Praca dysku po uruchomieniu systemu?

(Wonterspl) #1

Hej!

Mam takie pytanie do użytkowników systemu Windows Vista. Mianowicie od kilku dni użytkuje ten system i zauważyłem jedną dziwną rzecz. A konkretnie chodzi o to, że gdy system sie odpali całkowicie to jeszcze przez ok. 2 minuty dysk chrupie i coś tam sobie dogrywa, kolega też tak ma, lecz u niego ten czas jest nieco krótszy. Może mi ktoś powiedzieć dlaczego tak się dzieje i czy Wy też tak macie? Nie mam nic w autostart, czysty system, a po odpaleniu Visty dysk pracuje i ciągle coś tam sobie dogrywa itd. Powiem tylko tyle, że na XP jak mi się system odpali to jest błoga cisza. Będę wdzięczny za wszelkie informacje!

Pozdrawiam!

(Peter Mac83) #2

u mnie sytuacja wyglada dosc podobnie tez dysk na samym początku po uruchomieniu sie systemu potrafi przez jakis czas sobie popracowac natomiast nie przeszkadza to zupelnie i nie ma wplywu na wydajność wszystko dziala szybko plynnie, moze system dogrywa sobie reszte zasobów nie odrazu tylko robi to stopniowo z czasem, a nie odrazu po uruchomieniu co by doprowadzilo do zamulenia.

(Maciej 0202) #3

Najprawdopodobniej system indeksuje pliki.

(xomo_pl) #4

Jak zainstalowałem viste to przez około tydzień po starcie systemu dysk "chrupał" po tygodniu przestał już.

Chrupie dlatego że:

1.

1. system analizuje które programy najczęściej używasz i ustawia je żeby ładowały się na początku startu systemu.....

(JNJN) #5

OTy kosmos.JNJN

(Wonterspl) #6

zomo_prl -> a można to jakoś wyłączyć? :slight_smile:

(xomo_pl) #7

niewarto tego wyłączać bo dzięki tej funkcji system jest szybszy.

po około tygodniu przestanie chrupać- wystarczy poczekać.

czy te 2 minuty chrupania tak bardzo przeszkadzają? przecież to nie jest młot pnełmatyczny że się nie da wytrzymać......

(My5liwy) #8

dzięki tej funkcji system jest szybszy Vista ma to do siebie ze jest tak skonstruowany że na początku uczy sie razem z użytkownikiem lol ładne słowo zapamietuje to to co na poczatku uruchamiasz i przy starcie od razu to ładuje dlatego z poczatku dysk działa prawie bez przerwy ale po pewnym czasie kiedy ( pozna ciebie lepiej) to przestanie bo od razu załaduje to co trzeba to tak mniej :evil: wieęcej

(Wonterspl) #9

Pewni oboje jesteście swojej wypowiedzi, że Vista uczy się tego wszystkiego, a potem już tak nie chrupie?

(Kubakuderski) #10

ciagle sie uczy...ale troche mniej tzn tez chrupie...ale juz bardzo malo

(Dawiddek55) #11

przepraszam, że odgrzebuję, jednak chyba niema potrzeby zakładać kolejnego topicka, mam ten sam problem, tylko że Vistę mam już kawałek czasu, przynajmniej 2 miechy i dysk muli caly czas.

(Kubakuderski) #12

a tak szczerze - przeszkadza Ci to?? niech sobie cały czas coś robi, jak naprawdę Cię t denerwuje to wyłącz usługę superfetch

(Dawiddek55) #13

no troszeczkę mi to przeszkadza- bo mój dysk trocę głośno chodzi :wink: poza tym jest na wykończeniu, powoli się psuje, nieraz odmawia posłuszeństwa, dlatego chciałbym to trochcę ograniczyć, a jak sie ta usługę wyłącza?

(Kubakuderski) #14

najprościej - zassaj sunrise vista konfigurator'a odpal i wejdź w optymalizacja usług i zaznacz indeksowanie plików (reszta jak chcesz - jak chcesz to inne też zaznacz, jak nie po odznaczaj) tylko i daj zastosuj usługi do lepszej wydajności....

jednak na zdrowym dysku nie polecam tego - wolniej się szukają różne pliki w szukajce...

(Donaszym) #15

mi dysk rzęził gdy miałem 1gb ramu - po pewnym czasie (właśnie ok tygodnia) już się trochę przyzwyczaił, teraz po zmianie 1gb na 2gb zamilkło :slight_smile:

...obserwuje ciągłą ewolucje winViśta i musze powiedzieć, że na lepsze - ale w sumie też się przyzwyczajam więc odczucie możliwe, że subiektywne :wink:

(Dawiddek55) #16

ja też mam 2GB RAMu i dysk mieli

(Nethalythic) #17

Witam,

Oto porada, jak pozbyć się "mielenia" dysku po starcie systemu.

Cała operacja jest bardzo prosta. Wymaga wyłączenia dwóch usług całkowicie nie szkodliwych dla systemu.

1. Klikamy "Start"

2. W pasku wyszukiwania wpisujemy "usługi"

3. Po znalezieniu uruchamiamy oraz zatwierdzamy prawa admina.

4. Po uruchomieniu okienka, sortujemy usługi według nazw.

5. Odnajdujemy dwie pozycje :

6. Usługa wyszukiwania systemu Windows

7. Wstępne ładowanie do pamięci

W oby dwóch przypadkach, klikamy prawym przyciskiem na usłudze, wybieramy "Właściwości". Po otwarciu okienka klikamy najpierw na "zatrzymaj" (jeżeli jest uruchomione) a następnie wybieramy "wyłącz". Oraz zatwierdzamy "Ok".

Po wyłączeniu obydwóch usług, restartujemy komputer i cieszymy się szybszym startem systemu oraz brakiem "Mielenia" dysku po starcie.

Dodam, iż jest jeszcze jedna usługa odpowiedzialna za obciążanie dysku przy starcie, nazywa się "Windows Defender" (tak, jest to usługa tego programiku anty spyware). Wyłączamy ją tak samo jak dwie pierwsze. To czy ją zostawicie czy nie, zależy tylko od Was :wink:

Pozdrawiam

(Brtx) #18

...albo użyć Ultimate Vista Tweaker i załatwić Prefetch i Indeksowanie jednym kliknięciem... (i parę innych rzeczy, np.: UAC)