Poziome linie w grach

Ale macie problem , te “poziome linie” to jest właśnie odświeżanie , jeżeli v-sync (synchronizacja pionowa) jest wyłączone to każdy ma takie coś w każdej grze , ale jeżeli włączy się to w grach fps`y ma się do tej liczby jaką ma się ustawione w odświeżaniu monitora , czyli np. odświeżanie masz 60 Hz to w grze będziesz miał max 60 fps .

Do tego jest potrzebny mocny sprzęt do którego twój komputer jeszcze się nie wlicza

#1 Marcin6

  1. Zacznij czytać ze zrozumieniem - wyraźnie napisałem, że kiedyś takiego efektu NIE BYŁO, podobnie napisał kolega bulletskater

  2. Oszczędź sobie takich komentarzy.

  3. Nie masz pojęcia co do tematu to się nie udzielaj

Odkryłeś Amerykę.

#2 Z tą podmianą podzespołów nie wypaliło ;(

marcin po 1 nie jestem komputerowym maniakiem który w ogóle nie wychodzi z domu(jak większość na takich forach) więc nie znam sie jeszcze tak dobrze na tym wsyztskim, po 2 nie jestem jakimś super bogaczem żeby mieć sprzet na poziomoie core 2 quad 4,0 ghz i sli 8800 gtx i 8 gb ram, po 3 szkoda ze nie wypalilo z ta zmiana podzespołow gehzor:PP, spróbuje zaraz właczyc w panelu sterowania nvidia ta synchronizacje pionową na “wymus wlaczenie” odswiezanie dam na 75 hz (chociaz u mnie na max rodzielczosic i tak jest okolo 60 hz i zobacze czy dalej bedzie to samo

Złączono Posta : 29.09.2007 (Sob) 10:52

Rzeczywiśćie racja tylko ja raczej NA RAZIE nie bede gral z wlaczonym v synciem bo mi w far cry liczba fpsow z 40 - 80 z wszytskim na max spadla automatycznie do 25- 40, aha i pod koniec tego roku zrobie sobie z mojego kompa coś na naprawde wysokim poziomie: dokupie ram dodatkowe chlodzenia jesli trzeba, podkrece procesor na max ile sie da tak zeby byly dobre temperatury, i byc moze podkrece jeszcze karte graficzna, myśle że roznica bedzie zauwazalna pomiedzy corem 1,8 a corem np. 2,6 pomiedzy 1 gb ramu a pomiedzy 3 gb dualchannel

Z całym szacunkiem, ale kogo to obchodzi :?:

30-40 fps, zapewnia chyba płynną rozrywkę :?:

taa od 30 w góre, apropo mam jeszcze jedno zasadnicze pytanie czy jeżeli technologia sli juz sie rozwinie tak że wszytskie gry bedą na niej chodzic dobrze i 2 razy szybciej to czy lepiej bedzie jezeli sobie za rok kupie te sama karte i postawie mostek czy lepiej od razu np. 8800 gtx?

Nie wiem, czy wzrost wydajności będzie 100% :?

Lepiej miec nowszą, niż 2starsze…

Ale nielugo wyjdą karty nowej generacj od nvidii, więc nie ma co wywalać pieniądze w błoto…

aha dzięki :stuck_out_tongue: jakie znów karty?!?! znów coś nowego nie gadajcie dopiero co wyszły 8 :o

Kartka graficzna ci sie zwalila

nie róbcie offtopa

orzechjuve oszczędź sobie takich komentarzy.

myślę, że raczej mi nie pomożecie więc temat można zamknąć.

Złączono Posta : 29.09.2007 (Sob) 22:49

might as well make this sticky, cuz it's gonna solve MANY problems.. First off, my card is the Radeon AIW 8500DV, but i'm going to bet this'll fix other vertical line problems, as well..


here's what i did.. first off, i turned my ieee1394 off on the card.. turn both switches to off position.. this frees up tons of resources.. if you use the firewire, guess you'll have to try the other stuff, if you don't use it, you have to do the next step also... next, and this is the most important, plug a floppy drive power cable into your card.. white connector, 4 pins.. guess it gives it more juice, but it definitely fixed mine.. i also jacked the agp ?aperture? in bios up to 256mb, but only do that if you have a bunch of memory to play with... have fun playing your games CRASH-FREE!

znalazłem coś takiego ale u mnie z angielskim jest słabo :stuck_out_tongue_winking_eye:

Informacje na temat: odświeżanie a synchronizacja pionowa zawarte są w książce pod tytułem “Mój XXL komputer do gier” wydawnictwa Mikom na stronach od 73 do 76. Z powodu praw autorskich (i braku czasu) nie przepisyłem tesktu na forum.

Przedstawiam moje wnioski z dyskusji: Trzeba cieszyć się tym, co się posiada. Inni tylko marzą o 75 fps a Wam mało. Wiem, ze 25 to minimum. Jeśli chcecie więcej klatek na sekundę - fps (z mierzącym je w tle programie fraps), w czasie grania przy włączonej synchronizacji a karta graficzna i CPU na to pozwalają, to z porządnego monitora kineskopowego nie zrezygnujecie ze względu na większy zakres maksymalnych częstotliwości odświeżania niż oferują to obecne monitory LCD. Technologia stuhercowych paneli LCD dopiero w tym roku była prezentowana na targach elektronicznych. Jest pewna grupa graczy, którzy tylko uważają CTR.

