Prędkość internetu i wykorzystanie łącza

Hmmm. Mam parę pytań. Z góry dzięki za odpowiedzi. :slight_smile:

  1. Czy jeżeli mam internet który ma np. 5mb na sek. albo 5mbit na sekundę to czy jest to różnica? I czy jeśli jest 5mb na sek. to naprawdę tyle jest? W sensie że np film który ma np 500mb to pobiorę go w 100sekund? (500/5=100)

  2. Ile wy macie wykorzystania % łącza w menadżerze zadań Windows? (ctrl+alt+del zakładka “sieć”, dolna tabelka jakby) U mnie się to waha od 2% do 15%. Co by było gdyby było 100%? I ile powinno być?

  3. Czemu gdy mam połączenie z netem kablowe np. Neostrada to czasem prędkość mi się waha od 150kb na sek.przy wolnym łączy pobierania ( w sensie że pobieram coś z jakiejś strony gdzie nie ma ograniczeń prędkości ściągania) do 300kb na sek. A czasem jest 1500kb na sek. gdy zaczynam coś pobierać to nagle gwałtownie spada jak mi coś to zabierało czy ograniczało?

Co to jest mb? Milibit? Określ poprawnie jednostki, wtedy będziemy w stanie odpowiedzieć na twoje pytanie. Prawidłowe jednostki to Mb/s (mega bit /s), MB/s (mega bajt /s). Bit i bajt to nie to samo. 1 bajt to 8 bitów. Przyjmując, że masz łącze 5Mb/s (megabit) to inaczej 625KB/s (kilobajt), ponieważ 5Mb to 5000Kb podzielone przez 8 (bo jeden bajt to osiem bitów) daje Ci 625KB, tak więc w ciągu jednej sekundy możesz pobierać 625KB danych, jeśli pobierany plik ma 500MB, to będziesz go pobierał (oczywiście teoretycznie) około 13 minut. Liczysz to tak.

500MB = 500 000KB

1 minuta = 60s

625KB - 1s

500 000KB - x

x = 500 000KB*1s/625KB = 800s

800s/60 - 13,3min = ~13min 20s

Nie odpowiem Ci na to pytanie, bo nie korzystam z Windowsa, nie monitoruję specjalnie łącza. Natomiast wykorzystanie łącza zależy od sytuacji, gdy przeglądasz tylko strony, masz małe użycie, bo wysyłasz i odbierasz niewiele pakietów. Gdyby było 100%, nic się nie stanie, to by znaczyło, że łącze jest wykorzystywane w 100% i obciążone poprzez, np. pobieranie pliku.

To zależy od serwera, z którego pobierasz.

Na Linuksie również można monitorować obciążenie łącza, można sobie tego typu dane nawet wyświetlić na pulpicie czy też zainstalować program, który będzie zliczał ile dziennie zostało pobrane. To ostatnie przydatne zwłaszcza wśród modemowców, gdzie każdy GB jest ważny.

Zależy od serwera, obciążenia Twojego ISP. Na speedtest.net możesz sobie sprawdzić maksymalną prędkość na chwilę obecną.

Wiem, że można, ale po prostu nie monitoruję swoje łącza, bo nie mam takiej potrzeby :wink:

Weszłem na tą stroną którą mi podałeś i wyszło mi że mam 2Mbps download speed, czyli 256 kilobajty per second, nie? Hmm. Ale czemu czasem mam nawet 400 kilobajty ps albo nawet 1k kilobajtów ps.

Może napisz jakie masz łącze w umowie, bo 2Mb/s możesz mieć w chwili obecnej, ale możesz mieć do wartości określonej w umowie. Jeśli masz łącze do 2Mb/s, a osiągasz wyższe transfery, to tylko dlatego, że ISP po prostu może dopuszczać możliwość przekroczenia tej wartości w danej chwili, np. gdy łącze nie jest obciążone.

Ok, dzięki. Watek do zamknięcia.