Poszukuję zabezpieczeń dla dwóch różnych komputerów

Witam.

Od pewnego czasu poszukuję zabezpieczeń, tzn antywirusa i firewalla, dla moich 2 komputerów domowych.

Pierwszy komputer to leciwa stacjonarka, AMD Athlon XP, 1666 MHz (12.5 x 133) 2000+, 320 MB RAM (PC133 SDRAM) ( w przyszłości może będzie, albo i nie będzie wiecej) (pewnie niektórzy zdziwią się, że taki sprzęt jeszcze żyje), drugi to laptop, AMD Athlon X2 Dual Core QL-60 1.90 GHz, 2GB RAM (wykrywane 1.75). Szukam rozwiązań takich które nie obciążą komputerów a będą pewnie działały i dawały spokój z korzystania z sieci.

Zastanawiałem się nad tymi zabezpieczeniami:

Pakiety zabezpieczające:

ESET Smart Security 4

F-Secure Internet Security 2009

G DATA InternetSecurity 2009

Kaspersky Internet Security 2009

Norton Internet Security 2009

Outpost Security Suite Pro 2009

Antywirusy:

avast! Home/Pro (miałem i trochę zawiodłem się także odpada, szkoda bo służył długo, do czasu…)

Dr.Web 5

F-Secure Antywirus 2009

G DATA AntiVirus 2009

Kaspersky Anti-Virus 2009

Firewalle:

Outpost Firewall Free/Pro 2009

ZoneAlarm Free/Pro 8

Z w/w chciałbym coś wybrać (chyba że ma ktoś inne pomysły to czekam), pytanie więc do Was, co dobrać do jakiej maszyny? W ogóle, co polecacie, co sami używacie, co warto a czego nie warto używać. Poszukuję naprawdę bardzo dobrego zabezpieczenia, wiadomo przecież, że nie ma stuprocentowego zabezpieczenia ale można choć trochę ochronić swoje dane przez niechcianymi gośćmi, także oczekuję konkretnych odpowiedzi za które będę wdzięczny :wink:

Z pakietów zabezpieczających to najlepiej wziąć Kaspersky lub F-Secure, bo mają podobną wykrywalność wirusów, ESETa Smart Security nie polecam, lepiej już samego NODa. Proponował bym Ci przetestować Comodo Internet Security za darmo i po polsku jest na DobrychProgramach.

Co do starszego kompa to na nim raczej wszystkie Internet Security będą obciążać nieznacznie system bo 320mb to trochę mało.

A najlepiej to wybrać jeden program i kupić go z licencją na 3 stanowiska, bo to się bardziej opłaca, niż instalować i kupować na każdym komputerze coś innego.

Jeżeli chodzi o najmniejsze obciążenie to antywirus; Dr.Web 5

firewall ; Comodo , zainstaluj sam firewall z pakietu Comodo Internet Security.

Jakoś Dr Web, po przeczytaniu opini na jego temat, nie zachęca do skorzystania, mimo iż LiveCD jest znakomitym produktem.

Do Comodo nie mogę się przekonać, kiedyś zainstalowałem i zrezygnowałem po paru dniach ze względu na obsługę i do tej pory nie potrafię się przemóc :wink:

Co do kwestii ilości stanowisk, to nie ma znaczenia czy ten sam zestaw będzie na 1 czy na 2 maszynach, może to być nawet niezależnie od siebie, na jednej może być taki a na drugiej inny zestaw także to jakoś można pominąć.

Jak to mówią " każda pliszka swój ogon chwali" ale ja korzystam z tego zestawu i nie narzekam, na avaście się też zawiodłem, jeżeli chodzi o comodo to jest po polsku w tym pakiecie.

Delikatnie zwracam uwagę że programy również te bezpłatne mają przeważnie w licencji napisane “Tylko na jednym komputerze”…

Czyli jak mam, powiedzmy, avasta home, to wg tego co napisałeś nie mogę z niego korzystać na 2 komputerach domowych, tak? :smiley:

Gratulacje =D>

Nie do końca to wygląda tak jak myślisz … ;] po prostu na pewne rzeczy patrze bardzo sceptycznie bo mam ku temu powody.

Po ostatnich akcjach jakie mnie spotkały muszę postawić na naprawdę solidne zabezpieczenie gdyż po raz kolejny nie chce walczyć z zarazą.

Zainstaluj Comodo Internet Security. Program darmowy, po polsku i nie obciąża systemu w jakimś wielkim stopniu (a właściwie zainstalowany na komputerze Celeron 750MHz, 256 RAM (DIMM133) działa przyzwoicie). Może faktycznie AV od Comodo jest trochę przewrażliwiony, ale to w sumie i dobrze, bo sam możesz stwierdzić, czy to zagrożenie, czy nie. Lepsza zbyt wrażliwa ochrona niż za słaba. Dodatkowo Comodo IS oferuje świetną usługę HIPS, która w tym programie nazywa się Defence+. Warto mieć ją włączoną i czytać co jest napisane w okienkach komunikatów.

Wiem, że napisałeś, że nie jesteś przekonany do tego pakietu, ale mimo wszystko uważam, że warto podejść do niego po raz drugi i spróbować się przemóc.

No właśnie szukam czegoś lekkiego …

Sam jestem nerwus i nie potrzebuję kolejnego … :stuck_out_tongue: a tak na serio: minus dla mnie to ten antywirus.

