Potrzebuję nowy PC do edycji video, ale mam specyficzne oczekiwania


(dibox) #56

Super, dzieki! Proszę Was jeszcze tylko po podanie mi najsilniejszego zestawu (chodzi głównie o procesor, płyte główną i RAM (jaki ddr, itp) na jakim postawie sobie zapasowy komp z WinXP. Chcę mieć drugi komp z WinXP w celach awaryjnych.

A oto mój stary komp:

Gigabyte GA-M56S-S3 (PCI-E + 4PCI)
AMD Athlon 64-X2 AM2 / Dual Core 6000+ / 3114 MHz
2GB DDR-2 800 Geil Black Dragon CL4
Nvidia GeForce 8600 GT 512 MB / Gigabyte Silent Pipe 2
WD 500GB Caviar 16MB SATA
Sound Blaster PCI128 CT4751
Sound Blaster Live!Value CT4780
Leadtek Winfast TV2000 XP Expert PAL
DVD-RW Samsung SH-S223F SATA DVD
Amacrox Warrior 500W

Proszę zaproponujcie mi ulepszoną (najlepszą, najsilniejszą, i tak bedzie tanio, bo to starocie) konfigurację składaka na którym pójdzie mi WinXP:)


(hindus) #57

To do celów awaryjnych nie lepiej zostawić tego co masz?


(dibox) #58

Nie, bo chcę już zacząć pracować, a jak okaże się, że stary komp zdechł a z nowym mam jeszcze jakiekolwiek problemy to zostanę z niczym.


(pocolog) #59

Zwróć uwagę że do rozbudowy starego komputera użyjesz używanych części, bo nowe nie są produkowane od X lat, więc bardziej obawiałbym się niezawodności starego rozbudowanego komputera, niż problemów z nowym mocnym zestawem.


(hindus) #60

Zamów poleasingowy, prywatnie. Zainstaluj na nim wszystko i zobaczysz czy działa (i jak - w sensie stabilności itd). Jeśli się nie sprawdzi i będą problemy, zawsze możesz skasować wszystko i zwrócić kompa w ciągu 14 dni - ale moim zdaniem zdziwisz się jak wszystko dobrze działa.


(marcin20000) #61

http://www.cpu-upgrade.com/mb-Gigabyte/GA-M56S-S3(rev._1.x).html
Rozbudowa do celów awaryjnych wyniesie Cię ze 100 zł :wink: Może nawet mniej.

Teoretycznie mógłbyś kupić nawet Phenoma x6 za 300, ale nie polecam.

  • do 70 zł złap Phenoma x4 8/9xx+ lub Athlona x4 z640+, w sumie nawet słabszy będzie “kopem” do poziomu dzisiejszych netbooków :wink:
  • Dokup ze 2 kości Ram po 512 MB razem z ~~20 zł ( i tak masz 32 bity i grafikę zewnętrzną), chyba żebyś miał Windowsa XP 64 bit, to możesz więcej RAM np. 2x2 GB.

Też bym się obawiał, ale ram nie jest tak awaryjny, a Athlonów x4 chyba nie katowali tak jak Phenomów , te drugie lepsze do gier, mocniejsze :wink: Płytkę ma włąsną.


(dibox) #62

Hej, hej, powoli, ja nie chcę rozbudowywać mojego starego kompa! :slight_smile: Ja chcę kupić drugi komputer, “najlepszy komputer z epoki Win XP”. Specyfikację mojego starego kompa podałem tylko jako ciekawostkę.


(dibox) #64

ok, poleasingowy do ewentualnego zwrotu, ale z jakim prockiem?


(marcin20000) #65

a co Ci to da:)?
W nim dostaniesz pewnie Windowsa 7, może 10.
Z Windowsem XP i tak mogą być problemy, i oczywiście nici z wykorzystania “pełnej mocy” nawet 4 GB RAM.
Bo przecież nie wydasz 200-500 zł na oryginalnego Windosw XP 64 bit (czy ile tam chodzą).

Jeżeli chcesz coś lepszego, to lepiej podkręć swój, jak chcesz cos bardzo dobrego, bierz nowy, z poleasingowcami też się zamotasz.


