Prawo jazdy od 16 lat, co i jak?

Witam,

Szukam po necie i nie mogę dostać jednoznacznej odpowiedzi. Wiem, że od 16 lat można zdawać na kategorie A1, B1 oraz T( 8) ). A1 czyli motocykle z pojemnością skokową nie większą niż 125 ccm. B1 czyli pojazdy samochodowe o masie łącznej nie przekraczającej 550 kg. T to traktory itd.

Wychodzi na to, że co najwyżej mógł bym sobie pojeździć takim cinquecento albo maluchem lub też innym shitem. Ale tyle się mówi, że można jeździć np. takim bmw (tu patrz: większym samochodem) ale z opiekunem.

Jak to w końcu jest?

Ani maluchem, ani Cinquecento nie pojeździsz, bo nie zaliczają się one do tej kategorii. Ogólnie pojazdów na B1 jest mało (może jakiś Smart itp.). Nie ma czegoś takiego jak jazda z opiekunem. Musisz niestety poczekać jeszcze 2 lata.

masie łącznej - o sorry pomyłka - masie własnej

skoro tak to jest w ogóle jakiś sens zdawania takiego prawka? wiem, że chyba bym quadem pojeździł, ale na składzie takiego nie ma. No cóż, trudno…

a na quada to nie karta motorowerowa?? jak ja lubie sobie po torze kładem jeżcić jak deszcz pada … :smiley:

ja to już nie wiem :smiley: ale karta motorowerowa to jest tylko do 50 ccm a quad ma chyba więcej…

Poczytaj tą(tę?) dyskusję:

http://www.forumsamochodowe.com/temat-7400-0.html

Dobra, widzę, że dam sobie z tym spokój. Pójdę za radą c3x i poczekam do 18. Szkoda bo szwagier powiedział jak się dowiem co i jak i zdam na prawko to mi bmw załatwi :stuck_out_tongue: Ale skoro nic się nie da zrobić to

sprawa zamknieta.

radujmy się że 16-latkowie wciąż nie mogą zrobić prawka :smiley: mam nadzieję, że to się nigdy nie zmieni…

Jeżeli się przepisy nie zaostrzą, to na pewno nie złagodnieją.

Już w zeszłym roku było głośno że prawko chcą zrobić od 21 lat, kto wie czy tego obecny rząd, nie wcieli w życie.