Prawo a fotografia

Czy ktoś może dokładnie wyjaśnić, albo skierować na stronę zawierającą informacje o prawie (autorskim i pokrewnych, ochrony wizerunku etc.) w fotografii?

Chodzi konkretnie o to, co wolno mi rozpowszechniać a czego nie, kiedy i jakie zgody muszę uzyskać (czy są jakieś wzory) od osób fotografowanych itd.

Mam nadzieje że rozumiecie o co mi chodzi :slight_smile:

Jeśli komuś zrobisz zdjęcię prywatnie (nie dotyczy się gwiazd) to nie możesz je upoubliczniać.

Na przykład u mnie w szkole zrobili zdjęcia nauczycielce (nie była zbytnio ładna) i wrzucili te zdjęcia na fotosik.pl no i dyrekcja się o tym dowiedziała i o mały włos nie mieli konfliktu z prawem :evil:

No dzięki! Nie wiedziałem :o

Prosił bym jednak o odpowiedzi osoby, które posiadają konkretną wiedze na ten temat.

Bo niby wiem, że teoretycznie:

-można cykać osoby publiczne (poza fotkami ingerującymi w życie prywatne etc.)

-osoby prywatne za ich zgodą (pisemną), wynagrodzenie za udział w zdjęciach podobno jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody…

>to jednak tylko chyba w przypadku gdy osoba fotografowana jest głównym tematem zdjęcia.

czy są jakieś wzory “zgody na wykorzystanie wizerunku” etc.?

Jak to konkretnie wygląda w praktyce?

I jak jest ze zdjęciami “charakterystycznych” przedmiotów, budynków etc. będących czyjąś własnością?

to zależy, mni ostatnio ochrona ścigneła, za fotografowanie jednego budynku, zostałem pouczony, że wykonane zdjęcia nie mogą zostaćrozpowszechniane w celach zarobkowych bez pisemnej zgody. Wieża Eiffela nie może byćfotografowana bez pozwolenia kiedy jest oświetlana (po zmroku) jednak prawo to zostało zaskarżone ostatnio do Francuskiego Sądu Njawyższego, który stwierdził, że jest ono bezpodstawne.

Złączono Posta : 02.10.2006 (Pon) 19:48

a co do focenia osób: link

Airborn , dziękuje za ten bardzo ciekawy link :slight_smile:

Gdyby jeszcze ktoś na coś podobnego trafił, tio proszę o info :wink: