Powrót do windows 2000

Hejka

Na komputerze mam zainstalowany system windosw xp. Chciałbym jednak zainstalować windows 2000, a nie mam pojęcia jak sformatować dysk tak abym mógł przy zmianie bootowania na CD przejść do instalowania windows 2000. Jak sformatować windows xp tak aby dało się zainstalować windows 2000?

Z góry dzięki za podpowiedzi, pozdro :smiley:

przy formatowaniu usuwasz wszystko wiec Windowsa XP tez (jezeli formatujesz partycje z Windowsem). Potem juz niemasz wyjscia i wkladasz plytke z Windowsem i instalujesz.

Mam nadzieje ze o to chodzilo.

nie bo xp jest jakiś inny i płyta z systemem jest w napędzie więc wyjścia nie ma i instaluje się xp, a mi chodzi o to aby sformatować tak aby można było zainstalować windowsa 2000.

Może poszukaj w google. Tam na pewno coś znajdziesz z dokładną instrukcją :]

By mieć dwa systemy to trzeba dysk podzielić na przynajmniej dwie cżęsci(partycje) które w windowsie widziane są jako dyski C: i D:. Masz?

Aby dysk podzielić na partycje trzeba mieć odpowiednie do tego narzędzie. Masz?

Na partycje można podzielić dysk np programem PartitionMagic lub innym. Najszybciej i najwygodniej wtedy gdy program ten uruchamiamy z dysku startowego.

(W programie Partition Magic można utworzyć drugą partycję nie niszcząc zainstalowanego windowsa. Zmniejsza się po prostu wielkość istniejącego dysku, a z pozostałej częsci tworzy drugą partycję). Nowa partycja musi być sformatowana.

Gdy mamy już dwie partycje to instalujemy w takiej kolejności jak podane jest niżej(najmniej kłopotów):

1)Instalujemy windows 2000 na dysku D: (instalator zapyta się na którym dysku instalować)

2)Instalujemy windows xp na dysku C:.

Instalator sam rozpozna, że na dysku D jest windows 2000 i sam utworzy plik boot.ini czyli plik wyboru między systemami tzn który z nich chcemy uruchomić.

(Windows 2000 rozoznaje dyski do wielkości 130GB i jeżeli ma się większy to ciągle będą kłopoty i nie warto instalować.)

Nie wiem czy dobrze ale ja z twojej wypowiedzi wnioskuję, że chcesz zamienić XP na 2000???

Jeśli tak to sprawdź czy płyta instalacyjna 2000 nie ma przypadkiem opcji formatowania dysku przed instalacją bo nie pamiętam. Jeśli nie ma to włóż dysk instalacyjny win XP sformatuj nim swojego twardziela i od razu po zakończeniu formatowania zresetuj kompa, włóż win 2000 i do boju :smiley: