Powrót do XP [laptop z partycją recovery]

(Pprzemo) #1

Witam wszystkich forumowiczów. Prosze o pomoc w powrocie z Visty do XP.

Gdybym miał płytę instalacyjną do XP to by nie było problemu... Ale takowej nie mam... Mam laptopa Acer z serii Aspire 3610 w którym jest partycja recovery dzięki której przeinstalowywałem system do fabrycznych ustawień... Uruchamiana jest za pomocą kombinacji Alt+F10 lecz po instalacji Visty kombinacja nie reaguje... W BIOSie 'D2D Recovery' mam ustawione na Enabled jednak przy starcie kombinacja nadal nie działa... Wiem że przed instalacją Visty powinienem wypalić tą ukrytą partycję na DVD, ale sie pośpieszyłem i tego nie zrobiłem, i teraz żałuję bo by była bardzo przydatna... Czy ktoś miał już może podobny problem albo jest ktoś kto może mi dać jakieś wskazówki...? Z góry dziękuje za wszelką pomoc.

Pozdrawiam!

(rafi84tek) #2

Witam,

osobiście nie miałem okazji walczyć z takim problemem (bo nie mam Acera), ale w necie znalazłem to:

:arrow: Acer Disk to Disk (D2D) Recovery Broken

:arrow: How to Repair the Acer D2D Recovery

:arrow: Can't access Acer D2D recovery

Powyższe strony radzą jak przywrócić system do stanu fabrycznego. Warunkiem jest posiadanie kopii Recovery na CD/DVD lub na ukrytej partycji. W przypadku drugiej opcji opisywane są metody uaktywnienia taj partycji i naprawy MBR (w sytuacji gdy kombinacja Alt+F10 nie działa).

:!: Jeśli masz na dysku dokumenty lub potrzebne pliki to skopiuj je korzystając z live-cd (Win lub linuksowej) i pendrive'a, bo prawdopodobnie przywracanie systemu z partycji Recovery skasuje cały HDD i usunie wszystkie stare partycje :!:

Pozdrawiam,

Rafał

(Pprzemo) #3

Dziękuję bardzo za odpowiedź i linki do stron ale nie jestem pewien czy te rozwiązania sie tyczą mojego problemu... Nie sądze że mam uszkodzoną tą opcję D2D Recovery, po prostu po instalacji Visty opcja ta została jakby zdeaktywowana, uszkodzona raczej nie... A poza tym ja ciągle siedze na Viście i nie wiem czy na tym systemie to zadziała... Ale może spróbuje, a nóż sie uda... Jeszcze raz dzięki za odpowiedź i czekam na kolejne wskazówki...

(rafi84tek) #4

pszemo ,

te metody nie mają na celu naprawić partycji, ale ją uaktywnić, przez co będzie możliwe odtworzenie stanu początkowego laptopa.

Opcje uaktywnienia partycji Recovery są niezależne od systemu operacyjnego (w Twoim przypadku Vista), gdyż wykonywane są w innym środowisku (np. Linuks na live-cd).

Oczywiście mogę się mylić :smiley:

R.