Powiększyć partycję dysku zew

Witam. Poszukuje programu który powieksza partycje dysku. Mam zew. dysk LACIE 1TB a on mi pokazuje 951,5 GB ponoc jest taki program. Moze ktos mi pomoze?

Dodane 06.01.2010 (Śr) 9:02

No tak dziękuję za odpowiedź można zamknąć wątek… Pozdrawiam

żadnej odpowiedzi nie widzę, więc dla potomnych:

łączna wielkość partycji na dysku nigdy nie jest równa pojemności całego dysku. powód jest prosty: każda partycja posiada “spis treści” w którym znajdują się adresy/indeksy wszystkich plików na danej partycji. im większa partycja, tym więcej miejsca potrzeba na tę tablicę

Hej,

Akurat z tym się nie zgodzę… Wszystko wynika z przeliczania - producenci podają pojemność dysku według jednostek układu SI - czyli pojemność 1 TB to 1 000 000 000 000 bajtów. Jednakże wiadome jest, że w kodzie binarnym 1 kB = 1 024 B, a nie 1 000. Zatem by pojemność dysku przeliczyć na GB, należy dokonać prostego dzielenia - 1 000 000 000 000 / 1024 ^ 3, którego wynikiem jest pojemność 931,32 GB. Zatem albo w Twoim poście wkradł się błąd, albo dysk ma nieco większą pojemność. :slight_smile: I niestety tak jest praktycznie ze wszystkimi dyskami - 320 GB to tak naprawdę nieco ponad 298 GB. By mieć pewność zainstaluj na przykład HD Tune - w zakładce Info przy dole podana będzie pojemność dysku - w nawiasie wynikająca z deklaracji producenta, a przed nim - pojemność realna.

Pozdrawiam,

Dimatheus