Programiści z coraz większych pamięci RAM kart graficznych (nie zawsze optymalnie wykorzystywanych) robią użytek tworząc bufory ramki tzn. buforowanie klatek animacji. Najprostrzym jest podwójne. Potrójne gwarantuje płynność animacji przy dużym odświeżaniu z włączoną synchronizacją pionową. Maksymalna częstotliwość odświeżnia (Herców monitora) jest identyczna z najwyższą osiąganą wartością fps, (klatek na sekundę). Jest to zasługa podwójnego buforowania. Potrójne buforowanie (z V-sync na on) pozwala rozwiązać problem gdy podwójne nie wystarcza i obserwujemy, że maksymalna wartość fps jest połwą albo jedną trzecią wartości odświeżania, (ilości Herców na monitorze). Przy słabym sprzęcie jest to normalne, ale nigdy nie będziemy pewni dopóki nie sprawdzimy poprzez zastosowanie potrójnego bufora (triple buffer).

Zabawa przy wyłączonym V-sync powoduje powstanie zjawiska zwanego w literaturze obrywaniem obrazu z uwagi, że jesteście właścicielami dwóch bardzo szybkich komputerów w stosunku do możliwości (obecnie posiadanych przez Was) wyświetlaczy LCD i w konsekwencji tego na ekranie widzicie niecałkowite wypełnianie przedniego bufora ramki, którym steruje gra i sterownik grafiki. Właściwe i jednocześnie domyśne ustawienie to automatyczne. Patrz na dół. Nikt się nie pochwalił ile wyciąga kl/s jego podsystem graficzny przy V-sync w pozycji off. Prawdobodobnie ilość wytrzarznych klatek na sekuntę nie jest wielokrotnością odświeżania. W miarę zwiększania jej objawy maleją, lecz z powodu sprzętowego ograniczenia 75. Hz monitora LCD sytuacja dalej jest nie znana. Szybki komputer zawsze można spowolnić. Wystarczy wejść do BIOS-u i wybrać najniższą (ważne, aby była standardowa) wartość szyny FSB. Wiadomo, że zegar procesora też decyduje o ilości kl/s szczególnie w wysokich detalach. Czasem wolniej znaczy stabilniej. Gdybym wiedział, w jakie tytuły gracie? Przetestowałbym je na swoim sprzęcie i podzielił się spostrzeżeniami.

Jakość driverów jest istotna. Najnowsze sterowniki do grafiki nie są najlepsze dla każdego sprzętu. Zapewniają obsługę najnowszych kart graficznych a starsze modele są traktowane po macoszemu aż do stopniowego, całkowitego braku ich obsługi. Na przykład, nie które aplikacje napisane poniżej wersji DirectX 8 nie działają właściwie. Dobór jest niezmiernie istotny. Decyzja o instalacji nowszych powinna być podejmowana, gdy dana gra “nie odpala”. Żąglowanie różnymi wersjami często prowadzi do problemów ze względu na niedoskonałe deinstalatory. Użycie specjalnych programów do czyszczenia komputera prowadzi niekiedy do odwrotnego skutku niż zamierzonego. Wrócę teraz do omawianej synchronizacji. Na forum Nvision w czasach królowania Pentium III był poruszany temat naszej dyskusji. Rozwiązaniem okazał się właściwy dobór driverów dla danej wersji DirectX i odpowiednia konfiguracja w menu gry. Nie bez przeczyny w danych grach są opcje typu: nie renderuj więcej “x” klatek, gdzie x to licza fps. Funkcja ta zazwyczaj staje się aktywna po wyłączeniu V-sync. Jeżeli mamy do czynienia z aplikacją pod OpenGL, to są specjalne rodzaje przełączania buforów. Patrz na zakładkę OpenGL w sterownikach karty graficznej. W większości panelów ustawień graficznych interfejsy DirectX i OpenGL są na jednej zakładce razem. Proponuję skorzystanie z tweak-era “!aTuner” w celu ich rozdzielenia. Można grać pod DirectX przy wyłączonej synchronizacji pionowej, ale trzeba podawać wielokrotności aktualnie używaniej częstotliwości odświeżania lub inne zależne od wydajności komputera.

Zauważyłem, że dwóch użytkowników forum w powyższym temacie ma grube portfele. Kto dziś w tej biednej Polsce może pozwolić sobie na ATI X1950, aby po roku czasu stracić na nim 50% wartości. Jaki jest sens zbijania potworów, bawienie się w symulatory drugiej wojny na 120 fps. Bardziej dynamicznymi grami od strzelaniń są gry wyścigowe. Watrość 75 fps to bardzo dobry wynik. Mój PC-et wyciąga 100 na maksymalnych detalach w “Need for Speed Porsche 2000”. Czy do zabijania w grach potrzeba więcej klatek na sekundę niż do jazdy wirtualnym samochodem w wyścigu? Pytam z ciekawości. Mówicie, że na forum nie ma fachowców. Czy to prawda? :slight_smile:

178e5d3239d6ff55.png

9d87e2d815ef772am.gif

tak. potrzeba więcej klatek, bo przy małej ilości bronie strzelają wolniej. głównie utrudnia to rozgrywkę internetową.

tytuły w które gram? Call of duty 2, quake3 aplikacje direct3d

Myślę, że włączenie vsynca nie jest rozwiązaniem problemu, ponieważ kiedyś nie było mowy o żadnych liniach. Stało się to nagle… z dnia na dzień i jest do dziś.

Zmianę fsb procesora uniemożliwia mi płyta główna.

Te pionowe załamania są ewidentnie mniejsze gdy jest więcej klatek. Gdy spadną one do hmm 90 z vsync off gra traci płynność.

Jest to trochę dziwne. Sprawdzałem u znajomych, którzy mają słabsze komputery i takiego efektu nie ma, u tych co posiadają lepszy sprzęt również nie zauważyłem załamań.