód operować na dyskach.

Można zmniejszyć partycję, ale przed tym zabiegiem rekomendowana jest defragmentacja systemu plików oraz zrobienie kopii zapasowej danych.

tego nie ruszaj pod żadnym pozorem :wink:

Odp.dla Xulu…nie nie chcę tego ruszać chcę tlko zmienić pojemności partycji bez dotykania sie tego pliku chyba że masz na myśli cała partycję D:)

Dodane 16.01.2011 (N) 22:25

Ok…Sawyer…pokombinuję jak coś to dam znać jakie rezultaty:)

Nie lepiej skorzystać z wbudowanego softu? W zarządzaniu komputerem można podzielić dysk.

@Assasin: Przed taką operacją, zrób obraz partycji, które będziesz zmieniał - najlepiej NortonGhostem. W razie jakichkolwiek problemow (np brak prądu), będzie z czego przywrócić i nie utracisz żadnych danych.

Po zrobieniu obrazu partycji, możesz zmienić pojemności partycji darmowym programem GParted