(panicagaming) #66

Wg mnie warto spróbować, kupić takiego poleasinga (duży zapas mocy więc i z nowymi programami powinien dać radę), a jako że jest procesor 4 generacji to Windows XP nie powinien być problemem.


(marcin20000) #67

Procesor OK, ale RAM :wink:
tu jest problem, branie z 32= bezsens, zakup 64 (oryginalnej!) = pewnie też drogo…


(hindus) #68

Ale o czym Ty mówisz?


(marcin20000) #69

Pancia wrzucił poleasingowca z 16 GB RAM, Komputer ma Windowsa 10 Profesional, lądujemy więc w emulacji znowu.

Jeżeli chcemy tego uniknąć, to do sprawnego działania (n. jakieś strony do. montowania filmów) będzie on potrzebował chyba jednak więcej niż 3,3 GB RAM… czyli czeka go zakup Windowsa XP x 64.

Może się mylę, ale niezbyt ta opcja jest ok.


(dibox) #70

Koszta nie grają roli. Chodzi tylko i wyłącznie o dobranie najsilniejszego zestawu z punktu widzenia Windowsa XP. Skoro Win XP nie obsługuje więcej niż 4GB, mamy już pierwszą odpowiedź - RAM powinien wynosić 4GB (ale jaki ddr?).

Powiem tak: wyobraźcie sobie, że jesteście Windowsem XP i lubicie wykorzystywać w pełni zasoby komputera, na jakim Was zainstalowano. Szukacie więc komputera, na którym moglibyście maksymalnie hulać, osiągnąć pełnię swoich możliwości bez żadnych konfliktów (ze sterownikami, z podzespołami nowej genracji, itp).

Powiem jeszcze inaczej: wyobraźmy sobie, że cofamy się w czasie i jest rok 2007, albo 2010, albo 2012 (nie wiem kiedy dokładnie nastała zmiana “epoki”). Na rynku rządzi Win XP i wszyscy użytkownicy chcą go mieć, i wszystkie sklepy go promują i polecają. Idziemy do sklepu i prosimy o sprzedanie nam najlepszego komputera. Jaki to byłby komputer?


(hindus) #71

W tej chwili ma 2gb, 3.2gb to ponad 50% więcej. Ale jak rozumiem to ma być zestaw żeby postawić równolegle Windows 10?


(panicagaming) #72

No dokładnie, chodzi o to że na tym kompie bez problemu obok Widowsa 10 powinien postawić XP bez żadnych wirtualizacji.


(marcin20000) #73

Tak, postawi on go i powinno wszystko działać, tylko będzie strata RAM na 32 bitówce.
Więc: retuszujemy film - WIN XP — reset—> Wind 10 i oglądanie Facebooka;)

Można tak pójść, jeżeli pytającemu to pasuje, to podałeś OK konstrukcję (mi by przeszkadzało).


(sensu) #74

Instalowałem XP SP3 na komputerze z intelem trzeciej generacji. Ze sterownikami nie było problemu, wszystkie były oficjalnie na stronie. Teoretycznie wszystko działało, nawet szybko. Niestety był 1 problem. System widział tylko 1 rdzeń i nic nie dało się z tym zrobić.


(pocolog) #75

Poszukaj jakiegoś używanego zestawu z Windowsem Vista. Ten system miał premierę w 2007 roku, więc taki komputer powinien spokojnie wspierać jeszcze WinXP, nie powinien być drogi i mieć parametry dużo lepsze od twojego.
Szukanie poszczególnych elementów do złożenia tak leciwej maszyny, aby “wymaksować” osiągnięcia mija się z celem i mógłby się na to szarpnąć tylko pasjonat z wiedzą, czasem i cierpliwością do reklamacji :wink:


(marcin20000) #76

Z Vistą pewnie dostanie jakiegoś core quada, bo 775 wtedy była standardem, może szczytem bęzie i -9xx :wink:
W tej sytuacji wsadzenie athlona x4 będzie tak samo wydajne i… nawet pewnie nie będzie musiał robić reinstalki :wink:

Choć z drugiej strony, to może na Viscie x64 w jakieś zgodności z 32 by te programy poszły, w sumie skok nie był taki wiele jak do 10.