Pracownia komputerowa - parę pytań

Witam,

Zaszła potrzeba, aby od nowa “postawić” pracownię komputerową. To nawet dobrze, bo chodziła strasznie wolno i była trochę rozwalona przez uczniów. Po za tym już dawno przestała stanowić integralną całość - IPAT na 2 stanowiskach nie działał, programy dogrywało się oddzielnie dla każdego (bez rozprowadzania obrazu).

 

Pracownia składała się z 10 stanowisk uczniowskich (Vista) - z czego 2 komputery mają jedynie inne płyty główne, oraz serwera (SBS2008).

Teraz planuję Windows 8 + Server 2012.

Zainstalowałem na 1 stanowisku Windows 8 ale teraz pytanie jak go rozprowadzić po pracowni? Clonezillą?

  • Czy będzie można dogrywać dane czy trzeba od nowa wgrywać obrazy za każdym razem gdy doinstaluję jakiś program?
  • Czy te 2 komputery z inną płytą zadziałają na tym obrazie?
  • Czy muszę używać sysprep.exe?
  • Jak stworzyć taki obraz PXE? Da się przez Windows Deployment Services?

Druga sprawa - ochrona dysku. IPAT już zapewne nie zadziała. Deep Freeze testowałem i dobrze spełnia swoją rolę, ale niestety płatny. Czy jest jakiś darmowy odpowiednik?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Skoro chcesz wszystko instalować i konfigurować osobno to zastanów się poważnie nad sprzedażą serwera.

Co do przywracania https://technet.microsoft.com/library/gg176676.aspx?ITPID=sprblog

Dzięki za odpowiedź.

 

 

 

Wyczytałem, że ta technologia nie jest już wspierana od Windows 7 wzwyż, ale mogę spróbować gdy będę miał czas.

 

Wypowiedzcie się jeszcze w sprawie klonowania dysków. Czym i jak to zrobić?

Na takim właśnie sprzęcie postawiłem w pracowni Ubuntu :wink:

Od siebie polecam program Acronis. Jedynym warunkiem żeby system z obrazu działał jest płyta główna, musi być taka sama inaczej system może się nie uruchomić.

Hmm… Może spróbuję WDS?

 

Czy jest możliwość przypisać domyślną lokalizację kont AD, abym nie musiał ręcznie dla każdego profilu tego wprowadzać?