Firewall z pakietu jest chwalony, to dobrze, zaczyna u mnie punktować ;] ale czy sam jest tak skuteczny jak w pakiecie? ;]

Przepraszam ale no jestem upierdliwy i ciężko mnie przekonać ;]

NIe powiedziałem że wszystkie a że większość. Czytałeś kiedyś licencję (czy tylko mechanicznie klikałes “zgadzam się”)?

W Avaście znajdziesz takie zapisy:

"1. Use of the Software.

You may:

Install the Software in a single location on a hard disk or

other storage device…"

"The primary user of each computer on which the Software is installed or used may also install the Software on one home or portable computer. However, the Software may not be used on

the secondary computer by another person at the same time the Software on the primary computer is being used."

No to piszę Tobie właśnie, tzn. że avasta (home) nie mogę wykorzystać na dwóch komputerach w domu? To w takim razie licencja przeczy zastosowaniu tejże aplikacji.

Zgadza się, że niektóre programy mają licencje na jedno stanowisko ale czy wg Ciebie głupotą nie jest dawanie jej aplikacjom bezpłatnym? Jeśli coś jest darmowe to po co licencja ma dopisek np. “Tylko na jednym komputerze”? To tak jakby za bezpłatną gazetkę jaką dostaniemy w drogeriach czy marketach zapłacić. Jak dla mnie to “masło maślane masłem pomasłowane” :smiley:

Nie róbmy offtopa ;]

W każdym razie dalej czekam na opinie odnośnie zabezpieczeń komputera :wink:

Owszem - nie jest to zbyt logiczne ale takie są zapisy w licencjach i tyle. Każdy interpretuje je jak uważa.

NIe robmy offtopa więc powiem tak.

Mam w domu 3 kompy i laptop.

Na laptopie mam komercyjny Norton Internet Security 2009 - Promocyjny z Vobisu. Spisuje się świetnie - lekki i skuteczny.

Na stacjonarnych mam poinstalowane: Avast + PC Tools Firewall, , Avira i Ashampoo FireWall, , AVG + zapora Win. Spisują się przyzwoicie i wystarczają w zupełności.

W pracy mam różne kombinacje programów komercyjnych ale najlepiej się spisuje znów Norton Internet Security 2009 i ewentualnie ESET. Kacpra więcej nie kupię - skuteczny to on jest ale strasznie spowalnia komputery. Swego czasu kupiłem 13 sztuk i teraz tylko czekam aż powygasają licencje i wymienię na Nortona lub NODa.

Panowie spokojnie. Zaczyna się tu robić jeden wielki OFFTOPIC.

Wracając do Comodo, to firewall zainstalowany sam jest równie skuteczny co w pakiecie z antywirusem. W zasadzie to jestem skłonny zaryzykować stwierdzenie, że sam Comodo Firewall z włączonym Defence+ w zupełności wystarcza do ochrony systemu pod warunkiem, że zaniecha się typowej dla niedoświadczonych użytkowników komputera ignorancji i będzie się czytać komunikaty Comodo.

Osobiście używam NIS’a, aktualnie mają promocje w sklepach wersja competetive upgrade 3 stanowiska - jedno wychodzi w zależności od sklepu ok 70 złociszy. Także same plusy dodatnie :slight_smile:

Stacjonarnego to juz chyba czas podmienic :wink: do notebooka zas wybra masz stosunkowo duzy, w zasadzie wszystko powinno dzialac… Ja na swoim o podobnyn konfiguracji mam nortona internet security i dziala bez zarzutu… Zas do stacjonarnego to chyba cos tandemu AV + firewall… np norton antywrus + comodo, lub nod32 + comodo…

A co sądzicie o ZoneAlarm Internet Security Suite lub ZoneAlarm Extreme Security :?:

Słyszałem o obydwu pakietach całkiem niezłe recenzje, tyle, że wymagania sprzętowe są spore ale nie największe odnośnie obu produktów :wink:

Widzisz, właśnie nie chce już Avasta ponieważ zawiodłem się na nim. Po roku okazało się, że oba komputery były pozarażane, jeden nie nadawał się do użytku, formaty nie pomógł, dopiero Dr. Web i Malwarebytes’ Anti-Malware odratowały mi oba komputery.

Z kolei rodzi się pytanie czy KIS pociągnie mi na słabszej maszynie bo o laptopa nie martwię się. Wiem, że Kaspersky jest płatny ale poszukuję takiego zabezpieczenia które będzie mi służyło przez dłuższy okres, nie chce niczego na “chwile”. To ma być coś co spełni moje oczekiwania i da mi satysfakcję z korzystania z sieci a nie ciągłe pilnowanie się i skanowanie w trosce przed zagrożeniami.

I jeszcze jedno … czy ktoś może powiedzieć coś odnośnie w/w pakietów zabezpieczających :?:

EDIT, 20.06.2009, 11.55

Po dłuższym zastanowieniu i po przeczytaniu wielu opinii odnośnie zabezpieczeń systemu wybrałem następujące produkty do testu (kolejność przypadkowa) i chciałbym dowiedzieć się co o tym sądzicie, oczekuję konkretnych opinii. Mam już swoich faworytów ale czy to jest dobry wybór tego do końca pewny nie jestem dlatego oczekuję pomocy :wink:

Chodzi mi o dobranie zabezpieczeń dla 2 komputerów (stacjonarka: AMD Athlon XP, 1666 MHz (12.5 x 133) 2000+, 320 MB RAM (PC133 SDRAM) ( w przyszłości może będzie, albo i nie będzie wiecej),laptop: AMD Athlon X2 Dual Core QL-60 1.90 GHz, 2GB RAM). Może to być sam pakiet a może to być kombinacja av+fw.