Powolne działanie sieci LAN

Witam

 

Mam sieć LAN składającą się z 35 komputerów końcowych pracujących na Win XP Pro i Win 7 Pro, Serwera plików SAMBA. Switche to Cisco (192.168.1.1 i 192.168.1.2) router do tej pory to TP Link TL-WR543G (192.168.0.100)

 

Komputery pracują na stałych adresach IP (192.168.0.0/24 Brama i DNS to TP-Link czyli 192.168.0.100) – brak serwera DHCP w sieci.

 

Aktualnie zainstalowałem urządzenie klasy UTM (192.168.0.110).

Router TP-Link pozostał na swoim miejscu i w niezmienionej konfiguracji (kilka adresów zewnętrznych od TP S.A.).

 

UTM skonfigurowałem według mnie poprawnie, po zmianie bramy w komputerze końcowym na 192.168.0.110 i DNS na TP S.A. 194.204.159.1, 194.204.152.34 Internet działa wychodzi na IP zewnętrzne przydzielone UTM (sprawdzałem przez whatismyip.com) w związku z czym wszystkie komputery w sieci przerzuciłem na nowa bramę i DNS TP SA i wszystko grało dopóki nie odłączyłem TP Linka z prądu. Na komputerach z Windows XP siec i Internet zaczął niesamowicie wolno pracować. Zasoby sieciowe z serwera przestały się mapować, a aplikacje dziedzinowe przestały działać… Po włączeniu TP Link z powrotem do prądu wszystko wróciło do normy i działa poprawnie…

 

Ktoś miał podobny przypadek kiedyś?

 

To stwierdzenie mówi wiele. Komputery mają sztywne adresy i pewnie sztywne DNS’y. Pierwszy wskazuje na coś czego nie ma, tak??

Napisz co do za przełączniki Cisco, podaj ich konfiguracje (jeśli to zarządzalne, podaj zawartość konfiguracji bieżącej running-config - sh run). Urządzenia są w innych podsieciach, masz jakieś VLANy? Czy to są tylko adresy do zarządzania przełącznikami? Jakie protokoły masz uruchomione w sieci? Przy wyłączonym TP Linku sprawdzałeś czy problem również występuje jak na tym UTM ustawisz adres 192.168.0.100?

Przecież napisał, że zmienił bramę i DNS po podłączeniu tego UTM i że internet działa.

Przełaczniki to Cisco SG300-52 oraz Cisco SF200-48. Konfiguracja jest domyślna, brak VLAN. Urządzenia celowo mają inną adresację niz reszta sieci bo są to tylko adresy do zarządzania nimi. Co do protokołów to TCP/IP. UTMa nie sprawdzałem na adresie Tp-Linka ale zamierzam po godzinach to zrobić.

TP-Link jest bardzo prosty więc nie miał raczej żadnych funkcji których by nie było w UTM Firtinet FortiGate 60D. Jedynie TP-Link mógł być DNS w sieci a UTM już nie działa w ten sposób i podaje DNSy zewnętrzne TP SA.

Dodatm iż komputery pracują w grupie roboczej, a routing jest standardowy.

Witam.

Odświeżam temat ponieważ problem nadal występuje. Może ktoś ma jakiś pomysł? Czy może to być wina braku serwera DNS w sieci lokalnej? Ponieważ TP-Link był DNSem a jak go wypnę to nie mam Serwera DNS?

Problem trochę dziwny, osobiście nie mam żadnego pomysłu na rozwiązanie, tak więc musisz czekać aż ktoś inny coś zaproponuje.

PS co to znaczy standardowy routing?

Problemem okazał się serwer SAMBA który miał wprowadzony jako DNS adres TP-Link i po odłączeniu tego routera wszystko muliło. Po zmianie w serwerze plików adresu DNS na zęwnętrzne TP SA wszysko działa.