"..Potrzebuje "rozdzielić" mój sprzęcik na dw

Mam kompa podłączonego do neta (łącze radiowe) i jest to komp na ktorym zainstalowane są wszystkie programy biurowe.

Potrzebuje “rozdzielić” mój sprzęcik na dwa komputery - ze względu bezpieczeństwa i poprawienie stabilności systemu operacyjnego WIN 98 SE pod ktorym działa CDN.

1 komp - Tylko i wyłącznie programy biurowe i księgowe (cel - ograniczyć do minimum format C:, uchronić przed instalowaniem i odinstalowywaniem różnego badziectwa itd, itp)

2 komp - Internet, Płatnik Grafika i wszystkie inne programiki które często instaluje i odinstalowywuje.

Problem w tym, że chciałbym aby była możliwość komunikowania się między kompami (jeden jedyny powód - export z programu placowego(1) do Płatnika(2) i potem internetem do ZUS-u). Teoretycznie móglbym te pliki nagrywac na płytke lub dyskietkę ale to jest dodatkowe utrudnienie.

Jednak połączenie takie musi gwarantować calkowite bezpieczeństwo komputera “księgowego(1)” tzn. nie może być narazony na żadne ataki z sieci. Zupełnie nie mam pojęcia czy to jest wogole mozliwe. Jeżeli nie ma takiej mozliwości to będę sobie musiał nagrywać.

A jezeli tak to…

Pytanie jest następujące:

Jak to zrobić?

Czy można to ewentualnie zrobić z systemami (1) WIN 98 i (2) XP czy muszą to być identyczne systemy operacyjne?

Za wszelkie podpowiedzi z góry dziekuje.

Pełne bezpieczeństwo nie istnieje. Jednak aby nie być narażonym na żadne ataki z sieci jest parę wyjść. Najlepsze to linux. Polecam stworzenie serwera na NND. Ponieważ to w 99% to serwer jest atakowany - mówię tu o bardzo małej sieci. Zapraszam na http://www.freesco.pl

Całkowite bezpieczeństwo nie istnieje, to prawda. Na dyskietce też można przenieść wirusa. Połącz te kompy kabelkiem, ale wtyczkę do tego księgowego wkładaj tylko na czas transferu danych :). Jeśli nie będziesz przesyłał na niego maili itp to zagrożenie bedzie minimalne - w plikach płatnika itp raczej nic się nie zagnieździ :slight_smile: Nie zwalnia cię to oczywiście od dbania o stan tego kompa który bedzie przypiety do sieci cały czas, bo jak będzie w nim wirus na wirusie to wiesz…

Kolega Faral troche przesadza z tą wtyczka 8) to tak jakby powiedziec zeby nie wychodzic z domu bo mozna zginac , ale to nie wyjscie. Jesli sie nie chcesz bawic po prostu zainstaluj na obu komach zone alarm (firewall) i na obu panda antivirus. To sprawi ze bedziesz mial duze bezpieczenstwo.